Muzyka

Dlaczego akurat keyboard i który?

Wiele osób chciało by rozpocząć naukę gry na jakimś instrumencie. Jednym z bardzie popularnych i powszechnie wybieranych jest keyboard. Powodów dla których właśnie ten instrument cieszy się ogromna popularnością jest wiele, ale przede wszystkim jest to spowodowane jego nie wielkimi rozmiarami a przez to też jego mobilnością, wszechstronnymi możliwościami technicznymi oraz bardzo szerokim asortymentem dopasowanym do każdej grupy klientów pod względem finansowym i oczekiwań.

Wiele osób chciało by rozpocząć naukę gry na jakimś instrumencie. Jednym z bardzie popularnych i powszechnie wybieranych jest keyboard. Powodów dla których właśnie ten instrument cieszy się ogromna popularnością jest wiele, ale przede wszystkim jest to spowodowane jego nie wielkimi rozmiarami a przez to też jego mobilnością, wszechstronnymi możliwościami technicznymi oraz bardzo szerokim asortymentem dopasowanym do każdej grupy klientów pod względem finansowym i oczekiwań.

Często jest tak, że np.: dziecko mówi swoim rodzicom, że chciałoby grać na pianinie. Kupno pianina zwłaszcza akustycznego, to już poważna decyzja wiążąca się nie tylko zazwyczaj z większym wydatkiem, ale też koniecznością odpowiedniego przygotowania pomieszczenia w którym ma stanąć instrument. Pianina akustyczne są dużo większymi gabarytowo instrumentami i przede wszystkim dużo cięższymi od keyboardów. Waga keyboardu to zaledwie kilka kilogramów, a waga piana akustycznego to ok 200 kg.

To właśnie jest częstym powodem dla którego rodzice gaszą zapał muzyczny swojego dziecka mówiąc mu NIE. Alternatywnym rozwiązaniem może być wtedy keyboard. Oczywiście trzeba mieć świadomość tego, że keyboard nigdy nie będzie wstanie zastąpić pianina zwłaszcza akustycznego, ale jeżeli mamy wybór pomiędzy keyboard albo nic, to w tej sytuacji keyboard wydaje się rozsądnym wyjściem. Poza tym, jak dziecko udowodni swoim postępowaniem i zaangażowaniem, że chce się dalej rozwijać i kształcić w kierunku muzycznym to niewykluczone, że z większą łatwością przyjdzie rodzicom podjęcie pozytywnej decyzji odnośnie zakupu pianina, które pod względem rozwijającym technikę gry jest zdecydowanie lepszym instrumentem.

 

Oprócz niewielkich rozmiarów i wagi keyboardy w zależności od swojej klasy, są bardzo rozbudowanymi instrumentami pod względem technologicznym, a co za tym idzie dają ogromne możliwości twórcze i aranżacyjne. Posiadają w swojej pamięci pełny zasób brzmień i styli, które możemy w dowolny sposób ze sobą łączyć, edytować i odtwarzać imitując przy tym grę całej orkiestry. Możemy tworzyć swoje autorskie utwory, style, rozpisywać całe partytury. Jeszcze 20 lat temu keyboardy uważane były przez świat muzyki jako samograje dla dzieciaków. Teraz ta sytuacja się diametralnie zmieniła. Oczywiście nadal są na rynku proste keyboardy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, ale jest też szeroki asortyment potężnych profesjonalnych stacji roboczych - aranżerów dla zawodowców. Decydując się na zakup keyboardu na pewno każdy będzie mógł dopasować sobie dany model do zasobności swojego portfela.

 

Rozpiętość cenowa jest tutaj naprawdę imponująca. Dla najmłodszych jest specjalna grupa keyboardów edukacyjnych. Należą do nich m.in. Casio serii CTK i Yamaha serii PSR E. Są to instrumenty proste jeżeli chodzi o obsługę, nie posiadają zbyt rozbudowanych funkcji, brzmieniowo też szału nie ma, ale za to ich cena jest stosunkowo niska i kształtuje się w granicach od 500 zł do 1500 zł. Osobą z trochę większymi zasobami finansowymi proponuję poszukać keyboardu z grupy średniej niekiedy nazywanej półprofesjonalnej, gdzie ceny instrumentów kształtują się mniej więcej od 2500 zł do 5000 zł. Tutaj dużą ofertę swoich modeli ma Korg z serią PA, Yamaha z serią PSR S oraz Roland BK i E. Są to już znacznie lepiej brzmiące instrumenty, przeważnie posiadające spore możliwości aranżacyjne i często w samej nazwie mają na końcu swojego symbolu dopisane aranżer. I dla bardzo wymagających muzyków z odpowiednim portfelem, są już prawdziwe profesjonalne aranżery mające na swoich pokładach wszystko, co tylko dało się upchać pod maską. To są już instrumenty, które brzmienie mają tak wyśrubowane, że praktycznie są do nieodróżnienia z ich odpowiednikami akustycznymi. Ceny tych instrumentów zaczynają się od mniej więcej 6000 zł i kończą się na ok. 20 000 zł. Do takich najbardziej popularnych można zaliczyć Rolanda BK9, Yamaha PSR S970, Ketron Audya, Korg pa4x, Yamaha Tyros 5 i ostatnia nowość Yamaha Genos.

 

Zobacz najnowsze keyboardy: https://hurtowniamuzyczna.pl/offer/19/klawisze-keyboardy.html

Przy współpracy z HurtowniaMuzyczna.pl


przysłano: 28 czerwca 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca