Muzyka

Śniadanie na trawie… z Brahmsem

Co mogą mieć ze sobą wspólnego niemiecki kompozytor konserwatysta i francuski malarz (niemalże) impresjonista? Czy bohaterowie Śniadania na trawie Maneta mogli nucić motywy z III Sonaty f-moll Brahmsa? Kolejny wieczór z cyklu Arcydzieła na fortepian już 7 kwietnia o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury. Zajmiemy się muzyką i malarstwem.

 

Manet i Brahms – prawie rówieśnicy (był między nimi rok różnicy), choć na swoich artystycznych drogach – zupełnie inni. Manet jest uważany za prekursora impresjonizmu. Śniadanie na trawie wywołało skandal i budziło sprzeczne emocje wśród odbiorców i krytyków. Brahms uważany jest raczej za kompozytora konserwatywnego. Kontynuował tradycję Schumanna, który stał w opozycji do „nowoniemieckiej szkoły”. Jednak obaj artyści w równym stopniu czerpali z przeszłości i przecierali nowe szlaki w swoich dziedzinach.

 

Twórczości obydwu przyjrzymy się podczas kolejnego wieczoru z cyklu Arcydzieła na fortepian. 7 kwietnia o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury III Sonatę f-moll op. 5 Brahmsa zagra Łukasz Mikołajczyk – student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, laureat wielu krajowych konkursów pianistycznych. Za swoje artystyczne osiągnięcia uhonorowany m.in. stypendiami Fundacji Piotra Klera oraz Krystiana Zimermana dla wyróżniających się młodych pianistów.

 

Koncertowi towarzyszyć będzie prelekcja O obrazie „Śniadanie na trawie” Édouarda Maneta dr hab. n.t. Artura Zaguły z Politechniki Łódzkiej – historyka sztuki, pracownika naukowego, kuratora. Jako stypendysta The British Council odbywał w latach 1994-1995 studia MA Art & Architecture w Kent Institute of Art Design w Canterbury. Pasjonat filozofii, muzyki i literatury. Obecnie Wicedyrektor ds. Nauki w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej oraz Prodziekan ds. Studiów Niestacjonarnych i Jakości Kształcenia na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 31 marca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca