Ukulele - mały instrument o wielkich możliwościach

Instrument, który do niedawna kojarzył się raczej z zabawką dla dzieci lub rekwizytem używanym podczas występów kabaretowych, dzisiaj cieszy się coraz większą popularnością. Dźwięki ukulele możemy usłyszeć między innymi w piosenkach wielkich gwiazd estrady, takich jak Paul McCartney, czy, wokalisty Pearl Jam, Eddiego Veddera.

Instrument, który do niedawna kojarzył się raczej z zabawką dla dzieci lub rekwizytem używanym podczas występów kabaretowych, dzisiaj cieszy się coraz większą popularnością. Dźwięki ukulele możemy usłyszeć między innymi w piosenkach wielkich gwiazd estrady, takich jak Paul McCartney, czy, wokalisty Pearl Jam, Eddiego Veddera.

Co to jest ukulele

Zanim jednak chwycimy za instrument, warto dowiedzieć się trochę o jego historii. Ukulele powszechnie kojarzone jest z Hawajami i to właśnie, stamtąd przebiło się do masowej świadomości. Popularność ukulele rozpoczęła się na początku XX wieku, gdy Hawaje zostały przyłączone do Stanów Zjednoczonych - na wyspy zaczęło przybywać coraz więcej turystów i odkrywać kulturę mieszkańców. Jednym z bardziej charakterystycznych jej elementów był właśnie instrument przypominający gitarę. Status ukulele szybko zmienił się z ciekawostki przywiezionej z Hawajów, na pełnoprawny instrument, czego przykładem może być Jazz lat 30., który pełnymi garściami czerpał z możliwości Ukulele.

Popularność instrumentu przygasła w drugiej połowie XX wieku za sprawą boomu na Rock&Rolla do estetyki, którego ukulele nie pasowało. Jednak na przestrzeni ostatnich lat można znów zauważyć duży wzrost zainteresowania tym instrumentem.

 

Budowa Ukulele

Ukulele swoją budową przypomina gitarę - oba instrumenty można sklasyfikować jako strunowe lub szarpane. Do wydobycia dźwięku używamy właśnie strun, a odpowiednią jego wysokość uzyskujemy przyciskając struny do progów na gryfie. W teorii wydaje się to proste, ale granie na ukulele wymaga wprawy i poświęcenia czasu.

Najpopularniejsze ukulele mają cztery struny, ale spotkać można również sześcio lub ośmiostrunowe modele. Różnice mogą pojawić się również w kształcie pudła rezonansowego - najczęściej spotykane jest, to przypominające gitarę akustyczną, ale na rynku dostępne są również ukulele z pudłem rezonansowym w kształcie niesymetrycznego owalu (tzw. ananas). Można również spotkać ukulele o bardziej fantazyjnym wyglądzie, ale zazwyczaj są one wykorzystywane przez profesjonalistów i służą do konkretnych zastosowań (jak na przykład elektryczne ukulele bez pudła rezonansowego).

 

Rodzaje ukulele

Instrument ma kilka odmian, które różnią się rozmiarem oraz brzmieniem. Najpopularniejsze z nich to:

Ukulele sopranowe - gryf o długości 33 cm, na podstrunnicy około 12-14 progów. Charakteryzuje je dosyć krótki czas wybrzmiewania dźwięków oraz niewielkie rozmiary.

Ukulele koncertowe - gryf o długości 38 cm, nabity około 14-16 progami. Konstrukcja stworzona na potrzeby występów bez nagłośnienia. Jest kompromisem pomiędzy czasem wybrzmiewania, głośnością, a rozmiarem.

Ukulele tenorowe - największe z tej trójki - 43 cm i 17-19 progów nabitych na gryfie. Duże rozmiary sprawiają, że może ono wybrzmieć dłużej, a dźwięk jest głośniejszy. Jednak w porównaniu z ukulele sopranowym jest mniej poręczne i droższe.

 

Cena Ukulele

Rozpiętość cen ukulele jest dosyć duża - znajdziemy instrumenty za ok. 100zł, ale też takie, za które trzeba będzie zapłacić powyżej 1000zł. Jeżeli zaczynamy dopiero swoją przygodę z ukulele dobrym wyborem będzie instrument marki Chord, który można kupić za niewiele ponad 100zł. Bardziej wymagający muzycy muszą liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych w zależności od typu ukulele. Wysokiej jakości ukulele (zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów) znajdziecie w sklepie MegaScena.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 stycznia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło