Muzyka

WOLNA GRUPA BUKOWINA, BEZ JACKA i OLEK GROTOWSKI zagrają z okazji 35-lecia NZS-u!

 

17 lutego zapraszamy do Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze na koncert „Kraina Łagodności – Kraina Wolności”, który zainauguruje obchody 35 rocznicy powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów we Wrocławiu!

W koncercie wezmą udział WOLNA GRUPA BUKOWINA, BEZ JACKA i OLEK GROTOWSKI -  czołowi przedstwiciele niezależniej poezji śpiewanej, która w latach 70-tych  i 80-tych w środowisku studenckim była symbolem niezgody na PRL-owską rzeczywistość i buntu przeciw oficjalnej władzy.

 

Twórcą i liderem WOLNEJ GRUPY BUKOWINA był nieżyjący już Wojtek Bellon. Od tytułu jednego z najbardziej znanych utworów grupy „Pieśń Łagodnych”, wziął swoją nazwę cały nurt muzyczny, nazwany Krainą Łagodności.

Początek działalności grupy to rok 1970. Założona została przez Wojtka Bellona, głównego twórcę repertuaru i jej niekwestionowanego lidera. Dołączyła do niego Grażyna Kulawik „Zajączek”, a wkrótce potem Jan Hnatowicz, Wojtek Jarociński i Wacek Juszczyszyn. Objeżdżając całą Polskę z programem „Wyjście z zimy” zespół zdobył szerokie grono fanów w środowisku studenckim, stając się jedną z najpopularniejszych grup w tym środowisku.

Bellon jako twórca większości repertuaru rzadko sam wykonywał swoje utwory. Śpiewał je zespół Bukowiny - chórek z akompaniamentem gitar akustycznych, czasami fletu. Najważniejsze były jednak teksty, w których można było odkryć niebanalny talent liryczny twórcy. Były swoistym manifestem przeciwko polityce i całemu brudowi życia codziennego PRL-u.

Karierę zespołu przerwała śmierć lidera w 1985 roku, w wieku zaledwie 33 lat. Muzycy zawiesili działalność. Grupa reaktywowała się dopiero w latach 90-tych. Obecnie w Wolnej Grupie Bukowinie grają i śpiewają: Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński oraz Wacław Juszczyszyn wspomagani przez licznych muzyków młodszego pokolenia.

 

BEZ JACKA –grupa muzyczna wykonująca poezję śpiewaną. Śpiewa między innymi do tekstów wierszy Bolesława Leśmiana i lidera zespołu – Zbigniewa Stefańskiego.

Nazwa nawiązuje do śmierci jednego z członków grupy – Jacka Stefańskiego. Jacek zginął w 1983 roku w Gdańsku, pobity przez "nieznanych sprawców" (jest wpisany na helsińską listę ofiar Stanu Wojennego)

 

OLEK GROTOWSKI – bard, kompozytor i wykonawca wierszy Andrzeja Waligórskiego oraz tekstów Artura Andrusa. Związany z wrocławskim środowiskiem kabaretowym i Studiem 202

Uczestnik studenckiego strajku łódzkiego w 1981 i autor piosenk strajkowych.

Wiele z wykonywanych przez niego utworów kwestionowała cenzura, okresowo był obejmowany zakazem występowania. Od 1981 roku członek "Solidarności" muzyków rozrywkowych. W tym samym roku ukazały się jego kasety z Przeglądu Piosenki Prawdziwej pod tytułem "Zakazane piosenki"

 

 

17.02.16 godz.19.00 Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1

Kraina Łagodności – Kraina Wolności

WOLNA GRUPA BUKOWINA, BEZ JACKA, OLEK GROTOWSKI

miejsca siedzące: 45 zł - wyłącznie rezerwacje: bilety@o2.pl, 50 zł – w punktach sprzedaży i przed koncertem

miejsca stojące: 30 zł - wyłącznie rezerwacje: bilety@o2.pl, 35 zł – w punktach sprzedaży i przed koncertem

 

Bilety dostępne w sieci salonów Empik, Saturn  i MediaMarkt w całej Polsce

oraz w serwisach: www.biletin.pl, www.ticketpro.plwww.ebilet.pl, www.biletyna.pl

 

rezerwacje: bilety@o2.pl  


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 stycznia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca