Muzyka

Skalpel prezentuje "Blow"

Zespół Skalpel prezentuje kolejny singel z nadchodzącego krążka "Highlight".
- Otwierający album "Highlight" kawałek "Blow" prowadzi od przeszłości do teraźniejszości naszej muzyki. Filmowy krajobraz, migotające arpeggio skontrastowane z mocna linią syntezatora wywołuje nostalgiczne emocje i (retro) futurystyczny niepokój - mówi Igor Pudło, połowa wrocławskiego duetu.

- "Blow" to dla mnie proces podobny do tego, który towarzyszy mistrzowi kuchni: starannie dobierane składniki, brak pośpiechu i precyzja prowadząca do eksplozji smaków, potrawa, która daje odbiorcy poczucie całości i pełnej harmonii - dodaje Marcin Cichy.

Rzeczywiście, kolejny - po połamanym rytmicznie "Quicksilver" oraz lirycznym, melodyjnym "Arrival" - singel z nowego krążka brzmi niezwykle efektownie i, nawiązując do metaforyki Marcina, wyostrza apetyty na płytę "Highlight".

Nowy album Skalpela ukaże się 20 marca nakładem NoPaper Records/!K7 Records. Marcin Cichy i Igor Pudło przez lata łączyli inspiracje lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. Nic dziwnego, że ich nagrania zaciekawiły kultową wytwórnię Ninja Tune, dla których duet z Wrocławia nagrał dwa doskonale przyjęte krążki "Skalpel" i "Konfusion". Wydawnictwa zaowocowały nominacją do Gilles Peterson Worldwide Award, znakomitymi recenzjami w prestiżowych tytułach muzycznych: od NME, przez The Wire po DJ Magazine i koncertami na całym świecie." Trzeci krążek "Transit" był odejściem od stylistyki jazzowej w stronę elektroniki spod znaku downtempo." "Highlight" to kolejny przełom - płyta najbardziej eklektyczna w karierze Skalpela, na której punkty odniesienia wyznaczane są przez fusion Milesa Davisa, minimal music czy elektroniczną spuściznę Warpa i Ninja Tune. Nie zabrakło też odniesień do polskiej jazzowej tradycji jak i trip-hopu, jednak to album jednoznacznie współczesny, korespondujący z brzmieniowymi trendami i nagraniami najgłośniejszych obecnie producentów. A przy tym głos osobny i oryginalny.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 4 marca 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca