Muzyka

Schubert na Elektoralnej

Sezon muzyki klasycznej w Mazowieckim Instytucie Kultury otworzymy Arcydziełami na fortepian z Franzem Schubertem. 8 września o godz. 19:00 przy Elektoralnej 12 młoda pianistka Aleksandra Świgut zagra 4 Impromptus op. 90.

 

Schubert, choć bliższy raczej Mozartowi czy Beethovenowi, stworzył pod koniec życia kilka  utworów, które traktować można już jako zapowiedź romantycznego podejścia do formy. Większość z nich znamy jako Impromptu. Nie należy jednak przywiązywać do tej nazwy zbytniej wagi. Przynajmniej jeśli chodzi o pierwszy zbiór – opus 90. Nazwa pochodzi bowiem od wydawcy. Tobias Haslinger, bo o nim mowa, znany jest także z wiedeńskiego epizodu Chopina. Zobowiązał się do wydania Sonaty c-moll młodego kompozytora. Słowa dotrzymał. Z tym że po 23 latach – już po śmierci Chopina. Ostrożność wydawcy muzyki była jednak w tamtych czasach podstawą powodzenia w interesie.

 

O tym jak ta ostrożność wpłynęła na muzykę Schuberta opowiemy podczas kolejnego wieczoru z cyklu Arcydzieła na fortepian. 8 września o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury 4 Impromptus op. 90 Schuberta zagra Aleksandra Świgut – do 2013 r. studentka profesora Piotra Palecznego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderka Chopina w Warszawie, obecnie dyplomantka Akademii Muzycznej im. Szymanowskiego w Katowicach. Studiowała także w Guildhall School of Music and Drama w Londynie pod kierunkiem Davida Dolana. Zdobywała nagrody w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych, m.in.: II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen, II nagrodę na Konkursie Pianistycznym w Nowym Orleanie oraz II nagrodę i nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Enschede. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych muzyków, m.in.: R. Levina, M. Mosia, M. Grzybowskiego, M. Bilsona i Ch. Schornsheim.

 

Prelekcję poświęconą Impromptus Schuberta wygłosi dr Agnieszka Chwiłek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Więcej na: http://www.mik.waw.pl/aktualnosci/item/2052-8-wrzesnia-arcydziela-na-fortepian-franz-schubert-4-impromptus-op-90-d-899.html


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 31 sierpnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca