Muzyka

Audiobook Mery Spolsky

Po wydanym w czerwcu debiucie literackim "Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj", który skradł serca tysięcy czytelników, Mery Spolsky ogłosiła trasę i zaprosiła publiczność na LIVE ACT, czyli teatralno-muzyczną adaptację swojej książki. Artystka nie zwalnia tempa i inauguruje kolejny ważny etap projektu - audiobook.
Audiobook dostępny jest w Audiotece w dwóch odsłonach - klasycznej czytanej przez autorkę i zupełnie nowatorskiej - składającej się z elementów czytanych i udźwiękowionych, wzbogaconych przez udział nietuzinkowych gości - Ewy Chodakowskiej, Marii Peszek, Margaret, Ralpha Kaminskiego, Macieja Maleńczuka i Krzysztofa Zalewskiego. Co najważniejsze, część rozdziałów została zaaranżowana na utwory muzyczne przez Mery Spolsky i producenta No Echoes. Artyści adaptując fragmenty książki stworzyli wyjątkową formę słuchowiska muzyczno-literackiego, która pozwala na zupełnie nowy wymiar spotkania ze słowem pisanym. Gdyby tego było mało, dwa z tych muzycznych rozdziałów zostały zekranizowane w formie teledysku.

- Moją inspiracją do napisania książki była nieposkromiona chęć wylania myśli i niemieszczących się w piosenkowych wersach tekstów - mówi Spolsky. - Zatem pisząc "Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj" chodziło mi o sprawdzenie się w dłuższej formie, jednak bez rezygnowania ze stylu spolsky, który słychać w moich płytach. Rymy, eksperymenty słowne, dziwne skojarzenia i wulgaryzmy zostały. Czytając niektóre z rozdziałów można automatycznie wpaść w pewien rytm i dorobić sobie bit w głowie. Pomyślałam - "dlaczego nie wyciągnąć tego z głowy i przedstawić ludziom moją książkę właśnie w ten sposób!?". Od razu znaleźliśmy wspólny flow z producentem No Echoesem i w ciągu jednego dnia udało nam się skomponować obszerną, muzyczną ilustrację do tekstu "Najsmutniejsza Dziewczyna Roku". Ciarki nas przechodziły na myśl, że tak ważny i wzruszający dla mnie tekst można przedstawić również w formie piosenki. Padło hasło: zróbmy takie ilustracje do kilkunastu rozdziałów.

Część z zaaranżowanych muzycznie rozdziałów można także posłuchać w serwisach streamingowych. Utwory mają bardzo elektroniczny i nowoczesny charakter. Mery sięga do gatunków takich jak trap, rave, drum´n´bass czy nawet reaggeton, pojawi się także gitarowa ballada. Na YouTube można z kolei zobaczyć teledyskowe ekranizacje do "Trapowego Opowiadania" i "PAPA" w reżyserii Marty Brodackiej.

Klip do muzycznej aranżacji pierwszego rozdziału książki Mery, czyli "Trapowe Opowiadanie" trafił do sieci pod koniec października. Marta Brodacka nakręciła bezkompromisowy, 7-minutowy teledysk, który w groteskowym i mrocznym klimacie ukazuje współczesne randkowanie. Na planie obok Mery Spolsky pojawili się: Maciej Maleńczuk, Adam Fidusiewicz, Czarny Brat, Gamou Fall i Natalia Sierzputowska. Klip do "PAPA" jest kontynuacją tej historii.

Dziś o północy we wszystkich serwisach streamingowych pojawiło się 10 utworów, czyli 10 muzycznych fragmentów audiobooka. - Nie mylcie tego jednak z płytą, bo w przypadku tych piosenek nie znajdziecie typowych, singlowych form - dodaje artystka. - To wszystko jest bardzo dziwne, różne gatunkowo i mocno zaskakujące. Zupełnie tak jak sama Marysia... Absurd, absurd, absurd!

Świat Marysi zawitał także na TikToka, w serwisie powstała strona, na której można jeszcze więcej dowiedzieć się o samym projekcie, odsłuchać fragmenty audiobooka czy wziąć udział w wyzwaniu #TRAPOWEOPOWIADANIE, w którym do wygrania są książki i merch Mery Spolsky. To pierwsza taka promocja audiobooka na TikToku.

Plan koncertów:
10 listopada - Warszawa, Praga Centrum
15 listopada - Wrocław, Teatr Capitol
16 listopada - Koszalin, Filharmonia Koszalińska
19 listopada - Rzeszów, Teatr Maska
20 listopada - Katowice, Kinoteatr Rialto
24 listopada - Gdańsk, Stary Maneż
25 listopada - Toruń, CKK Jordanki
27 listopada - Lublin, Chatka Żaka
29 listopada - Kraków, Klub Studio
04 grudnia - Poznań, Aula Artis
07 grudnia - Łódź, Artkombinat Scena Monopolis
10 grudnia - Bydgoszcz, Fabryka Lloyda
15 grudnia - Warszawa, Praga Centrum


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 8 listopada 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca