Muzyka

Tanita Tikaram w Gdyni

25 lipca Tanita Tikaram wystąpi na XVI Ladies' Jazz Festival 2020 w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
25 lipca 2020 wieczorem Teatr Muzyczny rozbrzmi wszystkimi przebojami Tanity Tikaram, jakie poznaliśmy w przeszło 30-letniej jej karierze muzycznej obejmującej 9 regularnych longplayów.

We wrześniu 1988 roku zdarzyło się coś rzadkiego i wyjątkowego: "Ancient Heart", debiutancki album świeżo upieczonej 19-latki. Ten album był ze wszech miar jesienną płytą wykorzystującą absolutnie odmienny zestaw instrumentów niż przyzwyczaiły nas do tego rock czy pop, instrumentów takich jak obój i flugelhorn, a ponadto w jej centrum tkwił ciemny, niemal pochmurny głos, który przeczył młodości artystki.
Album tak surowy i melancholijny był anomalią. W tych czasach nie robiło się takich rzeczy, a mimo to sprzedał się w 5 milionach egzemplarzy i dał światu cztery wielkie przeboje. Pierwszy: "Good Tradition," dotarł do pierwszej dziesiątki, zaś następny "Twist in My Sobriety" tak trafił w gusta, że znalazł się w repertuarze kilkunastu innych artystów, w tym Lizy Minnelli.

Długa, roczna trasa koncertowa, nagrody i przebojowe hity: młoda artystka nie spodziewała się czegoś takiego - spokojnie studiowała na uniwersytecie w Manchesterze anglosaską literaturę, a tu "Antient Heart" stała się hitem, a ona sama z dnia na dzień została uznana za przyszłość muzyki i jeden z najważniejszych głosów młodego pokolenia brytyjskich artystów.

Tanita Tikaram jest brytyjską piosenkarką i autorką tekstów, artystką, która wiele lat przed Riot Grrl i Lilith Fair, pisała własne piosenki, w których opisała całkowicie własne, dziewczyńskie spojrzenie na świat i siebie samą. Jej mama jest Malezyjką, a tata ma pochodzenie fidżijsko-hinduskie i był brytyjskim żołnierzem.

Po "Ancient Heart" szybko ukazały się trzy albumy - "The Sweet Keeper" (1990), "Everybody's Angel" (1991) i "Eleven Kinds of Loneliness" (1992) - a potem długa przerwa i głęboki oddech - konieczny wręcz odpoczynek: "Kiedy zaczynasz młodo, intensywnie pracujesz i potem dopiero próbujesz dowiedzieć się, kim jesteś" - mówi Tikaram.

Każdy album od początku lat 90. jest całkowicie zamierzonym, przemyślanym, przeżytym dziełem, po którym artystka znikała z centrum uwagi, prowadziła cicho pracowite życie we Włoszech, Francji i Anglii, uczyła się języków, oddawała tai chi i pisaniu nowych, ważnych i osobistych piosenek.

Następne płyty za każdym razem pokazują tak wiele i dają słuchaczom wszechświat złożonych, niebanalnych przeżyć, jak choćby wyrafinowane "The Cappuccino Songs" z 1998 czy jakże jazzowy w swym przyciemnionym, barowym nastroju "Sentimantal" z 2005 uznany za "zagubiony klasyk - świstoklik z przeszłości".

W 2019 roku Tanita świętowała swoje 50 urodziny i 30lecie swojej kariery wypuszczając specjalne wydanie "Ancient Heart" oraz wyjątkowy zestaw 14 utworów wyselekcjonowanych z jej 9 wcześniejszych płyt w nowych aranżacjach - muzyczny rarytas pt. "To Drink The Rainbow: An Anthology."

Obecnie Tanita Tikaram pracuje w studiu nad nowym projektem, a 25 lipca o 20:00 wystąpi na XVI Ladies´ Jazz Festival 2020 w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

źródło: megafon.pl
przysłano: 18 lutego 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca