Wywrota

Dziecko idzie do szkoły

 

Dziecko idzie do szkoły

 

Pierwszy dzień w szkole podstawowej to dla większości rodziców ogromne przeżycie. Podczas gdy uczeń jest na ogół podekscytowany i przepełniony pozytywnymi emocjami, to rodzica zjada wewnętrzny stres, którego na dodatek nie może pokazać. Zadaje sobie milion pytań typu – czy sobie poradzi? Czy będzie lubiany? Czy nauczycielka da sobie radę z jego charakterem? Takich dylematów jest cały ogrom. Rodzice siedmiolatka często szukają już przeróżnych zajęć dodatkowych – pianino, basen, korepetycje z angielskiego. Przecież moje dziecko nie może być gorsze od syna czy córki sąsiadki, kuzynki, siostry itd. Wszystko wskazuje na to, że to nie uczeń musi przejść solidne przygotowanie do wkroczenia w wiek wczesnoszkolny, ale jego opiekunowie.

 

Najważniejsze to nie wpadać w panikę, nie wyolbrzymiać wielu spraw i nie nadawać im innego znaczenia niż mają w rzeczywistości. Należy pamiętać, że pójście dziecka do szkoły to kolejny, zupełnie normalny i naturalny etap w jego rozwoju i dojrzewaniu. W szkole nie czyhają demony za każdym rogiem, a wychowawczyni nie jest złą, starą jędzą, która niczego nie potrafi poza znęcaniem się psychicznym nad podopiecznymi. Szkoły opiekują się, ale i wymagają, nagradzają, ale również karzą za złe zachowanie i wyniki, wychowują i wspierają. To tam tworzą się pierwsze przyjaźnie, czasem takie do końca życie, na dobre i na złe. W szkole często przeżywa się pierwszą miłość i pierwszy zawód miłosny. To namiastka wszelkich poważnych przeżyć w dorosłym życiu.

 

Źle odrobione zadanie domowe to nie powód, żeby posłać sześcio- czy siedmiolatka na korepetycje. Dziecko uczy się odpowiedzialności. Po sielance przedszkolnej, gdzie przez większość czasu robiło dokładnie to, na co miało ochotę, przychodzi czas na dyscyplinę, konformizm i podporządkowanie. Postaraj się potraktować uczęszczanie Twojego dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej, jako wielki, ważny, ale i niezwykle przyjemny krok w dorosłe życie, chociaż dla Ciebie jeszcze tak bardzo odległe.

 

Możesz także sprawdzić oferte innowacyjnego darmowego portalu oferującego korepetycje [tutaj]

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 pazdziernika 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca