Muzyka

Trasa Rycerzyków!

We wrześniu 2015 wydały entuzjastycznie przyjętą przez krytykę debiutancką płytę. Są "jednym z najciekawszych wykonawców nowej fali polskiego popu” - pisał Piotr Metz z radiowej Trójki. Jacek Marczuk w Gazecie Magnetofonowej określił ich muzykę jako "istną feerię muzycznych barw, a przy okazji doskonałą zabawę i relaks w towarzystwie popu naprawdę wysokiej próby". Czy, jak wieścił katowicki OFF Festival, który gościł zespół w 2015 roku, Rycerzyki nagrały debiut roku? Słuszność pokładanych w nich nadziei potwierdzą osobiście podczas swojej pierwszej ogólnopolskiej trasy koncertowej.


Wszystko zaczęło się kilka lat temu od spotkania Gosi i Karola, którzy z wykorzystaniem gitary, werbla i niezawodnych komunijnych klawiszy zainicjowali działalność projektu. Potem dołączyli do nich Maciek, Olek, Michał i Agnieszka. Za sprawą pierwszych piosenkowych prób w postaci „Mating Season” i „Rimemby” krakowski sekstet zwrócił na siebie uwagę muzycznej krytyki. Ta nie spuszczała z nich wzroku śledząc kolejne poczynania uwieńczone wydaniem płyty „Rycerzyki”. Zespół wypłynął na szerokie wody polskiej alternatywy. W życzliwej recenzji Bartek Chaciński napisał, że grają „muzykę z elementami rocka i syntezatorowego popu, i jeszcze easy listening, bo słychać tutaj i ciepłe, lekkie piosenki z lat 60". Inni przywołali dokonania Fleetwood Mac, Stereolab czy Kate Bush. Na liście skojarzeń znaleźli się też polscy wykonawcy: Pustki, Kobiety, Mikromusic czy Gaba Kulka.

 

Rycerzyków rzadko opuszcza krakowski splin. Jak to bywa jednak w baśniach, nic nie jest takie jak się wydaje. Na koncertach zrzucają z siebie szaty ponuraków. Grając na żywo swoją baśniową muzykę, dają publiczności dużo przyjemności, sobie też sprawiając przy tym nie lada uciechę. Doświadczyć tego na własnej skórze można podczas ich trasy:

 

19.02 – Żarty Żartami, Łódź (+ Lili Liliana)

20.02 – Klub Żak, Gdańsk

21.02 – Chmury, Warszawa (+ Totemy)

06.03 – Klub Żaczek, Kraków (+ Pustki)

07.04 – Meskalina, Poznań

08.04 – Jazz Burger Cafe, Koszalin


Zespół wystąpi w składzie: Gosia Zielińska (wokal), Karol Jadach (gitara), Maciek Pitala (gitara), Michał Mierzwa (klawisze), Aleksander Margasiński (bas, klawisze), Tomek Starek (perkusja).

 

Muzyce Rycerzyków towarzyszyć będą przygotowane specjalnie na tegoroczną trasę koncertową wizualizacje Agnieszki Grzegorczyk.

Szczegóły trasy i nowe daty koncertów można śledzić na profilu facebookowym zespołu: https://www.facebook.com/Rycerzyki/

 

Płyta "Rycerzyki" do posłuchania na http://rycerzyki.bandcamp.com/

 

Patroni medialni trasy koncertowej Rycerzyków: TVP Kultura, Uwolnij Muzykę, Music is, Screenagers, Zwykłe Życie

 

Video:

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 lutego 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca