Wywrota

20 grudnia wyrusz w podróż z Marzycielem Pawła AlthameraMarzyciel to autobus przekształcony przez Pawła Althamera we współpracy z mieszkańcami Szydłowca w mobilną galerię i miejsce spotkań. Marzyciel (Mercedes Benz, model 0303, rok produkcji 1980) został pomalowany na złoto. Na zewnątrz ozdabiają go płaskorzeźby Althamera. Wnętrze zostało zaaranżowane tak, by można było swobodnie w nim podróżować, jednak poza konwencjonalnymi siedzeniami, w autobusie znajduje się część mieszkalna oraz niewielka świetlica. Projekt wpisuje się w szereg prac Althamera opartych na partycypacji i współdziałaniu z różnymi grupami społecznymi. Remont starego autobusu w Szydłowcu nawiązuje do książki Tomasza Rakowskiego „Łowcy, zbieracze, praktycy niemocy”. Autor opisuje w niej m. in.: popularny w tej okolicy tuning samochodów i rozwijającą się wokół niego kulturę grupowego słuchania muzyki, jako fenomen wynikający z potrzeby przeżycia wspólnotowego. Podróż Marzycielem będzie zaproszeniem do innego rodzaju zbiorowego doświadczenia. Autobus stanie się miejscem warsztatów i wspólnych działań, przede wszystkim jednak pasażerowie będą mogli obserwować z jego okien wybrane przez artystę fragmenty rzeczywistości.

Percepcja najbliższego otoczenia, „odkrywanie go na nowo” jest wątkiem przewijającym się stale w twórczości Althamera, eksplorowanym w serii jego spacerów, czy odbywanych wielokrotnie podróży. Używane przez niego pojazdy (autobus, łódź, samolot) stają się nie tylko narzędziami umożliwiającymi fizyczne przemieszczanie się z miejsca na miejsce, ale również wehikułami przemiany. Podróż jest dla Althamera metaforą uwolnienia się od barier i ograniczeń. Złoty autobus, przez swą mobilność będzie „nie-miejscem”, przestrzenią pomiędzy, wyjętą poza nawias codzienności. W jego obrębie relacje, normy i konwencje muszą zostać określone na nowo. W swoim projekcie Althamer bliski jest faucaltowskiemu pojęciu heterotopii. Francuski filozof pisał w eseju „O innych przestrzeniach” (1967): Statek jest heterotopią par excellence. W cywilizacji bez łodzi, marzenia wysychają.
 


Autobus będzie można zobaczyć na ulicach Warszawy w najbliższy poniedziałek i wtorek (19, 20 grudnia). W podróż Marzycielem wybiorą się podopieczni Stowarzyszenia Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ, którzy wezmą udział w warsztatach zorganizowanych na pokładzie autobusu przez artystów z Vlep[v]net. Złotym autobusem wyruszą również dzieci ze świetlic środowiskowych na Żoliborzu.

 

Ostatnia z planowanych na ten rok wypraw odbędzie się 20 grudnia (wtorek) i będzie otwarta dla mieszkańców Warszawy. O godzinie 20:30 Marzyciel wyruszy z parkingu na ulicy Smolnej 8 (przy biurze kultury m. st. Warszawy) zabierając z przystanków po drodze chętnych do podróży w nieznane. Chętnych do udziału w wyprawie zapraszamy do zapisów pod adresem maryna@openartprojects.org, zapisy do godz.16:00, 20-go grudnia.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 kwietnia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca