Muzyka

Recenzja płyty „Belo” Oli Igboaki. „Nazwij to katharsis, oświecenie, zbawienie, jak tam chcesz...”

 

Belo to druga płyta Oli Igboaki, potwierdzająca wysoką klasę, wyjątkowość i niezależność artystki. Jej pierwsza płyta, pt. Wyspa, była swoistym „manifestem niezależnego myślenia” - jak podkreślała sama autorka (patrz: wywiad). Duża dawka optymizmu i ożywczej energii mieszała się na tej płycie z ironią i krytycznymi ocenami rzeczywistości. OlA (pseudonim Oli Igboaka) odważyła się dotknąć w swoich tekstach z Wyspy wielu trudnych do zniesienia aspektów ludzkich ograniczeń, również typowo polskich, które z perspektywy emigracji, otwarcia na inność i wielość, potrafiła z gracją i lekkością prześmiać.

​Siła odważnych i mądrych tekstów z płyty Belo, płynie z głębi osobistych doświadczeń i refleksji artystki.

 

Teksty, które Aleksandra napisała do nowej płyty rodziły się pod wpływem silnych duchowych eksploracji, w trakcie warsztatów terapeutycznych w brazylijskim mieście Belo Horizontale. Stąd nazwa płyty „Belo”, ale też i energia tych utworów. Otwarcie duchowe, na dobro i piękno (portugalskie – belo),  gotowość do doświadczania świata i siebie bez zapośredniczeń, przedsądów, stereotypów, nierealistycznych wymagań i ocen. Cała ta niesamowita siła uzdrawiającego spotkania ze sobą i wynikająca z niego akceptacja siebie i świata – emanuje z piosenek Oli i wprowadza słuchacza w swoisty katartyczny stan oczyszczenia.

 

Służą temu procesowi subtelne soulowe wokalizy artystki i odważne eksperymenty z łączeniem różnych rytmów, zabawy z akcentacją i zmiany stylów ekspresji. Utwory mają ożywczy, radosny klimat, sprawiają wrażenie niemalże spontanicznie zaśpiewanych, a jednocześnie teksty ukazują mocny charakter i głębię refleksji ich autorki.

 

Rozwibrowany, pełny żaru, niemalże „czarny” wokal zabiera mnie w podróż w prawie zapomniane obszary wyobraźni i przypomina iście dziecięcy sposób doświadczania świata. Trudno jednak nie usłyszeć na tej płycie siły wewnętrznego sprzeciwu wobec ludzkiej bezczynności i wezwania do przemiany sposobu myślenia i widzenia świata, jak choćby w utworze otwierającym album – Zostawcie mnie, gdzie odważne słowa refrenu wzmocnione są ostrymi, przesterowanymi rifami gitary elektrycznej.

 

Zostawcie mnie

Zostawcie mnie ludzie czekający na nic 

to kolejka donikąd, nie stanę za Wami

 

Na płycie Belo znajdziemy również inspirowane rapem melorecytacje, oparte na podkładzie akustycznej gitary i pianina, z ciepłym soulowym chórkiem w tle. Połączenie tej szczególnej formy ekspresji z liryką tekstu, w utworze Siła trzystu daje kompozycję jednocześnie dynamiczną i uwodzącą słuchacza. Ten efekt osiąga Igboaka dzięki wszechstronności swojego znakomitego muzycznego warsztatu, ale też dzięki odwadze czerpania z różnych tradycji i technik, otwarciu artystycznej wrażliwości. Ola Igboaka eksperymentuje z głosem, szuka barw i koloratur potrafiących oddać emocjonalno-energetyczny ładunek jej utworów.

 

Nie są to utwory regularne i przewidywalne, Ola zmienia formę ekspresji, melorecytuje, frazuje, rytmicznie wypowiada słowa, a po chwili wchodzi na trudno dostępne diapazony soulowej wokalizy. Udaje się jednak tej artystce świetnie połączyć tekst, muzykę i wokalne eksploracje nicią wewnętrznej energetycznej harmonii.

 

Ola Igboaka jest artystką szczególną.

 

To, co jest, w moim odczuciu siłą twórczości Oli Igboaki to świetnie zorganizowana technicznie energia spontaniczności; ogromna radość śpiewania, ekscytacja z bycia tu i teraz, w tekście, piosence i... świecie. Belo jest płytą z przekazem, z pozytywnym flow, albumem potwierdzającym swoistość i charakter artystki. Muzyka znakomicie zaaranżowana, niekonwencjonalnie zaśpiewane, mocne i mądre teksty i coś jeszcze, jakiś element, który odróżnia świetną produkcję od sztuki, coś co można nazwać „pierwiastkiem magicznym”.

 

Ola Igboaka jest, w moim odczuciu, jedną z tych bardzo niewielu współczesnych artystek, które bardziej dbają o to, co chcą światu powiedzieć, niż o to, żeby cały świat chciał ich słuchać. A tej artystki warto posłuchać. Polecam.

 

Paweł Ivo Kaczorowski

 

Ola Igboaka

Album: Belo – premiera 01.05.2020

Dystrybucja: Agora Digital

Teksty i muzyka: Ola Igboaka

 

Płyta dostępna na platformie YouTube: Belo

 

Zobacz też: Fantastyczna podróż - recenzja albumu Wyspa” OlA

 

 

Redakcja

Redakcja

22 z Internetu
7489 artykułów 1720 tekstów 11 nagrań 66 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Paweł Kaczorowski - Ivo
Paweł Kaczorowski - Ivo 26 lipca 2020, 14:12
Zróbmy wywrotowy wywiad z Olą Igboaka! REDAKCJA ogłasza KONKURS o płytę "BELO": Posłuchaj utworów Oli z albumu "Belo" dostępnych na YouTube. Zostaw w komentarzu pod tym artykułem od jednego do trzech pytań do Oli Igboaki. Najciekawsze pytania zostaną wykorzystane w wywiadzie, który przygotowuje redakcja. Autorzy wykorzystanych pytań otrzymają płyty ufundowane przez Artystkę. Do rozdania mamy trzy egzemplarze albumu. :)
przysłano: 18 lipca 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca