Muzyka

NINJAZZ Tomasza Dąbrowskiego

Tomasz Dąbrowski w 2017 roku znalazł się na liście 15 najważniejszych muzyków jazzowych w Europie według renomowanego magazynu „All About Jazz”. Jest jednym z gorętszych nazwisk na jazzowej mapie Europy. Jego najnowszy autorski album „Ninjazz”, który miał premierę w czerwcu tego roku, zbiera bardzo pozytywne recenzje, nie tylko w Polsce.

 

W grudniowym numerze „All About Jazz” Glenn Astarita recenzuje płytę jego kwartetu „Ad Hoc”, który tworzy z japońskimi instrumentalistami: Wielokrotnie nagradzany polski trębacz i pedagog Tomasz Dąbrowski (Gilad Hekselman, Kurt Rosenwinkel, TOM TRIO), obecnie mieszkający w Kopenhadze, ma imponujące résumé eksponujące skłonności do eksplorowania różnych metod bazujących na jazzie. Tutaj artysta i jego japońska kohorta, wspólnie budują nieoczywiste połączenie współczesnego jazzu z eksperymentalnymi tendencjami, poprzez demokratyczne zaangażowanie, w którym wybrzmiewa głos każdego z muzyków.

 

Również w grudniowym wydaniu duńskiego magazynu „Jazz Special” można przeczytać o płycie „Ninjazz”: Z przyjemnością polecam grupę Ad Hoc Tomasza Dąbrowskiego, w którego skład wchodzą niezwykle kompetentni muzycy z Japonii. Dąbrowski jest trębaczem grającym dynamicznie i bardzo oryginalnie. (…) Muzyka niekonwencjonalna w najlepszym tego słowa znaczeniu – zarówno pod kątem jazzu, jak i muzyki free. Album przyciąga pięknymi melodiami, które słuchacz odkrywa wciąż na nowo przy każdym kolejnym odsłuchaniu.

 

Tomasz Dąbrowski jest bardzo aktywnym muzykiem, zapraszanym do wielu projektów z udziałem znakomitych muzyków. „Moving People” to tytuł najnowszego albumu zespołu Riccardo Del Fra - wieloletniego basisty Cheta Bakera oraz szefa Wydziału Jazzu w Paryskim Konserwatorium. Artysta zaprosił do współpracy muzyków z różnych krajów, reprezentujących odmienne generacje, na płycie usłyszymy, m.in.: Kurta Rosenwinkela – znakomitego amerykańskiego gitarzystę, perkusistę Jasona Browna a także – Tomasza Dąbrowskiego. Riccardo Del Fra podkreśla, że „Moving People” dotyczy podążania za czymś, ruchu jako siły napędzającej ludzkość. W sferze muzycznej lider pozostawił w swoich kompozycjach dużo miejsca dla wyrafinowanych improwizacji. W listopadzie i grudniu zespół w składzie z Tomaszem Dąbrowskim promuje album na koncertach, m.in.: w Niemczech oraz we Francji - na trzydniowej rezydencji w Paryskim klubie Sunside. To tylko jeden z licznych projektów, w których możemy usłyszeć trąbkę Tomasza Dąbrowskiego. Ostatnio również na koncertach w Polsce: w Tychach oraz w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie – koncert upamiętniający Tomasza Stańko. Warto wspomnieć też o praskim koncercie z zespołem Jamie Baum Septet – znakomitej amerykańskiej flecistki, gdzie obok Dąbrowskiego mogliśmy usłyszeć również Brada Shepika czy Johna Escreeta.

 

AUDIO:

https://soundcloud.com/tomdabrowski/linesforbogdan

 

VIDEO:

"Another, More Desirable Reality"

https://youtu.be/QfC19mkmlf4

 

EPK - krtóki materiał o nagraniu płyty i projekcie

https://youtu.be/DAAJYfU_kjo

 

FB:

https://www.facebook.com/tomdabrowski/

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 grudnia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca