Muzyka

"Nieprzysiadalność": Marcin Świetlicki mówi o sobie

26 października ukaże się autobiografia Marcina Świetlickiego, jednego z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, lidera grupy Świetliki.
Wydawnictwo zatytułowane "Nieprzysiadalność" ma formę obszernej autobiograficznej rozmowy z Rafałem Księżykiem, mistrzem wywiadu rzeki.

Z reguły nieskory do zwierzeń i pilnie strzegący granicy prywatności, w tej książce Świetlicki opowiada zaskakująco otwarcie o swoim życiu, nie pomijając epizodów bolesnych, trudnych, a nawet dramatycznych, nie popada jednak nigdy w tani sentymentalizm ani celebrycki ekshibicjonizm.

- Mogłem uczestniczyć w panelach, jeździć na stypendia, w radiu i telewizji czytać z kartki swoje wiersze, które nie byłyby takie, jakie są, tylko byłyby takie, żeby się wszystkim podobały - mówi Świetlicki. - Mogłem tak zrobić, być może byłbym spokojniejszy, byłbym szczęśliwszy. Mogłem tak wybrać, ale tak nie wybrałem.

W opowieściach Marcina Świetlickiego pojawiają się między innymi najważniejsi twórcy pokolenia "brulionu", muzycy zespołu Świetliki, dziennikarze i redaktorzy "Tygodnika Powszechnego", malarze Grupy Ładnie, legendarne postacie sceny muzycznej, artyści z którymi na przestrzeni lat przyjaźnił się, wadził, współpracował. Niezwykły zmysł obserwacji oraz ironiczne spojrzenie pozwalają Świetlickiemu tworzyć żywe i kapitalnie uchwycone portrety indywidualne i środowiskowe. Wyłania się z tego odmalowany z odrębnej perspektywy zapis przemian Polski ostatnich czterdziestu lat.

W książce wątki biograficzne przeplatają się z refleksjami dotyczącymi nie tylko sztuki, ale także przyjaźni, miłości, rodzicielstwa, lojalności, wiary, pokusy autodestrukcji i woli przetrwania.

Tymczasem grupa Świetliki przygotowuje się do serii jubileuszowych koncertów, gdyż 20 października minie 25 lat od pierwszego oficjalnego występu Świetlików.

Oto harmonogram trasy "Srebrne Gody czyli 25 lat bliżej":
18 października - Rybnik, Teatr
21 października - Łódź, 6. dzielnica
09 listopada - Wrocław, Stara piwnica
10 listopada - Szklarska Poręba, Metamorfoza
11 listopada - Kraków, ZetPeTe
23 listopada - Warszawa, Hydrozagadka
01 grudnia - Katowice, Królestwo
02 grudnia - Tychy, Kloster Pub
08 grudnia - Poznań, Pod Minoga
09 grudnia - Płock, Rock 69
15 grudnia - Rzeszów, Underground
16 grudnia - Sanok, Pani K
26 stycznia - Elbląg, Mjazzga
27 stycznia - Gdańsk, Żak

Marcin Świetlicki to poeta, pisarz i wokalista zespołu Świetliki. Czterokrotnie był nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Z zespołem Świetliki wydał sześć płyt, z których ostatnia to "Sromota" z 2013 roku. Najbardziej rozpoznawalną piosenką alternatywnej formacji jest "Złe misie". Grupa nagrała też album "Las putas melancólicas" (2005) z Bogusławem Lindą.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 22 września 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca