Muzyka

Cykl koncertów Filmoteki Narodowej „FINA na ucho” powraca w trybie online!

 

Cykl koncertów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego „FINA na ucho” powraca w wydaniu online. Już 28 maja o godz. 20:00 na scenie wystąpi zespół Coals. Streaming będzie dostępny na profilu facebookowym FINA Wałbrzyska 3/5.

 

 

„FINA na ucho”


 

Pod zbiorczym hasłem „FINA na ucho” w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie odbywały się koncerty, podczas których występowały najciekawsze polskie zespoły. W marcu tego roku cykl zosta zawieszony, ale teraz powraca w wersji online. W jego kolejnej odsłonie wystąpią zespołyCoals, Dłonie oraz duet Lemiszewski/Olter. FINA premierowo udostępni także rejestrację koncertu Wacława Zimpla ze stycznia 2020 roku. Streamingi będą dostępne na profilu facebookowym FINA Wałbrzyska 3/5.

 

Transmisja koncertu Coals już jutro - 28 maja o godz. 20:00

 

„Raz chcemy pisać dream-popowe piosenki, a zaraz potem odczuwamy potrzebę, by nagrywać trap” – tłumaczyła w wywiadzie dla „Przekroju” wokalistka Coals Kacha Kowalczyk. Gatunkowo trudną do zdefiniowana muzykę zespołu (za produkcję odpowiada Łukasz Rozmysłowski) spajają marzycielski nastrój, nieśpieszne tempa i pewna powściągliwość w wyrażaniu emocji. W ich piosenkach, które raz to wpadają w ucho popowym refrenem, raz ciągną w stronę eksperymentu, nostalgia za tym, co minione splata się z refleksją na temat współczesnego świata, który przeniósł się do Internetu. Coals mają na koncie dwa albumy i dwie epki. Nagrywając je, współpracowali z takimi artystami jak m.in.: schafter, Piernikowski, Felicita i Hatti Vatti. W marcu ukazała się najnowsza płyta zespołu zatytułowana Docusoap, która zebrała entuzjastyczne recenzje krytyki. Transmisja koncertu Coals już 28 maja o godz. 20:00.

 

 

Wacław Zimpel - utwory z albumu Massive Oscillations - 10 czerwca godz. 20:00

 

Z kolei 10 czerwca godz. 20:00 FINA zaprasza na premierę rejestracji koncertu Wacława Zimpla. Artysta wystąpił na scenie FINA Wałbrzyska 3/5 30 stycznia 2020 roku, prezentując kompozycje ze swojego najnowszego albumu Massive Oscillations. Klasycznie wykształcony klarnecista zdobył rozgłos, grając free jazz z absolutną czołówką tej sceny. Wszechstronność i kompozytorska kreatywność sprawiły, że Zimpel bardzo szybko zaczął zgłębiać inne stylistyki i tradycje muzyczne: minimalizm, indyjską muzykę klasyczną czy marokańską gnawę. Wydana w 2016 roku solowa płyta Lines okazała się przełomowa w karierze artysty ze względu na wykorzystanie analogowych instrumentów elektronicznych, które stały się jego nową fascynacją. Niespodziewanie Zimpel zamienił jazzowe kluby na najważniejsze festiwale muzyki elektronicznej na świecie i kooperacje z artystami takimi jak James Holden, Forest Swords czy Shackleton.

 

 

 

25 czerwca o godz. 20:00 zagrają Dłonie

 

Na ostatni przed wakacjami wieczór muzyczny, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 20:00, złożą się dwa koncerty na żywo. Wystąpią muzycy, którzy niewątpliwie czerpią z dorobku amerykańskiej alternatywy lat 90. Ich sympatie rozkładają się jednak w trochę inny sposób. Dłonie grają niestroniące od romantyzmu, lecz formalnie skromne kawałki, w których słychać echa slowcore’u i indie-rocka spod znaku Real Estate, Maca DeMarco czy bardziej piosenkowych momentów Sebadoh. Natomiast perkusista Teo Olter oraz grający na gitarze Jakub Lemiszewski chętniej sięgają do garażowego rocka i post-rocka. Nie bez powodu pierwszy utwór na ich debiutanckim albumie nosił tytuł SY, stanowiąc ukłon w stronę słynnego Sonic Youth. Podczas koncertu w FINA duet wykona utwory z planowanej na 2020 roku płyty Post Refference II.

 

 

Wszystkie koncerty zostaną docelowo udostępnione w serwisie Ninateka (ninateka.pl).

 

 

Fotografie:

Coals - materiał promocyjny 

Dłonie, fot. Iga Ciszewska

Wacław Zimpel, fot. Gosia Kawka | FINA

 

 

 

od: 28 maja 2020, 20:00
do: 25 czerwca 2020, 21:00
Redakcja

Redakcja

24 z Internetu
7717 artykułów 1719 tekstów 66 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 maja 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca