Wyposażenie domu kultury - czego nie może zabraknąć?

Redakcja
Redakcja
Kategoria muzyka · 27 lutego 2017

Domy kultury są częścią każdego miasta i miasteczka, lokalnej społeczności, a często też osiedla. Zapewniają okolicznym mieszkańcom miejsce do realizacji własnych zainteresowań, kreatywnego spędzania czasu czy kontaktu z kulturą i sztuką. By mogły realizować swoje zadania, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie.

 

Wyposażenie a profil działalności domu kultury

Współczesne domy kultury to placówki oferujące szeroki program edukacyjno-rozrywkowo-artystyczny. Jest on odpowiedzią na zapotrzebowanie konkretnej społeczności. Oznacza to zazwyczaj, że każda z takich placówek będzie miała nieco inny charakter – zależnie od tego, kto korzysta z jej oferty.

 

W środowisku z przewagą osób starszych większym zainteresowaniem będzie cieszyć się klasyczna gimnastyka niż aerobik. Zajęcia z nauki gry na keyboardzie zaś, czy lekcje tańca w stylu hip-hop zyskają uznanie tam, gdzie mieszka wielu nastolatków. Podobne zróżnicowanie dotyczy zajęć plastycznych: od rysunku i zajęć twórczych dla dzieci po malarstwo dla osób dorosłych. Rodzaj prowadzonych zajęć warunkuje też obowiązkowe wyposażenie domu kultury. Powinien on dysponować nie tylko przystosowanymi pomieszczeniami, ale również odpowiednimi akcesoriami i pomocami.  

 

Do standardowych elementów wyposażenia, w przypadku realizowania zajęć muzycznych, zaliczyć można odpowiednie instrumenty i system nagłaśniający. Zajęcia malarstwa czy plastyki wymagają posiadania sztalug oraz pracowni z dostępem do wody czy szaf na narzędzia. Nie można również zapomnieć o ekspozycji prac, czyli odpowiednich tablicach, ramach oraz gablotach. Podobne akcesoria, meble i sprzęt niezbędne są w przypadku zajęć sportowych w ofercie programowej. Gdy są obecne, przydają się też materace, ławeczki treningowe, a jeśli dom kultury oferuje zajęcia taneczne – także odpowiednie przybory do tańca.

Oferta artystyczno-rozrywkowa a wyposażenie

Jednym z obszarów działalności typowego domu kultury jest organizacja występów i imprez rozrywkowych dla szeroko rozumianej społeczności lokalnej. Przedstawienia teatralne urządzane przez miejscowe teatry czy grupę amatorską działającą w domu kultury wymagają odpowiedniej sceny i miejsca dla widzów. Podobna oprawa bywa niezbędna podczas koncertów, imprez o charakterze społecznym czy politycznym – gdy wygłaszane są przemówienia, wręczane nagrody lub recytowane wiersze. Podest przydaje się również, gdy odbywa się prezentacja dokonań działających w domu kultury grup artystycznych, kółek zainteresowań czy rezultatów zajęć o charakterze artystycznym dla dzieci i młodzieży.

 

Zaletą składanych podestów jest ich uniwersalność. Sprawdzają się one w dziesiątkach różnych sytuacji, począwszy od podwyższenia dla mówcy czy występujących artystów, a skończywszy na plenerowym pokazie mody czy jako parkiet do tańca podczas pikniku rodzinnego organizowanego przez dom kultury. Nowoczesne podesty produkowane przez firmę BSC System mają też tę zaletę, że można je szybko zdemontować i przechowywać w magazynie. Modułowe konstrukcje są trwałe, wytrzymałe i można je ustawiać w dowolnych kombinacjach. Dlatego spełnią swoje zadanie jako okrągły parkiet, czworokątna scena czy też podłużny wybieg dla modelek.