Kryptowaluty stanowią popularne instrumenty finansowe, w które inwestuje coraz to więcej osób. Z naszego artykułu dowiesz się, jak działają tego typu waluty oraz w jaki sposób możesz je kupować.
Co to jest kryptowaluta?
Kryptowaluta stanowi zdecentralizowany system, którego podstawą jest kryptografia oraz technologia blockchain. To waluta cyfrowa, która choć może służyć do płacenia za usługi i produkty, jest postrzegana głównie jako aktywo inwestycyjne. Co istotne, kryptowaluty nie są kontrolowane ani przez rządy, ani przez banki. Transakcje są anonimowe. Z tego też względu liczba sklepów korzystających z takiej formy płatności nie jest jeszcze zbyt duża.
Przechowywanie kryptowalut umożliwiają tzw. portfele kryptowalut. Można je podzielić na 3 rodzaje – portfele papierowe, w których klucze zapisuje się na fizycznym nośniku, portfele sprzętowe, w których klucze przechowuje się na pendrive’ach oraz portfele internetowe, zdecydowanie najpowszechniejsze – w tym wypadku klucze przechowuje się w aplikacji lub innym oprogramowaniu.
Jak działają kryptowaluty?
Działanie kryptowalut opiera się na zasadzie sieci peer-to-peer. Zapewnia ona swobodny przepływ materiałów cyfrowych każdego rodzaju. Jest to system transparentny, niezawodny i odporny na wszelkie ataki. Transakcje są przeprowadzane bez udziału centralnego organu. Każda z nich jest zaszyfrowana i zapisana w blockchain.
Kryptowaluty uznaje się za bardzo bezpieczne, jednak jak w przypadku każdej waluty, portfel można zgubić i tym samym utracić dostęp do kryptowalut. Z racji tego, że wszystko odbywa się online, możliwe jest skontaktowanie się z obsługą klienta danej platformy i podjęcie próby odzyskania dostępu. Ze względu na to, że inwestowanie w kryptowaluty to handel spekulacyjny, zawsze istnieje ryzyko straty.
Gdzie kupić kryptowaluty?
Sposobów na zakup kryptowalut jest wiele. Największą popularnością cieszą się giełdy kryptowalut, których działanie jest zbliżone do tych tradycyjnych. Można na nich zakupić określoną liczbę kryptowalut za określoną kwotę. Następnie można je sprzedać z zyskiem lub stratą, w zależności od kursu. Czasami w krypto inwestuje się długoterminowo, śledząc rynek oraz sprzedając walutę po kilku miesiącach, a nawet i latach. A czasami rozgrywając rynek na zagraniach tygodniowych, dziennych czy nawet godzinowych lub minutowych (tzw. day trading).
Giełdy pozwalają nie tylko na zakup i sprzedaż, ale także przedstawiają notowania i kursy na żywo. Dodatkowo poza kryptowalutami niektóre z nich np. XTB, Revolut pozwalają inwestować również w inne instrumenty, takie jak akcje, indeksy czy surowce. Zapewniają także materiały edukacyjne oraz oferują swoje wsparcie w przypadku problemów i usterek.
Alternatywą dla zakupu jest kopanie kryptowalut. To proces wydobywania, polegający na dołączaniu ich bloków do łańcucha blokchain. Kopanie kryptowalut wymaga zastosowania wydajnych urządzeń, zdolnych do rozwiązywania skomplikowanych problemów matematycznych.
Najpopularniejsze kryptowaluty, na które warto zwrócić uwagę
Najpopularniejsze kryptowaluty to przede wszystkim:
● Bitcoin – jest to pierwsza kryptowaluta, której ruchy cenowe mają ogromny wpływ na cały rynek kryptowalut,
● Ethereum – to druga najpopularniejsza kryptowaluta, podobna do Bitcoina, posiada własną platformę blockchain o tej samej nazwie,
● Solana – jest wykorzystywana w blockchainie Solana, została założona przez byłego dyrektora Qualcomm – Anatolya Yakovenko,
● Litecoin – kryptowaluta powstała w 2011 roku, została stworzona przez byłego inżyniera Google Engineer, głównym jej założeniem było stworzenie waluty służącej do codziennego płacenia za usługi i produkty,
● Dogecoin – to kryptowaluta stworzona jako szybki system płatności, oparty na architekturze blockchain Litecoin, w logo Dogecoin znajduje się popularny mem z psem rasy shiba inu,
● Cardano – kryptowaluta pojawiła się w 2015 roku, wykorzystuje innowacyjne podejście akademickie, które opiera się na wzajemnej weryfikacji.
Najpopularniejsze kryptowaluty można przechowywać w różnych portfelach – może to być portfel Exodus, OKX, MetaMask czy Trust Wallet. Wybór zależy wyłącznie od preferencji użytkownika