Muzyka

Smolik na czele Orkiestry Orkiestr Męskiego Grania

Dwa ostatnie koncerty 10. trasy Męskiego Grania uświetni Orkiestra Orkiestr pod kierownictwem Smolika. W składzie tej supergrupy znalazło się, aż 17 wokalistów aby jeszcze raz wykonać wszystkie single z dziesięciu edycji Męskiego Grania.
Trasa Męskiego Grania od dziesięciu lat promuje najlepszą polską muzykę i słynie z międzypokoleniowych spotkań artystów. Orkiestra Męskiego Grania jest tego najlepszym przykładem, gdzie rokrocznie łączy niezwykle utalentowanych artystów, a single nagrane na potrzeby trasy podbijają listy przebojów. Specjalnie na dziesięciolecie trasy powołano do życia artystyczną supergrupę - Orkiestrę Orkiestr, która wystąpi dwukrotnie - 17 sierpnia w Warszawie oraz 24 sierpnia podczas finału w Żywcu. Liderem tego niezwykłego projektu muzycznego został Andrzej Smolik, związany z projektem od początku jego istnienia.

W zespole wystąpią wszyscy artyści znani z singli promujących trasę, wśród nich: Abradab, Brodka, Fisz, Kortez, Lech Janerka, Marek Dyjak, Igo, Maciej Maleńczuk, Mela Koteluk, NOSOWSKA, Organek, O.S.T.R, Dawid Podsiadło, Piotr Rogucki, Spięty, Wojciech Waglewski i Krzysztof Zalewski. Tych 17 wokalistów wykona w oryginalnych składach wszystkie dotychczasowe single promujące trasę, w tym m.in. tegoroczny hymn Męskiego Grania - "Sobie i Wam", przebojowe: "Początek", "Elektryczny", "Wataha" czy jedne z pierwszych: "Kobiety nam wybaczą" i "Ognia!".

Historia współpracy Andrzeja Smolika z Męskim Graniem sięga samych początków tej kultowej trasy. Przez 10 lat miał wielokrotną okazję występowania ze swoim autorskim repertuarem z kolejnych płyt "1", "2", "3", "4" z wokalistami Kasią Kurzawską oraz Skubasem. Występował w duecie SMOLIK//KEV FOX, a także z projektami specjalnymi m.in. Obywatel GC v. 2.0. Jego wkład jako kierownika muzycznego Orkiestr w latach 2013-2015, a także odpowiedzialność za skomponowanie aż dwóch singli Męskiego Grania, silnie wpłynął na ukształtowanie dzisiejszego charakteru tego wydarzenia.

W 2011 Andrzej Smolik został poproszony przez Pawła Krawczyka o pomoc w produkcji jego utworu, ówczesnego singla trasy, "Jutro jest dziś". Wykonywali go Katarzyna Nosowska i O.S.T.R. Dwa lata później, w roku 2013, Smolik stanął na na czele Small Synth Orchestra. Projekt okazał się wielkim sukcesem i zainspirował do powołania Męskie Granie Orkiestra.

W 2014 powierzono kierownictwo muzyczne Andrzejowi Smolikowi. Na potrzeby repertuaru Orkiestry napisano specjalny utwór. Za kompozycję odpowiedzialny był Smolik, słowa napisała Katarzyna Nosowska a zaśpiewali: Brodka oraz Dawid Podsiadło, który rozpoczynał wtedy swoją muzyczną karierę. I tak w 2014 roku powstał utwór "Elektryczny" - pierwszy singel Męskie Granie Orkiestra, który szybko podbił listy przebojów. Także w kolejnym, 2015 roku, Smolik przewodził Orkiestrze i stworzył drugi singiel "Armaty". Tym razem do współpracy zaprosił wokalistkę Melę Koteluk i rapera Fisza.

Nie jest więc przypadkiem, że Andrzej Smolik stanął na czele Orkiestry Orkiestr, supergrupy stworzonej specjalnie na 10-lecie Męskiego Grania, w składzie: Smolik - organy, moog, elektronika/aranżacje, Paweł Krawczyk (Hey) - gitary, Michał Gołąbek (Rust) - gitary, Aleksander Orłowski (Magnificent Muttley, SMOLIK // KEV FOX) - perkusja oraz Olaf Deriglasoff - bas.

- Nie chciałem robić rewolucji i dekonstrukcji materiału. Zagramy dziewięć singli Męskiego Grania, a koncert będzie wypadkową składu - mówi Smolik. - Klasyczne rockandrollowe instrumentarium. Wystąpi z nami 17 wokalistów oraz wszyscy dyrektorzy Męskiego Grania. Rzadko zdarza się koncert z udziałem tylu artystów. Nie zamierzamy na siłę ulepszać tych utworów. Tylko tam, gdzie to wyjdzie naturalnie. To będzie organiczny proces.

Dodatkowo na scenie Męskiego Grania w Warszawie i Żywcu usłyszymy tegoroczną Orkiestrę Męskiego Grania w składzie Nosowska, Igo, Krzysztof Zalewski i Organek oraz kilkudziesięciu innych artystów ze swoim autorskimi repertuarami.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 16 sierpnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca