Muzyka

Vojto Monteur (Wojciech Orszewski) – sylwetka artystyczna i recenzja płyty „Glow ambient works”

 

Jednym z jurorów współorganizowanego przez Śpiewnik Wywroty, wciąż trwającego VII Festiwalu Piosenki Gitarowej – edycji NIEPOKORNEJ, jest Wojciech Orszewski (aka Vojto Monteur). W dzisiejszym artykule postaram się nieco przybliżyć sylwetkę i najnowszą twórczość tego niezwykłego artysty. Jest o czym pisać...

 

Z twórczością Wojtka Orszewskiego zetknąłem się już ponad dziesięć lat temu, kiedy Wywrota.pl objęła patronatem rewelacyjną płytę Bartosza Porczyka pt. „Sprawca”. I pewnie byłby to kontakt zupełnie nieświadomy (kto czyta nazwiska zapisane drobnym druczkiem na okładce płyty?!), gdyby sam Bartosz Porczyk nie zwrócił uwagi – w wywiadzie dla moich redakcyjnych koleżanek – na ważny udział w tej produkcji swoich przyjaciół: Łukasza Damrycha i Wojtka Orszewskiego.

 

Jazz, muzyka teatralna, elektroniczne eksperymenty i ambient

 

Przez długi czas nazwisko Wojtka kojarzyło mi się z twórczością popularnego na polskiej i europejskiej scenie klubowej zespołu Miloopa (z Natalią Lubrano), który dla fanów muzyki łączącej elementy elektroniki, jazzu, soulu i drum’n’bassu stanowi jakość samą w sobie. Dzisiaj jednak Vojto Monteur to osobowość-instytucja polskiej sceny muzycznej. Współpracuje on, jako muzyk i producent, z wieloma niesamowitymi artystami, jak Leszek Możdżer – w projekcie Symphonsphere, czy Piotr Rachoń, z którego kwartetem, dosłownie kilka dni temu, Vojto nagrał materiał na kolejną płytę. Vojto współtworzy genialny jazzowy skład EABS (Electro Acoustic Beat Sessions) oraz międzynarodowy projekt Paderewski Orchestra, a oprócz tego wykłada w Szkole Muzyki Nowoczesnej we Wrocławiu. Niedawno światło dzienne ujrzała świetna debiutancka płytka Ewy Portnej, pt. Mulier, którą miałem okazję i przyjemność recenzować (zob. tutaj), a której producentem jest również Vojto Monteur. To jest rozmach i pasja tworzenia!

 

Solowa twórczość Vojto Monteura: Glow ambient works

 

Vojto niesamowicie aktywnie działa na polskiej scenie muzycznej od wielu lat, a jednak dopiero w tym roku, 29 kwietnia, nakładem wrocławskiego wydawnictwa V Records, ukazała się jego pierwsza solowa płyta z muzyką ambientową. Po licznych, bardzo udanych eksperymentach łączących muzykę klasyczną z elektronicznymi improwizacjami – m.in. podczas nagrywania płyty z pianistką, Katarzyną Borek, pt. „Tempus Fantasy” i w projekcie o tym samym tutule realizowanym, we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol – Wojciech Orszewski postanowił przetworzyć dźwięki gitary elektrycznej i na tej bazie wykreować nową jakość – elektro-gitarowy ambient. Efekt jego pracy jest oszałamiający.

 

Wydany w tym roku solowy album Vojto Monteura pt. Glow ambient works, urzeka przestrzennością wykreowanych pejzaży, oczarowuje nieoczywistością przetworzonych dźwięków, zaprasza wgłąb magicznego świata otwierającego się w umyśle i wyobraźni słuchacza, a właściwie wiodącego gdzieś dalej, poza to co znane i obejmowalne umysłem. Pozbawione linii melodycznej miękkie dźwiękowe pasaże pozwalają płynąć w tę podróż, jakby dźwięk otwierał nieskończoność czasu i przestrzeni, jakby muzyk otwierał przed słuchaczem inny wymiar. Nienarzucające się, subtelne strunowe akcenty, w barwie i brzmieniu zdradzające inspirację tradycjami Dalekiego Wschodu, mieszają się tu z typowymi dla elektronicznych eksperymetów klikami i szumami. Pojedyncze stuknięcia o tępym brzmieniu i wyczuwalnej wibracji (prawdopodobnie w misę lub inny wschodni instrument rytualny) pulsują na tle z zapętlonych gitarowych flażoletów. Czasem budzi nas szczebiot ptaków, innym razem zaskakuje nagłe (choć nie gwałtowne) przejście tonalne (jak w obrazie) w obszar o innej temperaturze dźwięku. Muzyka raz wiedzie nas z radosnej jasności w nieco mroczniejsze i gęstsze klimaty (i tu usłyszymy czasem chrzęst i poczujemy drżenie, cichą skargę załamań i pęknięć przestrzeni), po chwili jednak coś się znowu rozwibrowuje i wpuszcza nas w kolejny dźwiękowy krajobraz pełny inspirującej energii.

 

Mimo, że muzyka ambientowa z reguły niczego nie gwarantuje rozgrywając się w przestrzennych, nieograniczanych niczym konstelacjach dźwięków, tutaj, w gitarowej wersji ambientu Vojto Monteura, możemy czuć się bezpiecznie. To jest podróż wgłąb kosmosu wyobraźni, ale blisko natury, gdzieś do miejsc, w których rodzą się dźwięki i światło, gdzie rozkwitają gwiazdy, gdzie wszystko się kończy i wciąż na nowo zaczyna, usypia i budzi się do życia...

 

Bardzo serdecznie polecam tę inspirującą płytę nie tylko pasjonatom ambientu, ale wszystkim fanom przestrzennej i refleksyjnej muzyki.

 

Paweł Ivo Kaczorowski

 

Vojto Monteur, Glow ambient works

V Records, Wrocław

premiera: 29.04.2020

 

Fotografie i okładki pochodzą z archiwym Vojto Monteura.

 

Zobacz koniecznie: Vojto Monteura Kurs online Gitara Elektroniczna

 

Przeczytaj również artykuły o produkcjach muzycznych z udziałem Vojto Monteura:

Otwartość to ryzyko. O jazzowych eksploracjach i koncercie Piotr Rachoń Quartet

Bartosz Porczyk, „Sprawca” idealny

 

VII Festiwal Piosenki Gitarowej – edycja NIEPOKORNA

 

Paweł Kaczorowski

Paweł Kaczorowski

Polska
78 artykułów 18 tekstów 492 komentarze
Paweł Kaczorowski (PiK), rocznik 1975; studiował filozofię na UWr.; aktualnie studiuje coaching na UZ. Redaktor prowadzący serwisu Wywrota.pl w latach 2010 - 2011 (do czerwca) i ponownie od marca do grudnia 2020. Wspólnie z redakcją Wywroty zdobył…
Współpraca
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Tomek
Tomek 22 pazdziernika 2020, 21:05
Niesamowita muzyka
przysłano: 21 pazdziernika 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca