Wywrota

Skoki tandemowe

Na czym polegają skoki tandemowe?


Tandemowe skoki spadochronowe to rodzaj skoków spadochronowych, gdzie skoczek, który przyucza się lub nie jest jeszcze gotowy na samodzielny skok, przypięty jest do uprzęży przymocowanej do instruktora. Instruktor prowadzi pasażera przez cały czas trwania spadania, począwszy od skoku z samolotu, a następnie pilotowanie czaszy spadochronu oraz lądowanie. Uczeń musi jedynie przejść przed podjęciem skoku minimalny instruktaż, który zazwyczaj trwa kilka lub kilkanaście minut. W Polsce nie istnieją żadne rygory wiekowe, podczas gdy w innych krajach minimalny wiek często wynosi 18 lat lub więcej. Nie ma większych przeciwwskazań do uprawiania tego sportu. Jedynymi przeciwwskazaniami do skoku są epilepsja, ciężkie choroby serca lub pozostawanie pod wpływem środków odurzających. Skoki tandemowe są powszechnie stosowaną metodą szkoleniową dla skoczków rozpoczynających skoki.
Szkolenie składa się z przećwiczenia wielu czynności jakie są wykonywane przed, w trakcie lotu oraz po wylądowaniu, na przykład, w jaki sposób wyjść z samolotu, jakie wykonywać manewry w trakcie spadania, no i najważniejsze – jak otworzyć główny i zapasowy spadochron. Jednak to instruktor skoku tandemowego pozostaje przede wszystkim odpowiedzialny za bezpieczeństwo pasażera i ostatecznie on wykonuje większość czynności.


Chociaż jest to wyjątek, wielu początkujących skoczków skarżyło się, że podczas skoku spadochronowego doznało mdłości i uczucia omdlenia, które następuje się po otworzeniu czaszy spadochronu (objaw ten nie występuje w trakcie swobodnego spadania) i znika zaraz po wylądowaniu. Uważa się, że jest to przede wszystkim spowodowane przez ucisk niewłaściwie wyregulowanej uprzęży, oraz co ma wpływ na przepływ krwi (rzadko występuje w skokach indywidualnych).


Skoki spadochronowe z instruktorem są wykonywane są zwykle z wysokości 3000 - 4000 metrów, co gwarantuje możliwość pełnego doświadczenia swobodnego spadania, które trwa około 40 - 50 sekund.
Instruktorzy skoków tandemowych AFF (Accelerated Freefall)to nie przypadkowi ludzie, ale specjalistycznie przeszkoleni skoczkowie, których umiejętności zostały zweryfikowane podczas karkołomnego kursu, a następnie sprawdzone przez doświadczonego egzaminatora posiadającego certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 marca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca