Wywrota

Czym powinny charakteryzować się okulary górskie?

Planując wyprawę górską, szczególnie w trudniejsze i wyższe partie, musisz zadbać o odpowiednie wyposażenie. Wśród niezbędnych akcesoriów, obok odpowiedniego obuwia, odzieży i sprzętu wspinaczkowego, znajdują się również okulary górskie. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Okulary w góry — ochrona oczu na najwyższym poziomie

Wybierając okulary w góry, musisz zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które zapewnią Ci nie tylko komfort, ale przede wszystkim ochronę oczu. Promieniowanie UV w górach jest znacznie silniejsze niż na nizinach, dlatego okulary przeciwsłoneczne używane na co dzień mogą okazać się niewystarczające. Najważniejsze aspekty okularów górskich to:

  • Ochrona UV — okulary powinny zapewniać 100% ochrony przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC.
  • Polaryzacja — filtr polaryzacyjny redukuje odblaski, co jest niezwykle ważne w górach, gdzie śnieg i lód odbijają światło.
  • Trwałość i wytrzymałość — okulary muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich są wykonane, najlepszy wybór to poliwęglan lub nylon.
  • Komfort noszenia — dobre okulary górskie powinny być lekkie, dobrze dopasowane do twarzy i posiadać regulowane noski i zauszniki, które zapobiegają zsuwaniu.

Odpowiednie okulary górskie — dlaczego są tak ważne?

 

Okulary górskie to nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim element wyposażenia, który może uchronić Twoje oczy przed poważnymi uszkodzeniami. W górach, zwłaszcza na dużych wysokościach, nasze oczy narażone są na działanie wielu czynników, takich jak silne promieniowanie UV, odbicia światła od śniegu, lód i wiatr. Brak odpowiedniej ochrony może prowadzić do tzw. ślepoty śnieżnej, która objawia się silnym bólem, łzawieniem i czasową utratą wzroku. 

Przy wyborze okularów górskich warto zwrócić uwagę na kategorię filtra. Są one oznaczane kategoriami od 0 do 4, gdzie 4 to najsilniejszy filtr, idealny na bardzo słoneczne warunki, takie jak te panujące w górach.

Okulary w góry powinny zapewniać szerokie pole widzenia, co jest kluczowe podczas wspinaczki i poruszania się po trudnym terenie, oraz posiadać systemy wentylacyjne, które zapobiegają parowaniu szkieł.

Okulary lodowcowe — specyfika i zastosowanie

 

Okulary lodowcowe to specjalistyczny rodzaj okularów górskich, przeznaczony do ekstremalnych warunków, jakie panują na lodowcach. Charakteryzują się one najwyższym poziomem ochrony przed promieniowaniem UV i IR oraz doskonałą ochroną przed odbiciami światła.

Główne cechy okularów lodowcowych to:

  • soczewki o wysokiej ochronie,
  • boczne osłonki,
  • odporność na niskie temperatury.

Dlaczego warto postawić na okulary Julbo?

 

Julbo to marka, która specjalizuje się w produkcji okularów górskich. Ich produkty charakteryzuje m.in.:

  • Zastosowanie technologii Reactiv — fotochromowe soczewki automatycznie dostosowują się do zmieniających warunków oświetleniowych, zapewniając optymalną widoczność i ochronę oczu.
  • Ergonomiczny design — okulary Julbo są zaprojektowane z myślą o maksymalnym komforcie, posiadają regulowane zauszniki i noski, które zapewniają idealne dopasowanie.

Inwestując w wysokiej jakości okulary górskie zyskujesz pewność, że Twoje oczy są odpowiednio chronione. Dzięki temu możesz cieszyć się pięknem górskich krajobrazów bez obaw o zdrowie!

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7940 artykułów 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 lipca 2024 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca