Teatr

Co zrobić gdy boli ucho? Poznaj sprawdzone sposoby

Czosnek, imbir, krople do uszu, a może antybiotyk? Jak radzić sobie z bólem ucha? Metoda leczenia jest w dużej mierze uzależniona od dolegliwości. Z nasilonymi, którym towarzyszy silny ból oraz gorączka, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Dobrze, by specjalista obejrzał również te, które mają delikatniejszy przebieg. Jeśli jednak nie mamy dostępu do służby zdrowia, aby nie narażać się na rozwój choroby, możemy także sięgnąć po ogólnodostępne sposoby.

 

Czosnek i jego magiczne właściwości

Dobrze znanym, domowym sposobem na ból ucha jest ekstrakt z czosnku. Czosnek zawiera bowiem allicynę, która charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, antybakteryjnym oraz antywirusowym. Z czosnku pozyskuje się sok, który może być wkrapiany do ucha jak krople. Możemy też wykorzystać inny, prostszy sposób na dolegliwości bólowe uszu. Ząbek czosnku wkłada się do ucha, wcześniej owijając go delikatnym materiałem. Dzięki temu z łatwością po terapii usuniemy czosnek z ucha.

Cebula i imbir

Sok z cebuli posiada właściwości antybakteryjne płynące ze związków siarkowych i fenolowych. Podaje się go doustnie, aby zmniejszyć stany zapalne i zapobiegać rozwojowi bakterii. Syrop z cebuli pozyskuje się poprzez zalanie cebuli miodem lub zasypanie jej cukrem. Choć nie jest przyjemny w smaku, to jeden z najczęściej stosowanych domowych sposobów walki z przeziębieniem.

Właściwości antybakteryjne i antywirusowe przypisuje się również imbirowi. Wyciśnięty z niego sok można wkrapiać do ucha. Ale sok ten doskonale nadaje się także do wzmacniania organizmu od wewnątrz. Imbir sprawdzi się zatem jako dodatek do zimowych herbat i domowych eliksirów na przeziębienie.

Lecznicze olejki roślinne

W walce z bólem ucha pomocne mogą być również naturalne olejki, takie jak olejek miętowy czy olejek z drzewa herbacianego. Zamiast jednak szukać receptur naszych babć, możemy sięgnąć po łatwiejsze rozwiązanie. W przypadku objawowej walki z dolegliwościami pomocny okaże się spray na ból ucha Fonix Ból Ucha. Same w sobie są już mieszkanką olejków roślinnych w odpowiednich proporcjach, znanych ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Co znajdziemy w ich składzie? Olej z liści oliwki europejskiej, który łagodzi ból, olejek z liści cynamonowca cejlońskiego – pobudzający do zwalczania patogenów, a oprócz tego wyciąg z palmy sabałowej, olej z liści Murraya Koeniga, olej sezamowy, olejek miętowy, bisabolol, kompleks fitosteroli oraz wyciąg z koralowca gorgonia. Bogaty skład? Bardzo! Doskonale sprawdzi się w początkowej fazie walki z infekcją.

Antybiotykoterapia

W cięższych dolegliwościach nieuniknione może okazać się podanie antybiotyku. W przypadku zapalenia ucha środkowego, antybiotykiem, który podaje się w pierwszy rzucie jest amoksycylina. Antybiotykoterapia musi być zlecona przez lekarza internistę lub laryngologa. Oceni on stan chorobowy i zaproponuje najlepsze metody leczenia w zależności od zaawansowania i rozpoznania choroby. Ponieważ ucho jest wrażliwym narządem, a jego nieleczenie w przypadku infekcji może prowadzić do powikłań, pamiętajcie, by jakiekolwiek niepokojące objawy zawsze konsultować ze specjalistą. W przypadku kiedy domowe środki nie przynoszą ulgi, skierujcie swoje kroki koniecznie do gabinetu lekarskiego.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
florka
florka 31 pazdziernika 2020, 17:02
Dla mnie z domowych sposobów, chociaż nie tak naturalny jak sam czosnek czy imbir jest czerwony fonix. Skutecznie łagodzi początki infekcji, podrażnienia czy ból. Mam jeszcze wersję zieloną dla higieny uszu i od kiedy je stosuję nie miałam problemów z uszami, pogorszeniem słuchu czy uczuciem zalegania.
źródło: 777
przysłano: 30 lipca 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca