Muzyka

Strojenie Gitary

Początkujący gitarzyści popełniają liczne błędy i jest to naturalne, ponieważ na tym właśnie polega nauka by wiedzieć jakich błędów unikać. Sama nauka gry na gitarze to nie tylko przyswajanie podstaw na temat tego w jaki sposób trzymać instrument, jak wyglądają poszczególne akordy czy też w jaki sposób zagrać pierwszą solówkę.

 

W nauce gry bardzo ważnym jest to, by wyrobić sobie konkretne nawyki jeszcze zanim zaczniemy grać. Prawdopodobnie najważniejszym tego typu nawykiem jest strojenie gitary. Dlaczego jest to takie ważne? Powodów jest sporo. Pierwszym co można zauważyć po zagraniu akordu na źle nastrojonej gitarze, jest fakt, że nie brzmi on tak jak powinien, a dźwięk jest zwyczajnie nieprzyjemny. W takim przypadku akord nie może zabrzmieć prawidłowo, bowiem odpowiednie dźwięki gitary nie znajdują się tam gdzie powinny. W rezultacie możliwość dalszej nauki jest niemożliwa.

Początkujący gitarzyści uczą się grać na różne sposoby. Niektórzy biorą lekcje w szkole muzycznej, inni korzystają z porad korepetytora, a pozostali korzystają z poradników, w tym także tych internetowych, które dostępne są za darmo. W przypadku tej ostatniej metody należy uważać, ponieważ w sieci porad może dostarczyć nawet taka osoba, która sama nie wie zbyt wiele na temat gry na gitarze. Często można trafić na informację według której początkujący gitarzysta powinien nauczyć się stroić gitarę za pomocą własnego słuchu. Prawda jest taka, że taką umiejętność posiadają jedynie te osoby, które grają przez długi czas, a to jak wiele czasu zajmuje nauczenie się strojenia w ten sposób zależy od konkretnej osoby, lecz czas ten możemy spokojnie liczyć w latach. Jest tak, ponieważ nasz słuch dostosowuje się do dźwięku instrumentu z którym się osłuchujemy i potrzeba bardzo długiego czasu, aby przyzwyczaił się do tonacji odpowiednio nastrojonych strun w takim stopniu, by wychwycić niepoprawny strój a następnie skorygować go. Ta umiejętność przychodzi sama i tylko wtedy, gdy gramy odpowiednio długo na poprawnie nastrojonej gitarze. Wraz z zakupem instrumentu powinniśmy zaopatrzyć się także w stroik gitarowy, zwany potocznie tunerem. Najtańsze urządzenia tego typu są dostępne w tak niskich cenach, że będzie mógł sobie na nie pozwolić nawet taki gitarzysta, którego budżet jest bardzo skromny. Sposób używania tunera jest bardzo intuicyjny i może z niego korzystać nawet taka osoba, która po raz pierwszy trzyma w ręku gitarę. Stroik posiada wbudowany mikrofon, który wyłapuje dźwięk. Wystarczy szarpnąć wybraną przez nas strunę, a po chwili na ekranie pojawi się informacja na temat tego czy powinniśmy strunę naciągnąć, poluzować czy też nie wprowadzać żadnych zmian. Dokładnie w ten sam sposób postępujemy z każdą następną struną. Jeżeli posiadamy gitarę elektryczną lub basową, warto wybrać taki tuner, który dodatkowo ma także możliwość podłączenia go do instrumentu za pomocą przewodu instrumentalnego. Wówczas dokładność strojenia będzie jeszcze wyższa, a dodatkowo całego procesu nie zagłuszy żaden hałas, który mógłby przeszkodzić w strojeniu za pomocą wbudowanego mikrofonu. Często wybierane są również tunery podłogowe, które wyglądem przypominają efekty gitarowe. Posiadają one bardzo wysoka dokładność oraz bardzo wyraźny ekran, który przydaje się gdy gramy w ciemnych pomieszczeniach. Jeśli jesteśmy posiadaczami gitary elektro-akustycznej, wówczas bardzo prawdopodobne, że posiada ona wbudowany stroik. Wielu producentów umieszcza go tuż przy pokrętłach odpowiedzialnych za barwę dźwięku. Jeżeli tuner jest wbudowany, wówczas nie musimy kupować zewnętrznego stroika, lecz pamiętajmy by w gitarze zawsze była bateria, ponieważ bez niej tuner nie zadziała. Zobacz poradnik strojenia gitary krok po kroku https://strunygitarowe.pl/pl/n/11

Proces strojenia gitary jest bardzo krótki i jednocześnie niezwykle ważny. Dbajmy o to by gitara była strojona przed każdym graniem. W przypadku gitar elektrycznych z ruchomym mostkiem jest to szczególnie ważne, bowiem taki mostek i używanie wajchy wpływa na szybsze rozstrajanie się strun. Na stan nastrojenia gitar warto zwracać uwagę szczególnie często, gdy założyliśmy świeże struny. Materiał z którego są one wykonane potrzebuje czasu by rozciągnąć się wystarczająco, szczególnie jeśli chodzi o nylonowe struny w gitarze klasycznej. Tuż po nastrojeniu mogą one gubić strój. Jest to zupełnie naturalne i warto dać im wówczas minutę na rozciągnięcie. Następnie możemy dostroić gitarę ponownie. Przydatnym zabiegiem jest złapanie nastrojonej struny i delikatnie pociągnięcie jej do góry. W ten sposób rozciągnie się ona szybciej i nie będzie tak często gubić stroju. Bez względu na to jaką gitarę posiadamy, warto posiadać także stroik. Możemy skorzystać również także z tunerów w formie aplikacji na telefon, ale poza nimi dobrze jest też mieć tradycyjny stroik, ponieważ jego dokładność jest zazwyczaj wyższa d tej która oferują aplikacje, nawet jeśli mówimy o bardzo tanim stroiku. Z czasem nasz słuch wykształci się na tyle, by pozwolić nam wychwycić czy gitara jest rozstrojona, ale bez względu na to jak doświadczeni będziemy, zawsze warto skorygować stan nastrojenia za pomocą tunera gitarowego.

Autor: http://strunygitarowe.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 grudnia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca