Muzyka

KARŁOWICZ in MEMORIAM

KARŁOWICZ in MEMORIAM

Konstanty Andrzej Kulka & Monika Stefaniak & Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

Niezwykły - bo szalenie rzadki w Zakopanem – koncert symfoniczny z udziałem legendarnego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki już w piątek 8go lutego 2019 w 110 rocznicę śmierci Mieczysława Karłowicza. W zjawiskowej akustyce Kościoła Pw. Św. Krzyża w Zakopanem przy ul. Chałubińskiego, która inspirowała Henryka Mikołaja Góreckiego, jeden z czołowych europejskich zespołów symfonicznych - Orkiestra Akademii Beethovenowskiej – zaprezentuje trzy kultowe pozycje symfoniczne Mieczysława Karłowicza. Pod batutą gdańskiej dyrygentki - Moniki Stefaniak – usłyszymy Prolog symfoniczny do dramatu "Biała Gołąbka" Op. 6, Koncert skrzypcowy A-dur op. 8, a na finał spektaklu muzycznego poemat symfoniczny "Odwieczne Pieśni" op. 10.

Dyrygent Monika Stefaniak jako wychowanka m.in. Sir Colina Davisa, Helmutha Rillinga, czy Jerzego Salwarowskiego, zwraca w swoich interpretacjach szczególną uwagę na esencjonalną i wnikliwą realizację partytur kompozytorów przełomu XIX i XX wieku - twórców poematów symfonicznych a zarazem z największą pedanterią dba o wyważoną formę całości. Jej emocjonalna interpretacja muzyki Karłowicza powodowana uwielbieniem dla Jego twórczości udziela się słuchaczom już od pierwszych taktów.

Koncert organizowany przez agencję MS MANAGEMENT, we współpracy z Stowarzyszeniem Mieczysława Karłowicza i Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.

Serdecznie zapraszamy!

---

KARŁOWICZ in MEMORIAM

KONCERT SYMFONICZNY w 110 rocznicę śmierci kompozytora

 

Wykonawcy:

Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce

Monika Stefaniak - dyrygent

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

 

Program:

Mieczysław Karłowicz

Prolog symfoniczny do dramatu Biała Gołąbka Op. 6

Koncert skrzypcowy A-dur op. 8

Poemat symfoniczny "Odwieczne Pieśni" op. 10

 

Miejsce

ZAKOPANE: Kościół pw św. Krzyża ul. Chałubińskiego 30 Zakopane

 

Data:

Piątek 8 lutego 2019 godz. 20.00

 

Bilety do nabycia:

EVENTIM.PL oraz na miejscu godzinę przed koncertem

 

Organizatorzy:

MS Management

 

Partnerzy

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

 

-

Partner motoryzacyjny OAB

Subaru –Patroni Medialni:

TVP Kraków

Radio Kraków

Tygodnik Podhalański

Gazeta Wyborcza

---

Konstanty Andrzej Kulka – jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków – wirtuozów. Wyróżniony absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Laureat wielu międzynarodowych konkursów w tym im. Nicolo Paganiniego (1964r) w Genui. We wrześniu 1966 roku zajmuje pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Radiofonii Niemieckich w Monachium i od tej pory rozpoczyna się jego międzynarodowa kariera. Od roku 1967 do chwili obecnej wykonał ponad 2000 koncertów symfonicznych i recitali na całym świecie (Europa, Azja, Japonia, Australia, Ameryka Północna i Południowa). W roku 1970 brał udział w wielkim festiwalu muzycznym poświęconym Ludwikowi van Beethovenowi w jego 200-letnią rocznicę urodzin. Dokonuje wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Za nagranie wszystkich utworów Karola Szymanowskiego otrzymał nagrodę specjalną Polskiego Radia. Również za nagrane dwa koncerty Szymanowskiego otrzymał w Paryżu w roku 1981 nagrodę "Grand Prix du Disque". Za granicą często wykonuje utwory polskich kompozytorów. Był pierwszym po Sternie wykonawcą I koncertu Krzysztofa Pendereckiego - grał ten utwór wielokrotnie w Europie i Ameryce Północnej głównie pod batutą kompozytora. Otrzymał wiele wyróżnień m. in. nagrody Ministra Kultury i Sztuki, nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi w propagandzie kultury polskiej za granicą, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, wiele tytułów honorowych oraz odznaczeń okolicznościowych np. złote odznaki za pracę społeczną dla miasta Krakowa, za zasługi dla Gdańska.

Monika Stefaniak

dyrygent, teoretyk muzyki, pedagog, menedżer kultury

Studiowała pod kierunkiem tak wybitnych postaci jak: Sir Colin Davis, Helmuth Rilling, Peter Eötvös, Leonid Korchmar, Gabriel Chmura oraz główny jej mentor i pedagog prof. Jerzy Salwarowski. Finalistka i laureatka nagrody publiczności Międzynarodowego Konkursu w Kiszyniowie (2011). Brała też udział w konkursach w Londynie, Trento, Taipei, Besancon.

Koncertowała z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Kongresową Orkiestrą Symfoniczną w Sankt Petersburgu, Festiwalową Orkiestrą Kameralną w Katanii, Orkiestrą Filharmoniczną i Operową w Płowdiw, Polską Filharmonią Kameralną, Sinfoniettą Cracovia, Toruńską i Słupską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Opery Bałtyckiej, nadto orkiestrami filharmonicznymi w Częstochowie, Szczecinie i w Kaliszu. Dyrygowała orkiestrami: Sinfonia Varsovia oraz Akademii Beethovenowskiej. Od 2016 r. współpracuje z zespołem muzyki dawnej „Ars Nova“, z którym wystąpiła na prestiżowym Festiwalu „Warszawskie Spotkania Muzyczne“.

Jest doktorem w dziedzinie dyrygentury. W 2008 r. rozpoczęła 8-letnią pracę pedagogiczną w katedrze Dyrygentury AM w Poznaniu na wydziale kompozycji, dyrygentury, teorii muzyki i rytmiki oraz na wydziałach instrumentalnym i wokalnym.W latach 2008-2015 prowadziła tam zajęcia z dyrygentury symfonicznej. Przez dwa sezony była dyrygentem-asystentem Państwowej Opery Bałtyckiej, prowadząc próby z orkiestrą, chórem, solistami i baletem w premierach Der Rosenkavalier R. Straussa, Rigoletto i La Traviata G.Verdiego, Il Barbiere di Siviglia G. Rossiniego, Mozart i Salieri M. Rimskiego-Korsakowa, La Boheme i Madama Butterfly G. Pucciniego, Giselle Ch. Adama, Dziadek do orzechów P. Czajkowskiego i Straszny dwór St. Moniuszko, prowadząc tam też przedstawienia Wesele Figara W. A. Mozarta oraz Nie taki straszny dwór S. Moniuszko (spektakl edukacyjny).

 

Stypendystka Ministra Kultury Rządu RP dla wyróżniających się artystów młodego pokolenia „Młoda Polska“. Otrzymała też stypendium rządu włoskiego, biorąc udział w prestiżowym kursie mistrzowskim „Accademia Musicale Chigiana“ w Sienie, prowadzonym przez Maestro Gianluigi Gelmettiego. Brała udział w kursach dyrygenckich: w Moncalvo, we Włoszech (XI Corso di Direzione d’Orchestra, z zespołem muzyki współczesnej Divertimento Ensemble) i dwukrotnie w Szombathely, na Węgrzech w ramach Festiwali Beli Bartoka pod kier. Zoltána Peskó oraz Petera Eötvösa (B. Bartok - Zamek Księcia Sinobrodego). Uczestniczyła też w kursach w Sankt Petersburgu, Częstochowie, Poznaniu, Katowicach i w Krakowie, pracując z Jerzym Salwarowskim, Paul’em Elliot’em Cobbs’em oraz Gabrielem Chmurą oraz w Mistrzowskim Kursie Międzynarodowej Akademii Bachowskiej z Helmuthem Rillingiem w Krakowie oraz w Dreźnie (Niemcy) pod kier. Sir Colina Davis’a.

 

Jest współautorką książki pt. „Technika dyrygowania w aspekcie różnic stylistycznych” (wyd. AM Poznań, 2015) oraz uczestniczką krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych (“Conductor - educator. Based on Henryk Czyż’s television series “Nie taki diabeł straszny”, “The devil’s not so black” - Oxford Conducting Institute, Conducting Studies Conference 24-26.06.2016; “Bohdan Wodiczko – dyrygent współczesności”, UMFC Warszawa 10.12.2016).

 

KARŁOWICZ in MEMORIAM

kup bilety ZAKOPANE
Kościół PW św. Krzyża 2019-02-08
8 lutego 2019
ZAKOPANE

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 27 stycznia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca