Muzyka

Pieśni znad missisipi

NIE TYLKO OPERA

cykl koncertów w Sali Kameralnej Teatru Wielkiego w Łodzi

 

PIEŚNI ZNAD MISSISIPI

 

 

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na nastrojowe wieczory z muzyką (nie tylko operową) w wykonaniu swoich najlepszych śpiewaków i instrumentalistów. Przed nami pierwsze w tym sezonie artystycznym spotkanie z cyklu NIE TYLKO OPERA. W ramach comiesięcznych koncertów artyści Teatru mają możliwość zaprezentowania swojego kunsztu muzycznego w repertuarze, którego na co dzień w gmachu opery nie wykonują.

 

PIEŚNI ZNAD MISSISIPI
11 października 2017, godz. 18:30

koncert w Sali Kameralnej z cyklu NIE TYLKO OPERA

bilety: 25 zł normalny / 20 zł ulgowy

 

 

 

 

11 października (środa) w koncercie pt. PIEŚNI ZNAD MISSISIPI artyści Teatru Wielkiego wykonają muzyką gospel oraz pieśni religijne spirituals. Usłyszymy Roberta Ulatowskiego, którego barwa i rodzaj głosu bardzo dobrze potrafi oddać charakterystyczny nastrój dla tego gatunku muzyki i doskonale się z nim komponuje. Towarzyszyć mu będzie Agnieszka Makówka, która w swoim dorobku artystycznym ma wiele projektów muzycznych nie zawsze związanych z muzyką klasyczną, w których idealnie się realizowała. Akompaniować im będą: Michał Karkusiński (fortepian), Dymitr Kościuszko (trąbka), Adam Przybylski (kontrabas). Koncert poprowadzi Aleksandra Bęben.

 

Sprowadzeni w XVI wieku na kontynent Ameryki Północnej i Południowej afrykańscy niewolnicy poprzez muzykę wyrażali swoje cierpienie, żal i rozpacz, jak i nadzieję na wolność. W oparciu o muzykę afroamerykańską powstały pieśni religijne spirituals, rozpowszechnione przez czarnoskórych mieszkańców Południa Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj były to historie o ludziach, z którymi identyfikowali się niewolnicy, a pieśni te były dla nich ukrytym wołaniem o wolność. Muzyka gospel jest bezpośrednim kontynuatorem gatunku spirituals, choć bez wątpienia zmienił się pierwotny kontekst. W przeciwieństwie do spirituals utwory w stylu gospel wydawano także w formie materiałów nutowych. Dzisiaj wielu artystów wykonuje ten jeden z najbardziej porywających gatunków muzyki, są wśród nich wokaliści muzyki pop, ale także śpiewacy operowi, co nie powinno dziwić, jako że utwory gospel stawiają przed wykonawcami bardzo wysokie wymagania.

 

 

 

Kolejny koncert w Sali Kameralnej z cyklu NIE TYLKO OPERA

BEZSENNA NOC W TEATRZE

29 listopada 2017, godz. 18:30

Wystąpią: Hanna Drzewiecka-Borucka (skrzypce), Róża Wilczak-Płaziuk (altówka), Agnieszka Kołodziej (wiolonczela) specjalny udział solistów baletu Teatru Wielkiego w Łodzi: Moniki MaciejewskiejPotockas i Gintautasa Potockasa. Prowadzenie: Aleksandra Bęben.

 

 

Bilety: 25 zł normalny / 20 zł ulgowy

do nabycia na stronie: www.operalodz.com lub www.bilety24.pl

w kasie Teatru - tel. 42 633 77 77.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 pazdziernika 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca