Muzyka

Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2018

Inne brzmienia” to najbardziej pożądany atut w muzyce oraz siła napędowa najwybitniejszych artystów, która popycha ich do tworzenia tego co nowatorskie. Gdzie dziś, przy ogromie produkcji muzycznej, ich szukać? Latem w Lublinie!

 

Wśród gwiazd tegorocznej edycji festiwalu usłyszymy jednego z najwybitniejszych prekursorów funku - George’a Clintona, który zagra wraz z ponad dwudziestoosobową orkiestrą Parliament Funkadelic. W świecie muzycznym hasło „żywa legenda” często bywa nadużywane, zwłaszcza obecnie, kiedy co drugi młody wykonawca aspiruje do tego tytułu już po wydaniu pierwszej płyty. Lista tych prawdziwych legend i ikon muzyki jest znacznie krótsza, ale George Clinton z pewnością się na niej znajduje. Członek Rock & Roll Hall of Fame, klawiszowiec, wokalista, autor tekstów, producent muzyczny zagra w Lublinie w piątek 29 czerwca.

 

Na przełomie czerwca i lipca w ramach festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia wystąpią także pionierzy nurtu digital hardcore, kultowe Atari Teenage Riot. Ich koncerty to mocne elektroniczne brzmienie, punkowy przekaz i spektakularne wizualizacje. W swojej twórczości połączyli gitarowy punk i hard core z ciężką elektroniką, tworząc podwaliny nowego gatunku. W swoją muzykę wplatali dodatkowo także elementy hip-hop’u, breakbeat’u, noise'u, a nawet disco oraz mocny anarchistyczno-antynazistowski przekaz. Podobnie jak George Clinton, pochodząca z Berlina formacja przyjedzie do Lublina na jedyny polski koncert.

 

Niezwykłym przeżyciem będzie też bez wątpienia koncert Saula Williamsa – czołowego artysty współczesnej sceny nowojorskiej, poety, muzyka, rapera, pisarza i aktora w jednej osobie. Saul Williams to jeden z najważniejszych, najbardziej wpływowych głosów współczesnej Ameryki. Jego sztuka i przekaz dotarły wraz z nim m.in. do Białego Domu, opery w Sydney, Luwru czy Lincoln Center. W Lublinie zobaczymy jego solowy występ i będzie to z pewnością jeden z kluczowych momentów tegorocznych Innych Brzmień.

 

Każdego roku częścią festiwalu jest prezentacja wytwórni płytowej wyróżniającej się na światowym rynku muzycznym. W tym roku wybór padł na Glitterbeat Records – jeden z najprężniej działających labeli, specjalizujących się w brzmieniach afrykańskich, arabskich oraz muzyce nowoczesnej. Takie brzmienia zaprezentują 4 zespoły. Usłyszymy mocny przekaz od Chrisa Eckmana, Murata Ertela i Hugo Race’a z Dirtmusic, żywiołowy skład Baba Zula, pustynny trans w wykonaniu Ifriqiyya Electrique oraz elektroniczny beat połączony z północnoafrykańskim folkiem w wykonaniu Ammar 808.

 

Po wielu latach nieobecności, w Lublinie wystąpi też Lech Janerka, czyli jedna z ikon, a jednocześnie najbardziej zagadkowych i oryginalnych postaci polskiej sceny muzycznej. Ważnym wydarzeniem festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia będzie także premierowy występ duńsko-polskiego kolektywu Afenginn & Bastarda, czyli muzyczne spotkanie pochodzącej z Kopenhagi grupy Afenginn oraz związanego z oficyną Lado ABC, warszawskiego trio Bastarda. Ciekawą propozycją dla poszukiwaczy innych brzmień jest też szalona grupa pod wodzą Igora Krutogolova, grająca pod sporo mówiącą nazwą Igor Krutogolov’s Toy Orchestra. To zdaniem wielu znawców najlepszy na świecie band grający tylko i wyłącznie na dziecięcych instrumentach. W ruch pójdą tu mini gitarki, bębenki, dziecięce klarnety i akordeony, pianinka i grzechotki, z których Toy Orchestra wyczaruje prawdziwą magię.

 

Nie zabraknie także przedstawicieli młodego pokolenia twórców zza wschodniej granicy. W tym roku wschodnią prezentację otworzą dwie grupy z Ukrainy – grający mocny, wyrazisty stoner rock Sinoptik oraz łączący hip-hop, elektronikę i muzykę klubową OY Sound System. Białoruś na tegorocznych Innych Brzmieniach reprezentować będzie natomiast grupa Super Besse, podbijająca w ostatnim czasie zachodnie rynki muzyczne. Pochodzący z Mińska artyści nawiązują mocno do stylistyki cold wave i new wave, robiąc też wycieczki w stronę post punka czy electro. 

 

Już niebawem na stronie innebrzmienia.eu pojawią się kolejne ogłoszenia i lista artystów, którzy na przełomie czerwca i lipca pojawią się w Lublinie.

 

Inne Brzmienia to nie tylko koncerty. Na wydarzenie składają się też pokazy filmów, spotkania literackie, wystawy oraz bogaty program warsztatów rodzinnych.

_______

 

Inne Brzmienia to lubelska odsłona Wschodu Kultury. To projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2018 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz szósty. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 maja 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca