Muzyka

Muzyka „na rolkach”, czyli czego dziś słuchają fani skatingu?

Muzyka miała od zawsze swoje miejsce w świecie skatingu - od jego pierwszych chwil. Kontrkultura skateboardingu jest znana z szerokiej gamy stylów muzycznych, dlatego nie mogło być inaczej jeśli chodzi o jazdę na rolkach. Dzisiaj istnieje kilka różnych gatunków, które są identyfikowane ze skatingiem. Muzyka słuchana podczas jazdy na rolkach ma tą cechcę charakterystyczną, iż zwykle jest w szybkim tempie – co ma jeszcze bardziej pompować adrenalinę podczas jazdy, z drugiej strony jednak osoby jeźdżące rekreacyjnie nie stronią także od chilloutu.

Przed rolkami – była deska

Skateboarding wyrastał z surfingu w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, z czego logicznie wynikałoby, iż ​muzyka i kultura skateboardingu były pierwotnie podobne do tych związanych z surfingiem. Jednak skateboarding wkrótce byłby postrzegany jako bardziej kontrkultura niż surfing i zaczął rozwijać zbuntowaną postać przez ubrania i muzykę. Ten punkowy wpływ jest nadal dość widoczny w dzisiejszej kulturze skateboardingu, jak również obejmuje skating we wszelkiej formie – w tym także podczas jazdy na rolkach.

Jednym z pierwszych stylów muzycznych związanych ze skateboardingem było reggae. Pod koniec lat 80-tych, znani skejci Jesse Martinez i Jef Hartsel, przyczynili się do powstania kultury reggae-skateboardingu. Dzisiaj widać to zamiłowanie obserwując osoby jeżdżące na rolkach i wrotkach w rytm tej relaksacyjnej muzyki.

Rolki w stylu gwiazd rocka?

Deskorolka jednak tradycyjnie była związana z muzyką punkową lub rockową, ale nie da się ukryć iż kultura hip-hopu i ulicy wzbogaciła ten sport, mając ogromny wpływ na muzykę, jaką lubią dzisiaj rolkerzy i skateboarderzy. Dzisiaj, skating nie ma granic – a osoby jeżdżące na kółkach wszelkiego rodzaju – bez względu na to, czy jest do deska czy rolki słuchają muzyki takiej jak punk, hard rock, pop i wiele innych. W rezultacie istnieje szeroki wybór stylów muzycznych, którymi cieszą się rolkerzy na całym świecie.

Czego dzisiaj słuchają fani skatingu?

Jednym z ostatnich ruchów w kulturze skatingu jest tendencja do słuchania zespołów "emo" lub "pop-punk", takich jak Fall Out Boy czy Green Day. Te zespoły są bardzo popularne nie tylko w społeczności skateboardingu, ale także ogólnie na świecie. Często rolkerzy słuchają ulubionej muzyki podczas jeżdżenia po mieście lub gdy próbują nowych sztuczek. Style zawsze się zmieniają, a subkultura rolkarzy tak się rozrosła, że dzisiaj możemy znaleźć fanów rolek lubiących, prawie każdy styl muzyczny.

Więcej inspiracji? Zapraszamy na portal skatingowy ROLKI.NET.PL


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 kwietnia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca