Muzyka

Ethno Jazz Festival : THE MYSTERY OF THE BULGARIAN VOICES feat. LISA GERRARD

Lisa Gerrard z Dead Can Dance i chór The Mystery Of Bulgarian Voices wystąpią we Wrocławiu!

Legendarny bułgarski chór The Mystery of the Bulgarian Voices wraz ze współzałożycielką Dead Can Dance Lisą Gerrard wystąpią we Wrocławiu! Koncert odbędzie się 11 czerwca 2019 w Teatrze Muzycznym Capitol w ramach Ethno Jazz Festival. To wyjątkowe muzyczne wydarzenie - Bułgarki powracają po ponad dwudziestoletniej przerwie i łączą siły z artystką, która wywarła ogromny wpływ na scenę niezależną. Na muzyce Dead Can Dance wychowało się całe pokolenie wrażliwej publiczności. Wspólny projekt „BooCheMish” bazuje na połączeniu unikalnych wokali Lisy, Bułgarek i Skillera, mistrza świata w beatboxingu.

Chór The Mystery of the Bulgarian Voices
, znany też jako Le Mystère des Voix Bulgares, powstał w 1952 roku jako Kobiecy Chór Telewizji Bułgarskiej. W latach 60. XX wieku odkrył go podróżujący po Bałkanach szwajcarski producent Marcel Cellier i po wielu latach doprowadził do wydania pierwszej płyty zespołu. W 1975 ukazał się niepozorny album „Le Mystère des Voix Bulgares”. Nikt nie podejrzewał, że dzięki temu wydawnictwu dekadę później Bułgarki zyskają ogólnoświatową sławę. Peter Murphy z Bauhausu puścił tę płytę Ivo Watts-Russelowi, szefowi legendarnej wytwórni 4AD. Zachwycony Russel natychmiast wypuścił reedycję i doprowadził do wydania kolejnych. Album „Le Mystère des Voix Bulgares, Volume 2” zdobył w 1989 nagrodę Grammy. Fenomen pieśniarek to rezultat połączenia ponadtysiącletniej bułgarskiej sztuki wokalnej z nowoczesnymi brzmieniami i wielowarstwowymi kompozycjami. Ich umiejętności doceniła Kate Bush, która z trzema spośród nich nagrała płyty „The Sensual World” i „The Red Shoes”.

Lisy Gerrard polskiej publiczności przedstawiać nie trzeba. Współzałożycielka Dead Can Dance słynie z równie pięknego, co oryginalnego wokalu, inspirowanego muzyką dawną, chorałami gregoriańskimi i szeroko pojmowaną world music. Duet Dead Can Dance powstał w 1981 roku, trzy lata później wydał w wytwórni 4AD swoją debiutancką płytę, ale prawdziwą sławę przyniosły mu nagrane w latach 1985-1988 albumy „Spleen and Ideal” “Within the Realm of a Dying Sun” I “The Serpent's Egg”. Lisa była również jednym z filarów supergrupy This Mortal Coil. W 1995 roku artystka rozpoczęła karierę solową. Nagrała ciepło przyjęty album „The Mirror Pool”, potwierdzający jej potężne możliwości wokalne, współpracowała z Klausem Schulze z Tangerine Dream i pisała muzykę do filmów. Skomponowana wraz z Hansem Zimmerem ścieżka dźwiękowa do „Gladiatora” zdobyła nominację do Oscara. W projekcie „BooCheeMish” uczestniczy również Skiller, bułgarski mistrz świata w beatboxingu z 2012 roku. Aleksandar Deyanov unika hip-hopowych inspiracji, traktując beatbox jako sztukę wokalną i sięgając do różnorodnych tradycji muzycznych. Występował m.in. z Shaggy’m, Stereo MCs i Transglobal Underground. Skład uzupełniają perkusjonista David Kuckhermann i orkiestra smyczkowa.

Koncert “BooCheeMish” będzie podzielony na trzy części. W pierwszej z nich wystąpią pieśniarki z The Mystery Of The Bulgarian Voices w tradycyjnym repertuarze, wspomagane przez Skillera, w drugiej Lisa Gerrard wykona swoje utwory w towarzystwie chórzystek i Skillera, a w trzeciej zaprezentowane zostaną kompozycje przygotowane specjalnie na tę okazję i wykonane a’cappella przez chór i Lisę Gerrard. Będą niespodzianki, partie solowe, improwizacje i nieustające zderzenia pozornie nieprzystających do siebie muzycznych tradycji, które dzieli ponad tysiąc lat.

Ethno Jazz Festival : THE MYSTERY OF THE BULGARIAN VOICES feat. LISA GERRARD

kup bilety WROCŁAW
Teatr Muzyczny Capitol 2019-06-11
11 czerwca 2019
WROCŁAW

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 26 lutego 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca