Muzyka

Gitarowy Rekord Guinnessa we Wrocławiu łączy Europę !

1 maja 2016 roku gitarzyści z całego świata pokłonią się Jimiemu Hendrixowi, gitarzyście wszech czasów. Gitarowy Rekord Guinnessa w ramach Thanks Jimi Festival to coroczne "Pierwszomajowe Święto Gitary" o międzynarodowym zasięgu, organizowane we Wrocławiu  z inicjatywy instrumentalisty i pedagoga Leszka Cichońskiego. Rekord bijemy już po raz czternasty.  Nasz oficjalny rekord z roku 2014  to 7344 gitary - teraz potrzeba o jedną więcej!  


W tym roku Wrocław pełni zaszczytną funkcję Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i spodziewamy się napływu gitarzystów z całej Europy. Do imprezy - dzięki transmisji internetowej na stronie heyjoe.pl - mogą się także przyłączyć gitarzyści z każdego zakątka Ziemi i zagrać z nami online. Podczas tegorocznej edycji odbędą się także łączenia z partnerskimi ośrodkami gitarowymi, m.in. w San Sebastian, Oberhausen, Kolbotn (Norwegia), Madrycie, Kaludze, Dreźnie, Wilnie, Mińsku, Pradze, Moskwie - to świetna okazja, by ustanowić jeszcze jeden nieformalny rekord  - GITAROWY REKORD ONLINE.   

 

Gitarowy Rekord jest otwarty dla wszystkich miłośników muzyki - aby wziąć w nim udział wystarczy podstawowa znajomość pięciu akordów C, G, D, A, E do zagrania utworu "Hey Joe" Jimiego Hendrixa. Można go wykonać na różnych instrumentach strunowych - także własnej konstrukcji.

 

Co roku poza "Hey Joe" do wspólnego grania dodatkowo przygotowywane są także nowe utwory (m.in. „Little Wing”, „Wild Thing”). Mniej ważne są umiejętności, bardziej - dobra zabawa i autentyczność. Dlatego zachęcamy do udziału zarówno doświadczonych muzyków, jak i początkujących gitarzystów - w każdym wieku.   

 

Największą gitarową orkiestrę na świecie poprowadzi - pomysłodawca imprezy - Leszek Cichoński. Artysta w tym roku obchodzi Jubileusz 25-lecia działalności edukacyjnej. Jego kurs do nauki gry na gitarze „Blues – Rock Guitar Workshop” wydany 25 lat temu stał się Biblią Bluesa i Rocka dla pokoleń gitarzystów. Z tego kursu i jego programów w Telewizji Edukacyjnej TVP szkoliły się  tysiące fanów gitary. Podczas tegorocznej edycji  Festiwalu planowany jest "Zlot Uczniów Cichońskiego"  i, oprócz amatorów, wielu znanych gitarzystów jak Bartek Papierz, Krzysztof Kawałko czy rosyjski wirtuoz Roman Miroshnichenko będą razem bili Rekord Guinnessa.  

 

Imprezie towarzyszą koncerty z udziałem wybitnych artystów i wirtuozów. W tegorocznym Rekordzie weźmie udział .in. brytyjska legenda rocka - Status Quo, genialny gitarzysta jazzowy Scott Henderson, królowie power metalu  DragonForce,  holenderscy przedstawiciele symfonicznego gotyku - Within Temptation oraz rodzima kultowa grupa Dżem. Swój przyjazd potwierdził także amerykański wirtuoz gitary Al Di Meola.   


Thanks Jimi Festival to poza koncertami także okazja do wspólnego grania, spotkań, wymiany doświadczeń. Ideą, jaka przyświeca wydarzeniu, jest integracja pokoleń, budowanie poczucia jedności i wspólna zabawa. Dwa lata temu hasłem przewodnim były "Gitarowe rodziny" i przyjechało ponad 350 tych rodzin. Rok temu hasło " Dziewczyna z gitarą", przywiodło do Wrocławia ponad 2000 fanek tego pięknego instrumentu. Udział w imprezie i widok kilku tysięcy uniesionych gitar to przeżycie wyjątkowe. Nawet Eric Bardon i Steve Vai nie mogli powstrzymać zaskoczenia i emanowali na scenie spontanem i radością. 

 

W tym roku uczestnicy Rekordu utworzą największą na świecie gitarę z gitar, a także połączą się w wielkim sercu  - bo Wrocław to Gitarowe Serce Europy...

 

"Możemy wspólnie zadziwić świat i pokazać, że muzyka jest uniwersalnym językiem - budującym poczucie jedności w Europie i na świecie " - tak Leszek Cichoński zachęca do udziału w Rekordzie. Do przyjazdu do Wrocławia w entuzjastycznych słowach zaprasza także największy gitarowy magazyn Guitar Player, okrzykując imprezę światowym fenomenem, "zarażającym" uczestników i artystów niesamowitą atmosferą. 

Bądźcie z nami!  

 

Thanks Jimi Festival jest częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

 

więcej informacji: www.heyjoe.pl,  www.facebook.com/GitarowyRekord   www.cichonski.art.pl

 

zapowiedź video: https://www.youtube.com/watch?v=gDqjI7G0cAE

 

instrukcja - jak przygotować się do Rekordu: https://www.youtube.com/watch?v=VKM2h6tCy1c wydarzenie Rekordu na FB: https://www.facebook.com/events/168534040176140/  


informacja/akredytacje dla mediów: press@heyjoe.pl, rezerwacja biletów: bilety@o2.pl  

 

10.00-16.30 / GITAROWY REKORD GUINNESSA 2016 / RYNEK / wstęp wolny 16.00 /

próba bicia Rekordu Guinnessa + zaproszeni: Al di Meola, Roman Miroshnichenko, Status Quo, Scott Henderson, Dżem.

 

17.30 / KONCERT GWIAZD / Pergola/ Hala Stulecia / ul. Wystawowa 1 / wstęp biletowany Guano Apes, DragonForce, Within Temptation, Status Quo, Scott Henderson Gang, Dżem

 

18.00 / Koncert AL DI MEOLA / Stary Klasztor / wstęp biletowany  


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 kwietnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca