Muzyka

Krystyna prońko

Krystyna Prońko - NOTATKA PRASOWA

 

Krystyna Prońko jest absolwentką Akademii Muzycznej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, w Katowicach (dyplom 1979 z nagrodą rektorską  ówczesnego Rektora Henryka Góreckiego).

 Amatorską  pracę artystyczną rozpoczęła od rodzinnego zespołu „Refleks”  w którym grali jej bracia  Piotr na saksofonie i Wojtek na gitarze basowej i skrzyknięci, muzykujący koledzy, w Gorzowie Wlkp. Z tym zespołem była nagradzana na Festiwalu Awangardy Bitowej w Kaliszu w 1968 i 1969 r.

     Po rozpadnięciu się zespołu 1970 r. otrzymała zaproszenie do pracy w chórku towarzyszącym  Czesławowi Niemenowi. Ta współpraca była znakomitym wprowadzeniem do show businessu w Polsce w latach siedemdziesiątych  XX wieku.

Potem zaczęła współpracować , również w chórkach ze Skaldami, Czerwonymi Gitarami głównie na trasach zagranicznych do byłego Związku Radzieckiego.

      Po usamodzielnieniu się rozpoczęła współprace z Januszem Komanem i zespołem Koman Band z którym dokonała wielu nagrań radiowych, płytowych, programów TV. W latach siedemdziesiątych (w byłym NRD) dokonała kilku nagrań z orkiestrą Big Band Guntera Golasha w Berlinie. W kraju stale współpracowała z Orkiestra Studia Jazzowego Polskiego Radia w Warszawie ,z którą m. in. wystąpiła w Kolonii (Niemcy) w koncercie radiowym. W latach 1987-1989 ściśle współpracowała  z Orkiestrą Big Band Gustawa Broma. Z tą orkiestrą dokonała nagrań w Brnie (Słowacja) oraz wystąpiła na Praskim Festiwalu Jazzowym ( Czechy).

Jest wielokrotna laureatką Festiwalu Opolskiego. Brała udział jako gość w Festiwalu w Sopocie, w Festiwalu Jazz Jamboree , a także w wielu festiwalach i koncertowych trasach zagranicznych w tym w USA, byłym NRD, byłej Czechosłowacji , byłego ZSSR, Szwecji.

W latach 90’tych prowadziła autorskie audycje radiowe i telewizyjne.

Od 1991 r. prowadzi firmę P. M. Krystyna Prońko , której celem jest kontynuacja pracy artystycznej pod własnym szyldem oraz wydawnictwo w którym ukazało się wiele samodzielnie wydanych płyt. W latach 2000 - 2010  prowadziła klasę śpiewu na UMCS w Lublinie.

       W swym dorobku ma niezaprzeczalne polskie hity - „Deszcz w Cisnej”, „Niech moje serce kołysze ciebie do snu”, „Jesteś lekiem na całe zło”, „Małe tęsknoty”, „Złość”, „Poranne łzy” ,„Psalm stojących w kolejce” czy „Papierowe ptaki”.

Jej dyskografia obejmuje zarówno LP, CD jak i DVD w tym trzy złote płyty LP („Kolęda Nocka”1981- Pronit SLP 4017 ,  Krystyna Prońko 1983-Pronit M004), Albo inaczej ( Alkopoligamia ALK 18). Z równa łatwością  śpiewa pop jak i standardy jazzowe. Lubi mieszać gatunki muzyczne ze sobą bo jak mówi „nużące jest śpiewanie ciągle tego samego”. Na pytanie „jak by określiła tę muzykę, którą wykonuje”- odpowiada…”ani to pop, ani rock, ani to jazz, ani piosenka literacka. Moje śpiewanie i piosenki to po prostu współczesna muzyka rozrywkowa. A jeśli ktoś koniecznie chce to szufladkować, to niech nazywa to –styl ”jazzy”( nie mylić z jazz ’em) Krystyny Prońko.”

        W październiku 2008 otrzymała z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrny medal „GLORIA  ARTIS”

W grudniu 2012 został wydany pięciopłytowy album CD p.t. Osobista Kolekcja Komplet zawierający wybrane piosenki  z 43 lat pracy  artystycznej. Niestety wszystkie piosenki się nie zmieściły…  

W kwietniu 2015 odebrała kolejna Złota Płytę za wspólny z innymi artystami projekt

p.t.” Albo Inaczej „ (CD Alkopoligamia –ALK 18 ).

W lutym 2017 Polskie Radio wydało płytę nagraną w duecie ze Sławkiem Wierzcholskim

p.t. ”Samotna kolacja” a w listopadzie 2018  album dwupłytowy p.t. ”Dwa tria”

Obecnie pracuje z  lub pięcioosobowym zespołem muzyków w TRIO lub w Duecie z pianistą, często występuje z recitalami w których towarzyszy jej Big Band.

 

Informacje i zdjęcia na stronie www.krystynapronko.pl   lub  www.pronko.pl

 

Serdecznie zapraszamy.

KRYSTYNA PROŃKO

bilety niedostępne POZNAŃ
Collegium Da Vinci - Aula Artis 2020-01-30
30 stycznia 2020
POZNAŃ

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 18 pazdziernika 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca