XI MADE IN CHICAGO | Club Tour otworzy festiwal

Club Tour podczas XI festiwalu Made in Chicago

 

Kolejna edycja poznańskiego festiwalu jazzowego jest wyjątkowa pod kilkoma względami. Pierwszego dnia zaprosimy publiczność na „Club Tour”, a więc przechadzkę po kultowych miejscach Poznania, w których jazz nabierze nowych kontekstów. 

 

Pierwszy koncertowy wieczór rozpoczniemy występem Jeremy'ego Kahn'a, który jest współcześnie jednym z najbardziej rozchwytywanych pianistów jazzowych w Ameryce. Nagrywał z wieloma wybitymi artystami od Dizzy Gillespiego po Arethę Franklin i Joni Mitchell. Podczas występu na festiwalu zabierze publiczność w muzyczną podróż od mainstreamu po awangardę. Solowy recital amerykańskiego pianisty odbędzie się w nietypowej przestrzeni, salonie muzycznym Piano House.

Następnie zaprosimy publiczność do kultowej Sceny na Piętrze. Wystąpi tam saksofonistka Juli Wood, która poprowadzi kwartet, gromadzący w swym składzie znakomitych instrumentalistów — Chicago Calling. Zespół w swej twórczości prezentuje niepowtarzalną muzyczną wycieczkę przez historię legend Chicago. Na koncercie usłyszymy kompozycje takich artystów jak Gene Ammons, Fred Anderson, Von Freeman, Clifford Jordan, Sun Ra czy Johnny Griffin. W kilku utworach Julii Wood, oprócz gry na saksofonie, zaprezentuje również swoje wokalne możliwości, śpiewając piosenki znane z wykonań Dinah Washington, Joe Williams’a oraz Johnny Hartman’a, natomiast kontrabasista Harrison Bankhead wspólnie z perkusistą Avreealem Ra pokażą swe wirtuozerskie oblicze w kompozycji Freda Anderson, w której zagrają na kalimbach.

Kolejny koncert odbędzie się na scenie MDK Klub Dragon. Wystąpi tam grupa chicagowskich muzyków pod wodzą Vincenta Chancey'a. Karierę rozpoczął w latach 70., grając głównie z dużymi zespołami, takimi jak Sun Ra Arkestra, Lester Bowie Brass Fantasy oraz orkiestrą Muhala Richarda Abramsa twórcy AACM’u. Występował także z wieloma popularnymi artystami jak Elvis Costello czy Charlie Haden Liberation Orchestra. Na koncercie w Poznaniu pojawi się w towarzystwie klarnecisty Jasona Steina i basisty Jasona Roebke oraz polskiego perkusisty Kuby Suchara, mającego za sobą bogate doświadczenia z czołowymi przedstawicielami chicagowskiej sceny jazzowej.

Zaraz po występie Vincent Chancey Group przeniesiemy się do Lasu. To klub, który działa w alternatywnej, poznańskiej przestrzeni — Off Garbary. Zagra tam Switchback. To porywająca i dojrzała fuzja amerykańskiego i europejskiego jazzu. Członkowie zespołu wywodzą się z odmiennych rejonów jazzu i muzyki improwizowanej. Mars Williams jest charyzmatycznym saksofonistą, który od lat współpracuje z elitą chicagowskiej sceny free-jazzowej. W jego grze doszukać się można rockowych inspiracji, gdyż od tego doświadczenia zaczynała się jego muzyczna droga. U boku Williamsa zagra także Hilliard Greene, mający za sobą wieloletnią współpracę ze znakomitymi muzykami, grał z amerykańskim wokalistą Jimmy’m Scottem, Cecilem Taylorem czy Donem Pullenem. Na scenie zobaczmy także Klausa Kugela należącego do elity europejskich perkusistów sceny jazzowej i improwizowanej. Pojawi się także akcent polski, w postaci klarnecisty — Wacław Zimpela, dla którego muzyka nie ma podziału na gatunki i rodzaje, swobodnie łączy klasyczny jazz z wolną improwizacją i etnicznymi tradycjami różnych kultur. W ubiegłym roku Switchback wydał znakomicie przyjętą płytę.

Pierwszy wieczór festiwalu zakończy Jam Session, które odbędzie się w Klubokawiarni Meskalina. Będzie to idealne podsumowanie Club Tour, gdzie spotkają się bohaterowie pierwszego, koncertowego wieczoru.

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 kwietnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło