Wywrota

Horyzonty Wolności. Emigracja - Perspektywy / wręczenie nagród

Horyzonty Wolności. Emigracja – Perspektywy.
Nagrody wręczono!
2 grudnia l Warszawa

 

Aktualna tematyka, wyraziste portrety współczesnych Polaków na emigracji i przede wszystkim zajmujące ludzkie historie – tak można podsumować efekty konkursu – „Horyzonty wolności. Emigracja – Perspektywy”, który Muzeum Emigracji w Gdyni zorganizowało wspólnie z Teatrem Polskiego Radia i radiową Trójką. 2 grudnia w Warszawie, podczas gali „Wielki Splendor”, odbyło się uroczyste wręczenie nagród.

 

Zwyciężył scenariusz Piotra Subbotko „Stella”, za który autor otrzymał główną nagrodę w wysokości 3500 zł. Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 2500 zł otrzymała praca „Niewysłane listy”, Damiana Słowioczka, natomiast trzecia nagroda oraz 2000 zł, za sprawą scenariusza „Agent wolności”, powędrowały do Anny Nasiłowskiej i Magdaleny Wleklik. Wyróżnione zostały ponadto „12 miesięcy, czyli scenariusz jak z bajki” Macieja Wojtasa i „Jeden mglisty poranek”, autorstwa Hanny Kowalewskiej, za które przyznano 1000 zł nagrody.

 

Janusz Kukuła – Dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia, Magdalena Jethon – Dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia, Wojciech Pszoniak – wybitny aktor teatralny i filmowy, Karolina Grabowicz-Matyjas – Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Adam Kamiński – poeta, prozaik i krytyk literacki, szukali prac, które powiedzą coś ważnego o Polakach poza krajem – nie tylko o środowisku i problemach dnia codziennego, ale i o uniwersalnym doświadczeniu emigracji, konfrontacji człowieka z własną wolnością, podążaniu za marzeniami i nadzieją. Autorzy nie zawiedli tych oczekiwań – stworzone scenariusze przyniosły najróżniejsze oblicza i wymiary emigracji, i właśnie ta różnorodność zadecydowała o przyznaniu dodatkowych wyróżnień dla scenariuszy, które dopełniały szeroką panoramę nakreśloną przez trzy nagrodzone teksty. Szerokie horyzonty zapewnili też autorzy całkiem dosłownie – śląc swoje scenariusze z całego prawie świata. Wiele z 70 konkursowych prac napłynęło z Europy, ale również i ze Stanów Zjednoczonych, czy Australii.

 

Wybrane przez Jury scenariusze zrealizowane zostaną w postaci słuchowiska w studiu Teatru Polskiego Radia i wyemitowane na antenie radiowej Trójki.

Więcej o konkursie na: www.muzeumemigracji.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 grudnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca