Muzyka

"Show Me Your Tango" - koncert wybitnej mezzosopranistki!

POKAŻ MI SWOJE TANGO

Koncert Izabeli Kopeć

 

Astor Piazzolla. Niepokorny artysta, którego wariacje na temat tanga tradycyjnego wzbudzały przejawy agresji u konserwatywnych Argentyńczyków. Jego „tango nuevo” – muzyka do słuchania, a nie do tańczenia, zrewolucjonizowało tradycyjną muzykę do narodowego tańca. Dźwięki te, i tak już w oryginalnym wydaniu, o swoją wrażliwość i niezwykłą barwę głosu poszerzyła znakomita śpiewaczka Izabela Kopeć. 

 

Mezzosopranistka, kompozytorka, producentka muzyczna Izabela Kopeć wystąpi z recitalem pieśni Astora Piazzolli „Show Me Your Tango”. W Konstancińskim Domu Kultury „Hugonówka” zaprezentuje kilkanaście utworów argentyńskiego artysty, wśród których znajdzie się „Vuelvo al sur”, „Los pajaros perdidos”, czy pieśń „Oblivion”, do której został zrealizowany teledysk. Niepokorna artystka nie boi się eksperymentować z i tak już oryginalnym repertuarem Piazzolli. Swoją miłość do tanga argentyńskiego odkryła wiele lat temu. Energia i temperament przeplatający się z finezją dźwięków i atmosferą pewnej melancholii wykorzystała podczas nagrań do swojej, wydanej w 2012 roku płyty, „Piazzolla. Show Me Your Tango”.

 

Aby odpowiednio zinterpretować pieśni, należy zrozumieć jak ważna jest relacja tekstu do dźwięku. Piazzolla swoją muzykę komponował do utworów swego wiernego przyjaciela, poety Horacio Ferrery, z którym doskonale rozumieli się na polu wzajemnej wrażliwości. W utworach Argentyńczyka słowo idealnie podkreśla muzykę, akcent słowa pada na akcent muzyczny. Twórcy byli idealnie zgraną i dopełniającą się parą jako muzyk i poeta. Jak mówi Izabela Kopeć, której gatunek pieśni jest najbliższy jej sercu: „Ważne jest umiejętne wkomponowanie muzyki do poezji, aby podkreślała ona tekst i aby tekst odpowiednio wzbogacał muzykę. To pomaga w interpretacji i wiarygodnym przekazaniu muzyki odbiorcy”.

 

Płyta Izabeli Kopeć zdobyła pozytywne recenzje dziennika „Rzeczpospolita”, dziennika „Polska The Times”, miesięcznika „Twój Styl”, tygodnika „Polityka”, który napisał: „Muzyka na albumie jest wierna dawnym nagraniom samego Piazzolli. Z drugiej strony ekspresja Izy Kopeć, choć wpisana w klasyczne reguły śpiewu operowego, ma bardzo osobisty, oryginalny charakter. (...) Mezzosopranistka Izabela Kopeć poradziła sobie z wyzwaniem znakomicie, co jest pochodną zarówno jej talentu, jak i umiejętności akompaniującego zespołu”. Podobnie pozytywną opinię zyskała w ocenie znanej psycholog, doktor Ewy Woydyłło, także wielkiej miłośniczki tanga. Po przesłuchaniu płyty „Piazzolla. Show Me Your Tango”, Woydyłło odniosła się do niej słowami: „Nie sposób w tej muzyce się nie zatopić. Nie sposób słuchać tylko dźwięków, trzeba całym sobą w tej muzyce się pogrążyć, poddawać się jej aż do całkowitego zniewolenia”.

 

Izabela Kopeć do swoich projektów zaprasza wielu różnych, znakomitych muzyków. Podczas koncertu w Konstancinie będzie towarzyszył, specjalnie przez nią zaproszony wybitny argentyński bandodeonista, Gilberto Pereyra.

W planach artystki jest kolejna produkcja, tym razem z muzyką polską z którą płyta ukaże się na jesieni. Tymczasem na tango dla duszy, poruszające najwyższe nuty wrażliwości, zaprosimy słowami Ewy Woydyłło: „Słuchaj. Poddaj się. Ulegnij”.

 

Kiedy: 25 września 2016 roku, godz. 18:00

Gdzie: KDK „Hugonówka” w Konstancinie–Jeziornej


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 września 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca