Muzyka

Gorillaz pierwszą gwiazdą Open era 2018

Poznaliśmy pierwszego wykonawcę, który zagra na przyszłorocznej edycji festiwalu Open'er. Animowana supergrupa Gorillaz, która stała się światowym fenomenem po raz pierwszy wystąpi na festiwalowej scenie w Polsce. Damon Albarn z zespołem pojawi się w Gdyni 6 lipca 2018 roku.
Od czasu ich pierwszego wydawnictwa w 2001 roku, Gorillaz stali się globalnym zjawiskiem i osiągnęli przełomowy w muzyce popularnej sukces. Debiutancki album Gorillaz sprzedał się w nakładzie 6 milionów egzemplarzy i zawierał uwielbiane po dziś dzień single "Clint Eastwood" i "19-2000". Następca debiutu, wydany w 2005 roku "Demon Days" przyniósł im jeszcze większą popularność, a single "DARE", "Dirty Harry" i nagrodzony Grammy "Feel Good Inc." stały się hitami w Europie i Ameryce. Ten moment to także ich pierwszy nr 1 w Wielkiej Brytanii - na szczyt listy wspiął się "DARE" - oraz opinia jednej z najlepszych płyt roku.

W 2010 roku Gorillaz powrócili ze swoją trzecią płytą zatytułowaną "Plastic Beach", swoistą podróżą ze Wschodu na Zachód w towarzystwie tak zróżnicowanych gości, że trudno było w tamtym czasie o większy eklektyzm. Razem z Gorillaz nagrywali Lou Reed i Snoop Dogg, De La Soul i Mos Def, ale także The Syrian National Orchestra Of Arabic Music i pokręcona jazzowa formacja Hypnotic Brass Ensemble. Do składu dołączyli wtedy znani z The Clash Mick Jones i Paul Simonon, którzy zagrali razem po raz pierwszy od czasu rozpadu swojej macierzystej formacji. Przy okazji "Plastic Beach" Gorillaz zagrali pierwszą pełną trasę koncertową obejmującą zarówno występy festiwalowe jak i koncerty w wielkich halach.

Wydany w tym roku "HUMANZ", pierwszy album Gorillaz od siedmiu lat to ich najbogatszy i najbardziej panoramiczny album, opisywany jako rowerowa przejażdżka przez hip-hop, R&B, pop, reggaeton, soul i rock and roll. Na "HUMANZ" Murdoc, Noodle, Russel i 2D jak zwykle zaprosili do współpracy grono uznanych artystów (wśród nich m.in. Jehnny Beth z Savages, Danny'ego Browna, Benjamina Clementine'a, De La Soul, Grace Jones, Zebra Katz czy Pusha T) i ponownie przesunęli granice współczesnej muzyki.

Przyszłoroczna edycja festiwalu Open'er odbędzie się w dniach 4-7 lipca, ponownie na lotnisku Gdynia-Kosakowo.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 24 pazdziernika 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca