Panele dźwiękochłonne - jakie wybrać?

Panele akustyczne to bez wątpienia niezbędna rzecz w każdym studiu nagraniowym. Coraz większa osób decyduje się na zamontowanie owych paneli w domu, aby cieszyć się doskonałą jakością dźwięku lub aby wyciszyć hałas. Panele akustyczne wykorzystywane są również w biurach, salach kinowych oraz w salach konferencyjnych. Jakie rozróżniamy rodzaje paneli akustycznych? Jak wybrać odpowiednie panele, aby spełniały swoją funkcję?

 

Panele dźwiękochłonne - jakie wybrać?

Panele akustyczne zarówno ścienne, jak i sufitowe, powinny zostać umieszczone w pomieszczeniu, które wymaga odpowiedniej akustyki. Zazwyczaj są to studia nagraniowe, sale kinowe lub sale konferencyjne. Zasadniczo rozróżnić można dwa ustroje akustyczne, czyli pochłaniające i rozpraszające dźwięki. Panele, których zadaniem jest pochłanianie fal dźwiękowych, zwane są absorberami, natomiast panele rozpraszające - dyfuzorami akustycznymi. Na rynku dostępne są również hybrydowe panele dźwiękoszczelne, czyli takie, które jednocześnie pochłaniają i rozpraszają dźwięki. W przypadku, kiedy chcemy zniwelować echo lub pogłos w pomieszczeniu, idealnym rozwiązaniem będą absorbery. Jeżeli jednak zależy nam na dobrej jakości muzyce w pomieszczeniu lub jeśli chcemy, aby dźwięk był bardziej wyraźny, wówczas świetnie spiszą się dyfuzory. W razie trudności warto poprosić sprzedawcę o pomoc w wyborze odpowiedniego rodzaju paneli. 

Jak zamontować panele akustyczne?

Jeżeli naszym problemem jest zbyt długi czas pogłosu, panele dźwiękochłonne doskonale pomogą nam rozwiązać ten problem. Takie rozwiązania sprawdzają się zarówno w ogromnych salach konferencyjnych, jak i w niewielkich pomieszczeniach domowego użytku. W przypadku niewielkich pomieszczeń wyróżnić można kilka rodzajów montażu ustrojów. Najważniejsze będą tutaj pierwsze odbicia dźwięków. W przypadku dużych pomieszczeń sytuacja jest nieco utrudniona, gdyż konieczne jest odpowiednie ułożenie elementów. Samo zamontowanie paneli czy to na ścianie, czy na podłodze jest dziecinnie proste i poradzi sobie z tym zadaniem przeciętny majsterkowicz. Wystarczy wywiercić dwa otwory i przymocować dany ustrój. Zazwyczaj czynność taką ułatwiają specjalne pomoce dołączone do opakowania. Z pewnością efekty, jakie można uzyskać dzięki panelom dźwiękoszczelnym, są warte każdych pieniędzy i poświęconego czasu.

Czym jest adaptacja akustyczna ścian?

Odpowiednia adaptacja ścian i sufitów pozwoli na uzyskanie doskonałej jakości dźwięku. Kiedy podejmiemy decyzję o budowie studia nagraniowego, musimy pamiętać o odpowiednim wygłuszeniu pomieszczenia. Dzięki temu nagrania będą odbywały się w komfortowych warunkach. W przypadku biur konieczne jest wyeliminowanie hałasu oraz skrócenie czasu pogłosu. Pozwoli to uzyskać lepszą efektywność pracy oraz lepsze samopoczucie pracowników. Jeżeli jednak w planach jest budowa kina domowego, warto pamiętać, że nawet najlepszej jakości sprzęt nie sprawi, że jakość dźwięku będzie doskonała. Konieczna jest odpowiednia akustyka. Należy jednak pamiętać, że montaż paneli jest bardzo prosty. 


przysłano: 23 grudnia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło