Muzyka

Węgierski Państwowy Zespół Ludowy wystąpi w Polsce!

Już wkrótce Polacy będą mieli okazję zobaczyć występy uznanych na całym świecie artystów prosto znad Dunaju! Węgierski Państwowy Zespół Ludowy odbędzie trasę po 5 miastach. W jego repertuarze znajdzie się nie tylko tradycyjna muzyka madziarska, ale też żydowska i góralska. Występy odbędą się w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

 

Węgierski Państwowy Zespół Ludowy (Hungarian National Folk Ballet) powstał w 1951 roku. Jego celem było zbieranie i upowszechnianie autentycznej muzyki ludowej oraz zachowanie węgierskich tańców oraz strojów. Zyskał ogromną popularność, a jego artyści występowali łącznie w ponad 50 krajach dla aż 8 milionów osób! Każdego roku w swojej siedzibie w Budapeszcie prezentują się publiczności ok. 120 razy. Jest stałym bywalcem licznych sal teatralnych zarówno w Europie, jaki i na całym świecie.

 

Muzyka ludowa ponownie zyskała popularność na początku lat 70. Profesjonalne zespoły zaczęły włączać do swojego repertuaru motywy ludowe i odwzorowywać tradycyjne tańce. Węgierski Państwowy Zespół Ludowy wprowadził własną interpretację folkloru i zaczął łączyć go z elementami tańca współczesnego. W ten sposób w sztukę ukazującą historyczne aspekty życia wplótł współczesne treści i przesłania.

 

Węgierski Państwowy Zespół Ludowy wystąpi: 18.10 w Sosnowcu (Sala Widowiskowo-Koncertowa Muza, g. 19:00), 19.10 w Kielcach (Sala Koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej, g. 19:00), 20.10 w Warszawie (Sala Widowiskowa Matecznik Mazowsze w Otrębusach, g. 19:00), 21.10 w Rzeszowie (Filharmonia, g. 19:00), 22.10 w Lublinie (Filharmonia, g. 19:00).

 

W programie występu zatytułowanym „Wołanie Karpat” znajdują się utwory pochodzące z różnych kultur, między innymi rumuńskiej, żydowskiej, czy polskiej. Będzie można usłyszeć także pieśni ewangelickie oraz średniowieczne. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć w wykonaniu Węgierskiego Państwowego Zespołu Ludowego choreografie związane z tradycją polskich górali, zwyczajowe tańce cygańskie Seklerów z Karpat Wschodnich z regionu Csík, czy karnawałowy taniec przebierańców.

 

Archiwalne zdjęcia wykorzystane w przedstawieniu pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Budapeszcie. Wybór zdjęć: Judit Dorottya Csorba.

 

Wydarzenie organizowane jest w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce przez Węgierski Instytut Kultury w Warszawie oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier. Więcej informacji na stronie www.kulturawegierska.pl lub fanpage’u Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie https://www.facebook.com/hunginst/.

 

Kompozytorzy: Gergely Agócs, László Kelemen, István Szalonna Pál, Lajos Pál

Choreografia: György Ágfalvi, Dezső Fitos, Enikő Kocsis, Richárd Kökény, Gábor Mihályi

Kostiumy: Rita Furik

Scenografia: Zsuzsa Molnár

Animacja video: Andrea Soós

Reżyseria i choreografia: Gábor Mihályi

Archiwalne zdjęcia wykorzystane w przedstawieniu pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Budapeszcie. Wybór zdjęć: Judit Dorottya Csorba

Kierownik zespołu muzycznego: Ferenc Radics

Kierownik zespołu tanecznego: Richárd Kökény

Asystenci zespołu tanecznego: Beatrix Borbély, Katalin Jávor, György Ágfalvi

Kierownictwo artystyczne: István Szalonna Pál

Kierownik zespołu: Gábor Mihályi 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 pazdziernika 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca