Wywrota

Jak dobrać gitarę do muzyki

Teoretycznie, każdą gitarą jesteśmy sobie w stanie zaakompaniować, śpiewając. Jednak subtelne różnice w warstwie wykonawczej uzyskamy, dobierając odpowiednio gitarę do muzyki.

Gitara klasyczna a gitara akustyczna
To, czym ta gitara różni się od gitary akustycznej, to na przykład rodzaj strun – jest przystosowana do tych nylonowych. Ma to znaczenie dla wydobywanego brzmienia, które jest dzięki temu subtelniejsze. Warto pamiętać, że używanie strun metalowych dla gitary klasycznej może ją uszkodzić! Korpus gitary klasycznej jest też nieco inny – mniejszy, od korpusu gitary akustycznej.


Gitara akustyczna jest przystosowana do bardziej „szorstkich”, brzmień, dzieje się tak głównie za sprawą metalowych strun.  Ma też nieco dłuższy i smuklejszy gryf. Wydobywamy na niej raczej wyższe i głośniejsze dźwięki niż na gitarze klasycznej. Jest też zdecydowanie droższa niż klasyczny model.


Jeśli chodzi o samą technikę grania, różnice nie są kolosalne, dlatego niezależnie od tego, na której z tych dwóch gitar uczymy się grać – będziemy sobie dobrze radzić także z drugim rodzajem. Na gitarze klasycznej gramy palcami, na akustycznej, ze względu na jej sztywniejsze, twardsze struny – raczej piórkiem i całymi akordami.


Dobrej jakości instrumenty można kupić w internetowych sklepach muzycznych. Różne modele gitar dostępne ma w swojej ofercie na przykład sklep muzyczny Muzyczny.pl. Warto zajrzeć pod link www.muzyczny.pl/118905g_Gitary-Gitary-klasyczne. Dobrą bazą informacji o gitarach, wraz z linkami do różnych sklepów, także działających stacjonarnie jest portal www.gitaryakustyczne.pl.


Jeżeli natomiast chcemy tylko pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie, polecam zajrzeć na stronę www.gitara-klasyczna.pl. Znajdziemy tam wiele informacji, które mogą nam się przydać przed zakupem.

 

Rodzaj gitary a wykonywana muzyka
Gitara klasyczna oczywiście doskonale sprawdzi się przy wykonywaniu klasyki. Chociaż gitarzystów nie uświadczymy w orkiestrach symfonicznych i raczej kojarzą nam się oni z rozrywką, jazzem, warto zauważyć, że repertuar klasyczny na gitarę jest naprawdę duży. Wiele utworów, na przykład Chopina czy Beethovena zostało zaaranżowane na ten instrument przez Francisco Tarregę i jego uczniów. Piękne utwory gitarowe, chociaż nie jest ich wiele, zostawił potomnym Franz Schubert. Ze względu na swoje subtelne brzmienie, gitara klasyczna obroni się także w poezji śpiewanej. Ikoną gitarzystów był zmarły dwa lata temu Paco de Lucia – grał on na gitarze flamenco, będącej odmianą tej klasycznej.


Gitara akustyczna natomiast, nadaje się doskonale do wykonywania rozrywki, jazzu, folku. Jeśli więc chcemy sięgnąć na przykład po repertuar Czerwonych Gitar, akustyczna sprawdzi się idealnie. Warto jednak zauważyć, że każdy rodzaj muzyki da się wykonywać z powodzeniem na obu tych instrumentach.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Tak
Tak 13 lutego 2016, 17:41
Żałuję, że nie stać mnie na posiadanie obu rodzajów. Jestem posiadaczem gitary klasycznej i naprawdę słychać różnicę pomiędzy brzmieniem mojej gitary, a gitary akustycznej współlokatora podczas zwykłego grania. Ale dzięki temu też jestem zmuszany do wymyślania różnych przejść na pojedynczych strunach aby nadrobić drobne braki w brzmieniu - dlatego polecam klasyczną dla osób uczących się
RXTN
RXTN 14 lutego 2016, 08:20
Nic dziwnego, że artykuł jest 'bezpański' - w końcu kto by się podpisał pod tyloma bzdurami. Chociażby to, że na akustycznej "wydobywamy raczej wyższe dźwięki" - po pierwsze proponuje się douczyć o skali instrumentów, po drugie co to są "raczej" wyższe?
Droższa? Da się kupić "gitarę" każdego typu aż +-200 zł (o jakości pozwalającej jedynie wrzucić te egzemplarze do ognia, ale nie o tym mowa), i w każdym przypadku górna granica cenowa po prostu nie istnieje. Mógłbym się czepiać dalej ale widać, że artykuł ma cel reklamowy i jedynie powiela oklepane stereotypy gitarowe, autorowi proponuję odrobinę odwagi i podpisanie się pod swoim "dziełem".
przysłano: 12 lutego 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca