Muzyka

Hania Rani i Dobrawa Czocher z przejmującym klipem

Muzyka Hani Rani i Dobrawy Czocher stała się teraz ścieżką dźwiękową do opowieści reżysera opartej na prawdziwej historii matki, Mediny, i jej dzieci, Edilbeka, Milana, Mariam, Islama i Jakuba, zmuszonych do ucieczki z rodzinnej Czeczenii.
Madina i piątka dzieci zagrali siebie w krótkometrażowym filmie Miszczyńskiego, który powstał latem 2021 roku, a w dzisiejszej sytuacji jest jeszcze bardziej przejmujący.

- Za napisanie scenariusza oraz reżyserię teledysku do utworu "Malasana" odpowiada reżyser Mateusz Miszczyński, z którym współpracujemy i przyjaźnimy się od lat, i z którym łączy nas potrzeba poruszania tematów, które wydają nam się ważne i osobiste - mówią Hania Rani i Dobrawa Czocher. - Od samego początku wiedzieliśmy, że chcemy opowiedzieć historię oczami dzieci. Tematyka teledysku miała dotykać wojny i uchodźstwa, ubrana w szaty metafory, z elementami realizmu magicznego, który w subtelny, ale skuteczny sposób oddali nas od dosłowności i nada całości uniwersalnego, pozapolitycznego charakteru.

Teledysk został nakręcony 11 i 12 października, w okolicach wsi Bilwinowo na Suwalszczyźnie. Za zdjęcia odpowiada Jakub Stoszek.

- Zdawałem sobie sprawę z trudności materii, której dotykamy, ale powoli materializujące się elementy filmowej układanki, jak idealna lokacja na Podlasiu czy też znalezienie prawdziwej uchodźczej rodziny z Czeczenii, naiwnie dodawał mi sił i wiary w to, co robimy - komentuje reżyser Mateusz Miszczyński. - Pierwszy moment pokory i jakiegoś otrzeźwienia przyszedł w trakcie rozmowy z dziećmi. Padło wtedy bardzo niewinne i bardzo naturalne pytanie: kto w filmie będzie naszym tatą? Szybko i bezrefleksyjnie na nie odpowiedziałem, ale nie dawało mi ono spokoju. Wiedziałem, że Madina razem z dziećmi uciekła z Czeczeni. Uciekała tak jak wszyscy - od konfliktu, represji, łamania praw człowieka, od niewidzialnej wojny. To czego nie wiedziałem natomiast, to że Madina uciekała również od przemocy domowej. Mąż Madiny w wyniku wielu bezpodstawnych aresztowań i represji reżimu Kadyrowa popadł w nałogi i sam stał się przemocowym człowiekiem. Moment kiedy dzieci zadały pytanie, kto zagra ojca, był momentem kiedy zdałem sobie sprawę, tak bardzo dobitnie, że nie ma czegoś takiego jak uniwersalna, pozbawiona kontekstu opowieść o wojnie. Że zawsze, nawet ubrana w szaty metafory, czerpie z czyichś doświadczeń i traum. I jak się okazało w przypadku naszego filmu, ich źródło nie mogło być już bliżej, bardziej namacalne. I choć mogę mówić tylko za siebie, to myślę, że dało się wyraźnie odczuć, że ta świadomość przenikała przez cały zespół na planie. Jesteśmy bardzo wdzięczny rodzinie Madiny za ten czas i to doświadczenie i za to jak z wielką otwartością i pogodą ducha z nami tworzyli ten film. I jeżeli jest gdzieś siła tego teledysku, to myślimy, że właśnie w tym.

Hania i Dobrawa 26 maja 2021 roku podpisały kontrakt z Deutsche Grammophon, niedługo po zakończeniu pracy nad albumem "Inner Symphonies". Longplay ukazał się 21 lipca 2021 roku.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 22 listopada 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca