Muzyka

George Clinton zagra w Lublinie

George Clinton & Parliament Funkadelic to pierwsza gwiazda festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2018. Artysta i jego ponad dwudziestoosobowa orkiestra wystąpią w Lublinie na jedynym koncercie w Polsce.
Wraz z Jamesem Brownem i Sly'em Stone'em (Sly and the Family Stone) uznawany jest za ojca i głównego propagatora muzyki funk. Znany jest też oczywiście jako lider i założyciel kultowych grup Parliament i Funkadelic, z którymi koncertował na całym świecie. Na koncie ma szereg bestsellerowych albumów (w samych Stanach Zjednoczonych w latach 70. wydał kolejno po sobie kilka płyt, które pokryły się złotem lub platyną, w tym tak ważne dla światowej muzyki krążki jak "Mothership connection", "One Nation Under A Groove" czy "Uncle Jam Wants You").

Na przestrzeni lat przez składy Parliament oraz Funkadelic przewinęła się długa lista doskonałych muzyków - wokalistów i instrumentalistów. Można tu wspomnieć choćby o takich tuzach jak Maceo Parker, Eddie Hazel czy bracia Catfish, Glen oraz Bootsy Collins. Muzyka funky zawsze była głównym motorem napędowym Clintona i jego orkiestr, natomiast w różnych okresach swojej aktywności artysta eksplorował też takie nurty jak np. acid jazz, soul, r'n'b czy blues. W latach 60. muzyk pracował także jako kompozytor i songwriter w legendarnej wytwórni Motown, w okresie jej największej świetności w Detroit.

Myśląc o George'u Clintonie nie sposób nie wspomnieć o dziesiątkach spektakularnych kooperacji i specjalnych projektów, w które się angażował. Ta lista jest imponująca, ponieważ muzyk współpracował z takimi zespołami i artystami jak: Red Hot Chili Peppers, Primal Scream, Wu-Tang Clan, Tupac Shakur, Snoop Dogg, Carlos Santana, Kendrick Lamar. Dla przykładu debiutancki album Red Hot Chili Peppers, czyli słynne "Freaky Styley", produkował właśnie Clinton. W latach 90. cała śmietanka amerykańskiego hip-hopu zapraszała artystę do swoich produkcji - z Wu-Tang Clan zarejestrował "Wolves", z Ice Cube'em "Bop Gun", z Outkast "Synthesizer", a z Tupakiem choćby "Can't C me" ze słynnego albumu "All eyes On Me". Jeden z największych hitów Snoop Dogga "Who am I" oparty jest na kultowym numerze Clintona "Atomic Dog". Takich kooperacji można wymienić naprawdę sporo.

W 1997 roku Clinton stał się członkiem Rock & Roll Hall of Fame, najbardziej elitarnej i prestiżowej instytucji muzycznej/muzeum na świecie.

Już niebawem kolejne ogłoszenia i długa lista artystów, którzy na przełomie czerwca i lipca pojawią się w Lublinie. Jak co roku Wschód Kultury - Inne Brzmienia zaproponuje program oparty na różnorodności, oryginalności i przekraczaniu muzycznych granic.

Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art'n'Music Festival 2018 odbędzie się w dniach 28 czerwca - 1 lipca 2018 w Lublinie.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 28 lutego 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca