Muzyka

Kortez opowiada historię "Wracaj do domu" i zapowiada koncerty

Kortez niedawno zaprezentował nowy teledysk. Teraz muzyk szczegółowo opowiedział historię piosenki. Ponadto ogłosił trasę koncertową.
Wideo powstało do singla "Wracaj do domu". Zarówno obraz jak i dźwięk zostały zarejestrowane podczas specjalnie na ten cel przeznaczonej próby w krakowskim klubie Studio. Klip można sprawdzić pod tym adresem.

Wśród inspiracji artysta wymienia opowiadania Jarka Szubrychta.

- "Wracaj do domu" ma dla mnie szczególne znaczenie - wiąże się z nim pewna historia - opowiada Kortez. - Długo nie mogliśmy z Agatą napisać tekstu do tego numeru, a kiedy już powstał coś ciągle w nim nie grało. Zmienialiśmy aranże, sposób śpiewania, tonacje, ale wciąż nie byliśmy zadowoleni. W końcu po którejś z wielogodzinnych nocnych sesji w studiu zdecydowaliśmy, że chyba trzeba jednak wymienić tekst. I jak to często bywa w takich momentach, kiedy stoisz pod ścianą i walisz głową w mur, przyszło rozwiązanie.

Okazał się nim nieopublikowany zbiór opowiadań Jarka Szubrychta pt. "Orszak".

- "Orszak" zbiera prawdziwe historie gościa, który jako dzieciak i młody chłopak jest świadkiem niby zwyczajnych wydarzeń jakie mają miejsce w jego miasteczku - kontynuuje twórca. - I ja, i Agata pochodzimy z małych miejscowości, gdzie podobnie jak w tej opisywanej przez Jarka, dzieją się takie same niby zwyczajne rzeczy jakich żadne dziecko nie powinno oglądać, dlatego jedna z tych historii trafiła do nas szczególnie i postanowiliśmy napisać o tym tekst. Historia opowiada o tym, jak do miasteczka pewnej wiosny przyjeżdża szczególna postać. Inaczej ubrany, inaczej mówiący, czytający książki outsider rodem z powieści buntowniczych, który w jednej chwili zyskuje sobie sympatię i szacunek miejscowych "królów ulicy". Gość wywraca nędzne życie miasteczka do góry nogami, przywozi opowieści z wielkiego świata, ma życiowe przemyślenia i ciężkie narkotyki, które wprowadza w życie miasteczkowiczów wypierając inne używki. Chłonie wszystko na swojej drodze i nie bierze jeńców. I jest to tak atrakcyjne, że nikt nie umie się temu oprzeć. Nawet ten mały chłopiec - obserwator, narrator opowiadania. Ten też polując na odpowiedni moment i przygotowując sobie wcześniej całą mowę chce trafić do świty przybysza. I kiedy już taki moment się trafia, podchodzi do niego ze strachem i namaszczeniem, coś tam zagaduje, a ten mówi do niego "spierdalaj gnojku". I to "spierdalaj gnojku", które jak sam o tym pisze Jarek prawdopodobnie uratowało chłopcu-narratorowi życie, było dla nas punktem wyjścia do tekstu.

Artyści stworzyli własną interpretację tej historii.

- Jarek pisze w swoim opowiadaniu, że może to "spierdalaj" było ze strony przybysza aktem łaski, świadomym wyborem, próbą uratowania dzieciaka i darowania mu tego syfu, którym wszystkich raczył, bo może "już się nażarł, bo miał dość ofiar". I to wydało nam się strasznie mocne. Bo co gorszego może cię w życiu spotkać, co gorszego możesz zobaczyć niż swoją śmierć za życiaĹ Jaka świadomość może być gorsza niż to, że nieodwracalnie zniszczyłeś siebie i jesteś nic nie wartym żywym trupemz I jak świadome i smutne zarazem jest powiedzenie wówczas tego "spierdalaj". My zrobiliśmy z tego "wracaj do domu", a postać przybysza uczyniliśmy pomiotem lirycznym w naszym tekście.

Kortez zapowiedział też serię występów. Oto ich harmonogram:

04 listopada - Głogów, M.O.K. (Trio)
05 listopada - Wadowice, W.C.K. (Trio)
06 listopada - Wolbrom, Dom Kultury (Trio)
09 listopada - Cieszyn, Teatr im. A. Mickiewicza (Trio)
10 listopada - Dąbrowa Górnicza, Pałac Kultury Zagłębia
11 listopada - Pszczyna, Centrum Kultury (Trio)
12 listopada - Bytom, Centrum Kultury (Trio)
13 listopada - Siemianowice, Centrum Kultury (Trio)
14 listopada - Tychy, Teatr Mały (Trio)
19 listopada - Tczew, Dom Kultury (Trio)
20 listopada - Wejherowo, Wejherowskie Centrum Kultury (Trio)
25 listopada - Gdańsk, Klub B90
27 listopada - Mrągowo, Centrum Kultury i Turystyki (Trio)
03 grudnia - Białystok, Filharmonia Podlaska

Kortez to polski muzyk, który naprawdę nazywa się Łukasz Federkiewicz. Jest kompozytorem, wokalistą, gitarzystą, pianistą, gra także na puzonie. Zadebiutował we wrześniu 2015 roku albumem "Bumerang", który pokrył się platyną. Z płyty pochodzą single "Zostań", "Od dawna już wiem" i "Z imbirem". Muzyk został też wyróżniony Fryderykiem w kategorii fonograficzny debiut roku oraz "Mateuszem" Trójki za debiut.Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 2 listopada 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca