Wywrota

Znamy program Jarmarku Tumskiego!

Aż 600 wystawców z Polski i Europy pojawi się na tegorocznym V Jarmarku Tumskim. Do Płocka zjadą kolekcjonerzy, antykwariusze, właściciele galerii i warsztatów rzemieślniczych, a także kataryniarze, myśliwi i kucharze. Gratką dla widzów będą atrakcje trzech tematycznych dni: hiszpańskiego, myśliwskiego i kolekcjonerskiego. Jarmark potrwa od 24 do 26 maja.

Jarmark Tumski to impreza pielęgnująca i podtrzymująca tradycję weekendowych targów popularnych w całej Europie. To także doskonały pretekst do rodzinnej wycieczki do Płocka. To jedno z największych kolekcjonerskich wydarzeń w kraju obchodzi w tym roku pięciolecie. Organizatorzy przygotowali z tej okazji mnóstwo atrakcji do oglądania, smakowania i słuchania.

Program Jarmarku Tumskiego zbudowany wokół hasła "Tradycje ze smakiem” podzielono na trzy dni - bloki tematyczne, a każdy z nich obfituje w koncerty, wystawy oraz specjalne pokazy. Piątek 24 maja to dzień hiszpański i szansa na zapoznanie się z kulturą, tradycją i smakami Półwyspu Iberyjskiego. Ukoronowaniem dnia wypełnionego gorącymi rytmami flamenco, smakowaniem tradycyjnych potraw hiszpańskich, prezentacją strojów narodowych, obrzędów i zwyczajów będzie energetyczny taneczny Wieczór Hiszpański. Sobota będzie prawdziwym świętem myślistwa - z pokazami sokolników, technik wabienia zwierzyny, prezentacją psów myśliwskich oraz dań z dziczyzny. Niedziela należeć będzie zaś do kolekcjonerów. To im poświęcona jest też niezwykła wystawa prezentująca rzadkie dziedziny kolekcjonerskie, takie jak ksyrofilistyka (zbieranie przedmiotów związanych z goleniem) czy filobutonistyka (zbieranie guzików). Swoje imponujące zbiory pokażą kolekcjonerzy plomb i kapsli oraz naparstków, a także nalepek na opakowania serków topionych i cukierków. Wystawę przez cały czas trwania Jarmarku Tumskiego oglądać będzie można w nowej siedzibie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

Ale, jak to na jarmarku, tak i tym razem najważniejsze będą zakupy. Rok rocznie zachęcają do nich stragany kolekcjonerów z Polski, Litwy, Niemiec czy Wielkiej Brytanii wypełnione antykami, bibelotami, rękodziełem artystycznym i wyrobami rzemieślniczymi. Nie zabraknie też wspaniałego jedzenia, o które zadbają najlepsi kucharze z całej Polski - uczestnicy konkursu UniFreeze Culinary Cup. Jarmark Tumski to atrakcja dla całych rodzin. Dorośli na kolekcjonerskich straganach wytropią prawdziwe rarytasy, a dzieci zachwycą się tradycyjnym festiwalem kataryniarzy, koncertem strażackiej orkiestry i pokazem hiszpańskich tancerzy, ale też nauczą się wiele o polskiej tradycji i historii.

Organizatorami Jarmarku Tumskiego są Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

 

 

Zdjęciaprzysłano: 6 kwietnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca