Muzyka

JAAA!, Resina, Duży Jack i Xenony - Strefa Innych Brzmień powraca

JAAA!, Resina, Duży Jack i Xenony – Strefa Innych Brzmień powraca

Po lipcowym festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia pozostały nam jedynie wspomnienia. Dla wszystkich spragnionych niecodziennych muzycznych wrażeń mamy dobre wiadomości – jesienią do Warsztatów Kultury wraca Strefa Innych Brzmień. Zagrają JAAA!, Resina, Duży Jack i Xenony – wstęp wolny.

Program na jesień:
28 października 2016 (piątek), godz. 20:00 – koncert JAAA!
25 listopada 2016 (piątek), godz.: 20:00 – koncert Resina
15 grudnia 2016 (czwartek), godz.: 19:00 – podwójny koncert Duży Jack i Xenony
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa, II piętro
wstęp wolny


Kto zagra:

JAAA! – muzykę JAAA! można nazwać transowym lotem w krainę wyobraźni. Dźwięki są dla zespołu narzędziem budowania opowieści tkanych emocjami. W czasach jednorazowych singli i łatwych playlist, ich koncepcyjny album to prawdziwy rarytas dla wielbicieli Thoma Yorke’a, Moderat czy Atoms For Peace, które to inspiracje są, zdaniem wielu dziennikarzy, słyszalne w „Remiku”. Sami artyści od porównań stronią i chcą, aby muzyka obroniła się sama.

„Remik” to płyta, którą po trzech latach pracy zaprezentowali Marek Karolczyk, Kamil Pater i Miron Grzegorkiewicz. Jest to prawie 60 minutowa opowieść o chłopcu, który uciekając od realnego, ciemnego świata buduje własną, bezpieczniejszą rzeczywistość. Wyalienowany na co dzień Remik w stworzonym przez siebie świecie nie jest samotny – ma przyjaciela i obrońcę o imieniu Bujillo. Razem są nietykalni. Razem przemierzają kolejne wymiary.

Koncerty JAAA! są niepowtarzalnym przeżyciem. Każdy jest inny, gdyż muzycy dużo improwizują, używając różnych syntezatorów i sampli, które wcześniej sami nagrali, często poza studiem (field recording). Występom JAAA! towarzyszą także wyjątkowe animowane wizualizacje Karoliny Głusiec. Emocjonalna muzyka i inspirowany nią obraz przenoszą publiczność w inną przestrzeń.

Wszyscy twórcy są od dawna obecni w środowisku muzycznym: Marek Karolczyk z Robertem Piernikowskim tworzą Napszykłat, Kamil Pater był członkiem Contemporary Noise Quartet, a Miron Grzegorkiewicz grał m.in. w Daktari i How How.
 

Resina Karolina Rec, występująca solo pod nazwą RESINA, jako pierwsza polska artystka w historii podpisała na początku tego roku kontrakt płytowy z legendarną brytyjską wytwórnią FatCat Records, a dokładnie z jej „postklasycznym” oddziałem o nazwie „130701”.
Karolina od prawie 10 lat związaną jest z polską sceną niezależną i współtworzy zespoły m.in. Maćka Cieślaka, Michała Bieli czy Natalii Fiedorczuk.
Debiutancki album Resiny ukazał się 30 września br. Jest to owoc eksperymentów łączących wiolonczelę i proste narzędzia elektroniczne. W efekcie, to czasem prawie piosenki, a czasem bardziej rozbudowane intuicyjne impresje. Ogniwem spajającym wszystkie kompozycje jest chęć poznania i wykorzystania nieoczywistych właściwości instrumentu.

Fat Cat Records zasłynęło odkryciem wielu kluczowych dla współczesnej alternatywy artystów (jak choćby Animal Collective, Múm czy Sigur Rós). Poprzez powołanie do życia sublabel’u 130701, nieformalnie stało się rodzicem tzw. nurtu post-klasycznego we współczesnej muzyce alternatywnej/instrumentalnej.
130701 w lipcu 2016 obchodziło 15-lecie istnienia, w związku z tym ukazała się wyjątkowa kompilacja z udziałem wszystkich jedenastu (byłych i obecnych) artystów związanych z wytwórnią. Obok utworów takich tuzów muzyki instrumentalnej jak Max Richter czy Jóhann Jóhannsson znalazła się również kompozycja Resiny.

 

 

Duży Jack – zespół założony w 2011 roku na potrzeby koncertu z coverami Starych Singers, po latach wydał płytę z własnymi kompozycjami, zupełnie inną muzyką i nieco innym składem. Tworzą go przede wszystkim Paweł „Bebech” Górski (Xenony) na gitarze barytonowej oraz Tomasz Dubiel na perkusji. Do tej dwójki dołączyli gitarzysta Piotrek Bukowski (Xenony, Hokei) oraz Łukasz Jędrzejczak (T'ien Lai, Alameda 5) na wokalu. Duży Jack to zespół Frankenstein – każdy jego członek inspirację czerpie z innego źródła. Z tego powodu świeżo wydana płyta „Uczucia” (wyd. Lado ABC) budzi wiele skojarzeń – począwszy od Shellac i NoMeansNo, przez Refused i Dead Kennedys, na Stereolab kończąc.
 

 

Xenony – jedyni, którzy w tak bezkompromisowy sposób łączą brzmienia syntezatorowe z zaawansowaną wiedzą z zakresu całek i wektorów. Potrafią być nowocześni, potrafią być melancholijni i starają się być zabawni. Na pewno są super fajni.

Po wydanej w 2014 znakomitej płycie „XE” (Lado ABC abc A/13, MA14), XENONY wyruszają w innym kierunku. Hasło brzmi – Kosmos. Zespół na jesiennej trasie zaprezentuje nowe utwory z nadchodzącej płyty „Polished Space Program” – premiera wiosną 2017. Skład: Bukowski (Hokei, Duży Jack) – synths, Koszniec Karol – synths, Bebech – synths.
 

 

Strefa Innych Brzmień w Warsztatach Kultury w Lublinie to całoroczny cykl koncertowy prezentujący nietuzinkowych wykonawców, najciekawsze labele niezależne, wreszcie różne gatunki muzyczne i ich niezwykłe, często frapujące, połączenia. Strefa, nieodłącznie związana z letnim Festiwalem Wschód Kultury - Inne Brzmienia, pozwala wyjść z muzycznej rutyny i spróbować doświadczyć dźwięku na nowo.
Od grudnia 2015 partnerem Strefy jest Fundacja Kaisera Söze.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 pazdziernika 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca