Muzyka

Suma, Totenmesse i Popiół na Into the Abyss

Suma, Totenmesse i Popiół zamykają skład festiwalu na Into the Abyss. Impreza odbędzie się we Wrocławiu w klubie Zaklęte Rewiry 10 i 11 maja.
Popiół, kolejna nazwa na imponującej mapie polskiego black metalu została napisana przez byłych i obecnych muzyków kultowego Thy Worshiper. I jest to nazwa, będąca też tytułem debiutanckiej płyty tej formacji z 1997 roku. Wybrano ją nieprzypadkowo, bo - jak podkreślają muzycy - kompozycje, jakie znalazły się na pierwszym wydawnictwie Popiołu, "Zabobony" (premiera nakładem Godz Ov War 27 lutego 2019 roku) mają klimat i ducha tamtych czasów i powinny były trafić na dwójkę Thy Worshiper. MAG (gitara, wokal), Kubov (gitara basowa, wokal), Bard (gitara) i znany z Blaze Of Perdition Michał "DQ" Kowal (perkusja) w ośmiu kompozycjach opowiadają historie, w których natura, marzenia senne oraz duchowość odgrywają rolę pierwszoplanową.

Gdzieś pomiędzy dokonaniami Neurosis i YOB znajduje się to, czym od ponad 18 lat karmi nasze uszy szwedzka formacja Suma, pochodząca z rodzinnego miasta Zlatana Ibrahimovica, czyli z Malmö. Koniecznie do tej, nomen omen, sumy muzycznych stylów, należy dopisać noise, ponieważ hałasy Ricka Palmera są nieodłączną częścią wydawnictw zespołu. Tych pełnowymiarowych kapela nie ma za wiele, jak na pełnoletni staż, bo ledwie cztery, ale w dyskografii znajdziemy jeszcze szereg splitów, EP-ek, demówkę i koncertówkę, więc z muzyką kwartetu można spędzić ładnych parę godzin. Suma parokrotnie w karierze podróżowała do Portland w stanie Oregon, aby współpracować przy nagraniach z legendarnym producentem Billym Andersonem (m.in. Sleep). Tak było, chociażby przy okazji ostatniej jak na razie studyjnej płyty grupy, monumentalnej "The Order Of Things" z 2016 roku. Efekt jest niesamowity, podobnie koncerty Sumy. Zespołu, który na szeroko pojętej scenie sludge-stoner-doomowej na prawdę robi różnicę.

Debiut krakowsko-tarnowskiego Totenmesse wydawca zespołu zapowiadał jako propozycję dla tych, którym bliskie jest to, co grają Outre, Odraza, Ulcerate, Deathspell Omega, czy Kriegsmaschine. Czyli dla tych, którzy w ekstremie lubią zarówno przerażający i tajemniczy klimat, smoliście gęste riffy, które wdzierają się do uszu, jak masy wody na ląd podczas tsunami, a beznadzieja i stan jakby oczekiwania na apokalipsę, ragnarok, czy jak tam chcecie to nazwać, jest tym, co mocno do góry podnosi im ciśnienie. Kapela powstała w 2016 roku, a tworzą ją zawodnicy w polskim black metalu znani doskonale, bo mający staż, chociażby w Odraza, MasseMord, Deception i Hell United. Żeby było jaśniej, za twórczość Totenmesse odpowiadają: Stawrogin (wokale), Rzulty i Void (gitary), Bartollo (gitara basowa) i Priest (perkusja). Na koncie panów jest demo oraz debiutancki długograj "To", na którym znalazł się też miejsce na cover "20th Century Schizoid Man" King Crimson.

Zagrają (10 maja):
Sólstafir (Islandia)
Primordial (Irlandia)
Krypts (Finlandia)
Jupiterian (Brazylia)
Mord'a'stigmata (Polska)
Entropia (Polska)
In Twilight's Embrace (Polska)
Arrm (Polska)
Merkabah (Polska)
Popiół (Polska)

Zagrają (11 maja):
Mgła (Polska)
Godflesh (Wielka Brytania)
Sabbath Assembly (Usa)
Revenge (Kanada)
Messa (Włochy)
Doombringer (Polska)
Khost (Wielka Brytania)
Nightrun 87 (Polska/Usa)
Merkabah (Polska)
Loathfinder (Polska)
Suma (Szwecja)
Totenmesse (Polska)

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 16 stycznia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca