Wywrota

Tanie drukowanie - Jak to zrobić?

Mimo postępującej cyfryzacji, drukarki nadal odgrywają istotną rolę w naszym codziennym życiu, zarówno w pracy, jak i w domu. Drukujemy różnorodne dokumenty, faktury, listy, prace naukowe, materiały marketingowe czy ulubione zdjęcia. Często nie możemy zrezygnować z wydruków ze względu na przepisy prawne lub wymogi miejsca pracy czy uczelni. Jak w takim razie zmniejszyć rosnące koszty eksploatacji drukarki? Oto kilka wskazówek, jak obniżyć koszty drukowania.

Wybór odpowiedniej drukarki

 

Jeżeli już posiadasz drukarkę i nie możesz jej teraz wymienić, nie martw się. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak oszczędzać na drukowaniu na każdym urządzeniu oraz jak wprowadzić zmiany w ustawieniach lub podczas wymiany wkładów.

 

Jeśli jednak planujesz zakup nowej drukarki do firmy lub domowego biura, warto zastanowić się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami, jak często będziesz jej używać i do jakich celów.

Rodzaje drukarek i ich zastosowanie

 

Drukarki laserowe są popularne w firmach, gdzie drukuje się dużo czarnego tekstu. Wykorzystują one wydajne tonery, które mogą drukować od kilkudziesięciu do ponad stu tysięcy stron i kosztują kilkaset złotych. Dla prywatnego użytkownika może to być duży wydatek, ale dla firm jest to opłacalne. Jeśli nie potrzebujesz kolorowych dokumentów, wybierz monochromatyczną drukarkę, co dodatkowo obniży koszty.

Z kolei drukarki atramentowe, które oferują wyższą jakość wydruku, są idealne do domowego użytku, np. do drukowania zdjęć, czy dla firm zajmujących się grafiką i fotografią. Tusze atramentowe są tańsze, co czyni je dobrym wyborem dla rzadziej używanych drukarek. Niektóre modele, jak Epson EcoTank, używają tuszu w buteleczkach, co pozwala na uzupełnianie tylko zużytego koloru, co znacznie obniża koszty eksploatacji.

 

Formatowanie i oszczędności w druku

 

Przed wydrukiem sprawdź, czy dokument jest właściwie sformatowany. Jeśli wydruk nie wymaga użycia kolorów, wybierz druk monochromatyczny. Usuń puste strony i zmniejsz odstępy między wierszami oraz marginesy. Zastosuj oszczędne czcionki, jak Garamond czy Century Gothic, które wymagają zużycia mniejszej ilości tuszu podczas druku.

 

Podczas drukowania z Internetu usuń zbędne elementy, takie jak nagłówki i dodatkowe zdjęcia.

 

Ekonomiczne ustawienia i materiały eksploatacyjne

 

Wiele drukarek ma tryby oszczędzania tuszu lub tonera. Jeśli masz taką możliwość, wybieraj tryby robocze lub ekonomiczne, które zużyją mniej tuszu. Pamiętaj jednak, że taki wydruk będzie gorszej jakości i nie stosuj go w przypadku ważnych dokumentów itd. 

 

Oszczędzaj papier, korzystając z drukowania dwustronnego. Wiele drukarek posiada wbudowaną funkcję automatycznego drukowania dwustronnego - duplex, dzięki której możesz zaoszczędzić do 50% zakupionego papieru. Jeśli jednak Twoje urządzenie nie zostało wyposażone w funkcję automatycznego druku dwustronnego, możesz przekładać kartki ręcznie. Ręczny wydruk dwustronny będzie wymagał od Ciebie więcej wysiłku, jednak przyniesie ten sam efekt.

 

W przypadku mniej ważnych wydruków, takich jak notatki itp. możesz ustawić wydruk kilku stron na jednym arkuszu, co znacznie zmniejszy zużycie papieru.

 

Dobór odpowiednich materiałów eksploatacyjnych

Najwięcej oszczędności przynoszą zamienniki tuszów i tonerów od sprawdzonych producentów. Wybieraj renomowanych dostawców, jak Print24, który oferuje zgodne zamienniki marek Economy, IPM czy Estio. Zamienniki mogą obniżyć koszty nawet o 70%, a oferowana gwarancja zapewnia bezpieczeństwo użytkowania.

 

Tusze i tonery mogą być jeszcze tańsze, jeśli kupujesz je w wielopakach lub zestawach wszystkich kolorów. W przypadku drukarek laserowych wybieraj tonery o wysokiej wydajności, a w drukarkach atramentowych modele ze zbiornikami do dolewania tuszu.

 

 

 

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7940 artykułów 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 lipca 2024 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca