Muzyka

Dwa dni z Mike'm Pattonem - Sacrum Profanum: Virginal Co Ordinates & Labirynt

Dwa dni z Mike’m Pattonem – Sacrum Profanum: Virginal Co Ordinates & Labirynt

 

Mike Patton wystąpi w ICE Kraków 7 i 8 października. W piątek, razem ze skrzypkiem i kompozytorem Eyvindem Kangiem, z odświeżonym i wzbogaconym specjalnie dla festiwalu materiale z albumu „Virginal Co Ordinates”. W sobotę, podczas drugiego koncertu wykona partię wokalną w utworze Laborintus II Luciana Berio. Na scenie będą mu towarzyszyć Jérôme Noetinger, Chór Polskiego Radia i Ictus Ensemble pod batutą Georges-Elie Octors.

Mike Patton jest bardzo aktywnym artystą, więc podczas festiwalu Sacrum Profanum wystąpi aż dwukrotnie! Po raz pierwszy zobaczymy go w towarzystwie skrzypka i kompozytora Eyvinda Kanga, w odświeżonym i wzbogaconym dla festiwalu materiale z albumu „Virginal Co Ordinates”. Natomiast podczas drugiego koncertu wykona partię wokalną (celowo nie piszemy „zaśpiewa”!) w utworze „Laborintus II” Luciana Berio, a tym samym wspaniale zamknie tegoroczny tydzień z muzyką nietuzinkową.

Dwa zupełnie odmienne dzieła, odległe – choć wciąż mieszczące się w nurcie modern classical – estetyki, inne podejście do muzycznej materii. Nie każdy poradziłby sobie z takim wyzwaniem, zwłaszcza podjętym podczas dwóch kolejnych wieczorów. Tymczasem mamy pewność, że interpretacje Pattona będą bez pudła.

„Virginal Co Ordinates” to w dużej mierze wokalna improwizacja, żonglerka słowem i melodią, pełna meandrów i nonszalancji. Materiał dla zadziornego dandysa idealny! Tymczasem
„Laborintus II” jest manifestem wielości. To utwór, którym Berio świadczy o współczesnym świecie, złożonym, niejednoznacznym, pełnym wzajemnych powiązań i inspiracji. Kiedy przypomnimy sobie, że osobą łączącą pop rodem z San Remo i dadaistyczny metal jest Mike Patton, zrozumiemy, że nie sposób znaleźć lepszą kandydaturę do wypowiadania, wykrzykiwania, zaśmiania, dźwiękonaśladowania i wyśpiewania tego, co w partyturze zawarł Berio.

Organizatorami festiwalu są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sacrum Profanum: Virginal Co Ordinates

Eyvind Kang – Virginal Co Ordinates 2016 (2004)

Mike Patton – wokal, Eyvind Kang – skrzypce, Tomek Mirt – syntezator modularny, Anna Mamińska – tambura, Hubert Połoniewicz – tambura, Sinfonietta Cracovia

07.10.2016 roku, godzina 20.00,

Centrum Kongresowe ICE Kraków: Sala Audytoryjna

 

Sacrum Profanum: Labirynt

Mike Patton – wokal, Jérôme Noetinger – taśma, Georges-Elie Octors – dyrygent, Chór Polskiego Radia, Ictus Ensemble

08.10.2016 roku, godzina 20.00,

Centrum Kongresowe ICE Kraków: Sala Audytoryjna

Bilety w cenie od 100 zł dostępne na Eventim.pl (wraz punktami sprzedaży m.in. Empik, MediaMarkt, Saturn) oraz w punktach Sieci Informacji Turystycznej InfoKraków (pl. Wszystkich Świętych 2, ul. Powiśle 11, Rynek Główny 1/3, ul. Józefa 7, ul. Szpitalna 25, ul. św. Jana 2, ul. Marii Konopnickiej 17)

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 września 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca