Muzyka

Kapela Hanki Wójciak - „Znachorka”!

Już 3 czerwca będzie miała miejsce premiera specjalnej edycji debiutanckiej płyty Kapeli Hanki Wójciak. Album w odmienionej, pełnej koloru szacie graficznej rekomendują Piotr Metz i Muniek Staszczyk.

 

Wydanie specjalne albumu „Znachorka”, bo tak zatytułowane jest debiutanckie wydawnictwo Kapeli, to album zawierający 14 autorskich piosenek oraz dwa bonus tracki - wyczekiwany przez słuchaczy „Janicku mój” - góralski erotyk oparty na skali orientalnej oraz niespodziankę „Krew nie woda”, który melodycznie oparty jest na tradycyjnej węgierskiej pieśni. Na okładce płyty znajdują się rekomendacje Muńka Staszczyka i Piotra Metza. 

 

Jest taka jak na okładkowym zdjęciu, lekko uśmiechnięta, ale kryjąca w sobie tajemnicę, liryczna, ale wybuchowa. Góralski temperament jest u niej tylko punktem wyjścia do własnej artystycznej drogi. Dodajcie ją koniecznie do swoich znajomych. Piotr Metz

 

To poważna, dramatyczna propozycja tekstowo muzyczna, oparta w uczciwy sposób na góralszczyźnie, ale zupełnie inaczej, alternatywnie do tatrzańskiej cepelii w sosie tatro-polo. Gorąco polecam posłuchać w całości. Materiał wybuchowy, pełen kipiącej emocji. Zostawia łzy i ciarki na plecach. Muniek Staszczyk

 

Kapela Hanki Wójciak to krakowski zespół, działający w pełnym składzie od 2011 roku. Hanka jest liderką, założycielką, autorką słów i melodii wszystkich piosenek. W akustycznym graniu Kapeli słychać echa muzyki świata, co odzwierciedla zainteresowania muzyków. Teksty Hanki śpiewane po polsku opisują współczesny świat, ale zawarte w nich archaizmy i zapożyczenia z gwary przydają piosenkach baśniowości, ludowości.

 

Zespół koncertuje w kraju i za granicą. Wystąpili m.in. w Studio im. Agnieszki Osieckiej przy Myśliwieckiej; na Festiwalach takich jak Korowód, Gitarą i Piórem, Muzyka Zaklęta w Drewnie, Etnomania, Pamiętajmy o Osieckiej; rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia (Kraków, Koszalin, Gdańsk Rzeszów). Koncertowali także za granicą, m.in. we Lwowie, Lipsku, Londynie, Rzymie i Pradze.

 

Płyta „Znachorka”, której podstawowa wersja została wydana w 2014 roku przez Radio Kraków zebrała bardzo przychylne recenzje krytyków i organizatorów koncertów, działających nie tylko w Polsce. Oto fragment recenzji pióra Adama Barucha:

 

This is a phenomenal debut album by Polish singer / songwriter Hanka Wójciak and her ensemble (called together Kapela Hanki Wójciak (…) In her songs Wojciak and her ensemble manage to combine her Highlander roots and other Polish folklore influences with contemporary Alternative Rock / World Music feel and sound, doing it better that any other Polish ensemble that I have ever come across.

 

This music is fresh, elegant, moving and extraordinary sophisticated, with layer upon layer of both musical and poetic insightfulness. The melodies are wonderfully woven, serving as perfect vehicles for Wojciak´s impressive vocal abilities, changing from sweet innocence to witched nastiness, always delivered with taste and seemingly effortless ease. 
 

Her lyrics are also outstanding, using incredibly rich Polish language, which is almost never heard in today´s Polish songwriting.

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 1 czerwca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca