Muzyka

Dziś premiera nowej płyty Skalpel

Skalpel "Highlight" - dziś światowa premiera nowego albumu ambasadorów polskiej muzyki.
Skalpel, ambasadorowie polskiej muzyki, wracają ze krążkiem "Highlight". Eklektyczny, niezwykle efektowny album otwiera nowy rozdział w karierze grupy - płyta w Polsce ukazuje się nakładem NoPaper Records, zaś na świecie za jej promocję i dystrybucję odpowiada kultowa oficyna !K7 Records.

Wszystkie dotychczasowe single z albumu trafiły na popularną playlistę "Spotify - State Of Jazz", a Polaków wyróżniono też jako "cover artists" tej prestiżowej listy.

Marcin Cichy i Igor Pudło przez lata łączyli inspiracje lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. Nic dziwnego, że ich nagrania zaciekawiły

kultową wytwórnię Ninja Tune, dla których duet z Wrocławia nagrał dwa doskonale przyjęte krążki "Skalpel" i "Konfusion". Wydawnictwa zaowocowały nominacją do Gilles Peterson Worldwide Award, znakomitymi recenzjami w prestiżowych tytułach muzycznych: od NME, przez The Wire po DJ Magazine i koncertami na całym świecie. Trzeci krążek "Transit" oznaczał odejście od muzyki opartej na samplach w stronę kompozycji tworzonych przy pomocy wirtualnych instrumentów.

"Highlitght" to kolejny przełom - płyta najbardziej eklektyczna w karierze grupy z Wrocławia, na której punkty odniesienia wyznaczane są przez fusion Milesa Davisa, minimal music czy elektroniczną spuściznę Warpa i Ninja Tune. Nie zabrakło też odniesień do polskiej jazzowej tradycji jak i trip-hopu, jednak to album jednoznacznie współczesny, korespondujący z brzmieniowymi trendami i nagraniami najgłośniejszych obecnie producentów. A przy tym głos osobny i oryginalny.

"Highlight" to - jak mówią sami muzycy - dokument radosnej twórczej eksplozji: Marcin i Igor wspominają, że praca nad nim była długa i żmudna, a jednocześnie przyznają, że towarzyszyło im poczucie ekscytacji, lekkości oraz artystycznej weny. Skalpel nabrał oddechu i wrócił z najbardziej zróżnicowaną rytmicznie i najbogatszą harmonicznie płytą w dyskografii.

Przez ostatnie lata zespół koncertował z big bandem, wykonując swoje studyjne kompozycje w aranżacjach na 17 osobową orkiestrę i być może to nowe myślenie o aranżacji, w tradycji Gila Evansa, przysłużyło się też nowym kompozycjom.

Już pierwsze takty otwierającego "Blow" z delikatnym melodycznym loopem wprowadzają w stan hipnotycznej błogości, potęgowanej przez mocny basowy kontrapunkt. "Cold Air" z charakterystycznym brzmieniem fender rhodes rezonuje echem skupionych poszukiwań Milesa z okresu fusion, tu zinterpretowanych w w kontekście downtempo.

"Quicksilver" można opisać krótko: "Steve Reich meets 4Hero" - witalna, niesiona przez chwytliwy piano loop, świetne breaki i in wokal kompozycja, która pokazuje jak organicznie rozwinęła się w ostatnim czasie estetyka Skalpela. Podobnie "Escape" - pierwszy albumowy singiel, urokliwy harmonicznie i brzmieniowo, który ma popowy potencjał nagrań Bonobo czy Caribou. "Distant" to powrót do jazzowych korzeni - barowy mood kreowany przez sound kontrabasu, delikatny werbel i oszczędna trąbkę rozwija się tu w transową "podróż do Satchidananda". "Pull Closer" z kolei przypomina o hiphopowych proweniencjach wrocławskiego duetu. Oszczędny abstract beat to mocny fundament do hancockowskiego fusion. "Countless" wprowadza w wieczorną neonową melancholię - powolne tempo i rozlane melodie, tworzą soundtrack wielkomiejskiej halucynacji. Na "Event" zespół nieco rozjaśnia pejzaż - to łagodne, wiosenne przebudzenie, smoothe-ambient, który po niepokojach nocy, przywraca harmonię i spokój.

"Arrival" to płynąca swobodnym nurtem spełniona fantazja na temat "co gdyby Boards Of Canada pochodzili z Toskanii?".

"Zorza" - tworzy subtelną, a równocześnie efektowną kodę tej niezwykłej płyty - hipnotyczne syntezatorowe repetycje osnute wokół organicznych, jazzujących bębnów i zapętlonego wokalnego motywu działają niczym popołudniowa raga: jak cały album to ożywcza medytacja, celebracja radości płynącej z muzyki, tworzenia, życia.

Tracklista:
1. Blow
2. Cold Air
3. Quicksilver
4. Escape
5. Distant
6. Pull Closer
7. Countless
8. Event
9. Arrival
10. Zorza


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 20 marca 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca