Muzyka

Bajaga i Instruktori

Zespół “Bajaga i Instruktori” powstał w Belgradzie w 1984.r. Został założony przez kompozytora, autora tekstów, gitarzystę i wokalistę Momčilo Bajagića. Swoją muzyczną karierę zaczynał w belgradskim zespole “Riblja Čorba” (który również gościł w Warszawie) w roku 1978. Przez pięć lat pisał teksty i grał na gitarze w tym zespole, ale po pięciu latach odszedł z Ribljej Čorbi ponieważ nie mógł dogadać się w sprawie wyboru piosenek, które miały znaleźć się na nowej płycie zespołu.Charyzmatyczny szef zespołu Riblja Čorba chciał postawić na swoim i to był powód rozstania. Jeszcze grając w Ribljej Čorbie, Bajaga razem z zespołem Instruktori wydał album “Pozitivna geografia” który odniósł ogromny sukces i to doprowadziło do ostatecznego rozstania Bajagi i Riblje Čorby. Zespół Bajaga i Instruktori, bez przerwy, występują już 35 lat, i w tym czasie wydali 9 albumów studyjnych, 8 kompilacji, dwie ścieżki dźwiękowe, jeden mini album, 3 single i jeden DVD z koncertu na żywo w belgradskiej Arenie, 23.12.2006.r.

Bajaga i Instruktori są znani polskiej publiczności ponieważ w 2001.r. na płycie “Yugoton” ukazała się ich piosenka “442 do Beograda” z polskim tekstem pt “Falochron” ,który zaśpiewał autor polskiego tekstu Olaf Deriglasoff. W tym samym 2001.r. Krzysztof Krawczyk zaśpiewał piosenkę Bajagi “Moji su drugovi” z polskim tekstem i polskim tytułem “Mój przyjacielu” przy dużej pomocy innego jugoslowiańskiego artysty Gorana Bregovića. Rownież, jeszcze jeden polski artysta – Maciej Maleńczuk zrobił polską wersję piosenki Bajagi “Verujem, ne verujem”. Było to w roku 2011, kiedy została wydana plyta “Yugopolis”. Na niej znalazła się piosenka “Ostatnia nocka”, która bardzo szybko stała się wielkim hitem.

Zespół “Bajaga i Instruktori” gościli w Polsce już dwa razy. Pierwszy raz zagrali w warszawskim klubie “Proxima” 19.04.2013.roku. Na tym koncercie, specjalnym gościem, był Maciej Maleńczuk. Drugi koncert odbył się prawie równo trzy lata później 15 kwietnia 2016r. przy okazji promocji nowego albumu “Tišina, dim i prašina”. Kolejny koncert odbędzie się znowu po trzech latach, a dokładnie 07.11.2019.roku w warszawskim klubie “Progresja”. Tym razem będzie to promocja najnowszego albumu zespołu “U sali lom”.

Zespół “Bajaga i Instruktori” składa się z sześciu członków:
1. Momčilo Bajagić – gitara akustyczna i wokal
2. Žika Milenković – gitara akustyczna i wokal
3. Marko Nježić – gitara solowa
4. Miroslav Cvetković – gitara basowa
5. Saša Lokner – klawiatura
6. Čeda Macura – perkusje

Bajaga i Instruktori

bilety niedostępne WARSZAWA
Progresja 2019-11-08
8 listopada 2019
WARSZAWA

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 7 lipca 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca