Muzyka

Muzyka zagubiona w przestrzeni

 

W lutym 2022 na Bandcampie ukazało się 6 płyt z pudełkowego wydawnictwa pt. Lost in space z niepublikowanymi wcześniej kompozycjami grupy Radio Massacre International (RMI). Kompozycje nie należą wprawdzie do nowości ale box pierwotnie ukazał się na płytach CD-R w 2006 i aktualnie jest już nie do zdobycia (nakład został wyprzedany). Fakt pojawienia się materiału  w internecie (Bandcamp) stwarza okazję do przypomnienia twórczości tego nieszablonowego zespołu. 

 

    

 

 

RMI to brytyjskie trio, poruszające się w klimatach krautrockowych. Muzyka zespołu jaką odnajdziemy na Lost in Space wymyka się jednak kategoryzacji. Zamieszczone na płytach kompozycje są mieszanką krautrocka, rocka progresywnego, rocka elektronicznego i space rocka. Mieszanką okraszoną wieloma elektronicznymi sekwencjami w stylu szkoły berlińskiej (np. czwarty i szósty krążek) i nierzadko dodatkowo umieszczoną w ambientowej scenerii  (np. piąty krążek). Muzyka jest przede wszystkim improwizowana,  w większości o luźnej w strukturze, co sprzyja powstawaniu niecodziennych kombinacji (nieco "wariacki" pierwszy krążek). RMI polega w głównej mierze na generowaniu szczęśliwych wypadków, które pojawiają się podczas takiej improwizacji. Dzięki wzajemnemu przenikaniu, krzyżowaniu, "zderzaniu” (często nieoczywistych) sekwencji, gitarowych barw czy też struktur rodem z rocka progresywnego (np. pierwszy i szósty krążek), dzieją się fascynujące rzeczy. Otwierają się  nieprzewidywalne muzyczne obszary, które przed chwilą były niedostępne czy też zagubione. I choć niektóre kompozycje mogą się wydawać zbliżone do siebie, to jednak są odmienne. Zespół niewzruszenie miesza w tym samym “tyglu” środków wyrazu, ale otrzymuje zawsze coś innego, oryginalnego. Różnorodność jaką napotkamy przy słuchaniu Lost in Space, niepohamowana inwencja i spontaniczność powoduje, że muzyka RMI odbiega znacznie (w pozytywnym znaczeniu) od muzycznych standardów . Staje się na swój sposób magiczna.

 

  

 

 

Grzegorz Cezary Skwarliński 

 

 

 
 

Lost in Space, 6 cdr (2006, Bandcamp 2022)

dysk pierwszy: 1987-1992

dysk drugi: 1993

dysk trzeci: 1994

dysk czwarty: 1994-1995

dysk piąty: 1995-1999

dysk szósty: 2000-2003

 

 

 

 

Grzegorz Cezary Skwarliński

Grzegorz Cezary Skwarliński premium

53 3miasto
224 artykuły 20 tekstów 1484 komentarze
Recenzent muzyczny od 1995. "Generator News" (1995 - 2001), "Estrada i Studio" (dział "Moogazyn" - później też jako samodzielne pismo, 1998 - 2001). Założyciel i redaktor zinu (od 2001) "Astral Voyager".
Zasłużeni dla serwisu
Ministerstwo Sztuki


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 maja 2023 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca