Wywrota

Famelab Poland 2014

FAMELAB POLAND 2014: DZIESIĘCIORO CHARYZMATYCZNYCH NAUKOWCÓW W WALCE O ZWYCIĘSTWO!

 

FameLab przyciąga naukowców, którzy inspirują ludzi do spojrzenia na świat z nowej perspektywy, mając do dyspozycji… zaledwie 3 minuty! Już 10 maja br. o godz. 19:00 w Centrum Konferencyjnym Kopernik każdy z dziesięciorga finalistów tegorocznej edycji konkursu pokaże, że o nauce można mówić w zrozumiały, przystępny i fascynujący sposób. Wstęp na Galę Finałową jest wolny, ilość miejsc jest jednak ograniczona.

 

W gronie finalistów znaleźli się reprezentanci nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, i technicznych, prowadzący działalność naukową w Białymstoku, Gliwicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Po raz pierwszy wśród najlepszych są także badacze związani na co dzień z zagranicznymi uczelniami: w Edynburgu, Nottingham i Monachium. Na scenie podczas finałowej Gali zobaczymy: zoolożkę dr Joannę Bagniewską, chemiczki i chemików: Tomiłę Łojewską, Marianę Kozłowską oraz Tomasza Jakubka; biolożki: dr Barbarę Pietrzak, Justynę Lesiak i Malwinę Roszkowską-Chojecką, fizyka Michała Kępę oraz biotechnologów: Natalię Woźniak i Damiana Sojkę.

 

JEST O CO WALCZYĆ

 

Zdobywczyni lub zdobywca pierwszego miejsca weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, będącym częścią Cheltenham Science Festival. Otrzyma także nagrodę pieniężną (30 000 PLN na cele naukowe i 5 000 PLN na dowolne wydatki. Jednemu z finalistów zostanie przyznane wyróżnienie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – pokrycie kosztów udziału w dowolnie wybranej naukowej konferencji międzynarodowej na terenie Europy. Swoje nagrody przygotowali także partnerzy wspierający. British Council w Polsce, współorganizator konkursu, opłaci zwycięzcy lub zwyciężczyni kurs lub egzamin językowy. BASF Polska trzem wybranym przez siebie finalistom ufunduje pobyt w Ludwigshafen w Niemczech, gdzie znajduje się największy na świecie zintegrowany produkcyjny kompleks chemiczny, będący siedzibą firmy. Z kolei BMW Group Polska przyzna nagrodę dla najbardziej elektryzującego i innowacyjnego FameLabera i zabierze jej laureata lub laureatkę do fabryki w Lipsku, w której powstaje wyznaczający nowe trendy w zakresie zrównoważonej mobilności samochód BMW i3.

 

 

 

 

WIELKI FINAŁ JUŻ 10 MAJA!

 

Już 10 maja, Centrum Konferencyjne Kopernik będzie wyglądało zupełnie inaczej. Przestrzeń wewnątrz budynku zostanie specjalnie zaaranżowana, m.in. przed wejściem zostanie rozwinięty fuksjowy dywan (kolor konkursu) na wzór największych Oscarowych Gali, a finaliści talent show – jak prawdziwe gwiazdy nauki – zostaną dowiezieni limuzynami BMW na ostateczne konkursowe starcie. Na publiczność będą czekać pełne atrakcji strefy Wkręć się w naukę!, gdzie transmitowany będzie przebieg Gali.

 

 

 

JURY W GOTOWOŚCI

 

Podobnie jak w ubiegłym roku, w skład finałowego jury wejdą: światowej sławy astrofizyk prof. Marek Abramowicz, zajmujący się m.in. teorią względności, czarnych dziur i teorią figur równowagi gwiazd; kulturoznawca dr Jacek Wasilewski, badający konstruowanie przekazów społecznych i kreację znaczeń; zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki, Irena Cieślińska oraz dziennikarz i publicysta, Piotr Najsztub. Galę Finałową poprowadzi Jan Wróbel – znany publicysta i historyk.

 

CZYM JEST FAMELAB?

 

FameLab to konkurs, w którym w szranki stają naukowcy prowadzący badania w zakresie nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, rolniczych lub technicznych. Ich zadaniem jest zaprezentowanie zagadnień naukowych w sposób jak najbardziej atrakcyjny i zrozumiały dla „nienaukowej” publiczności w zaledwie 3 minuty. W wystąpieniu można użyć dowolnych rekwizytów (bez pomocy multimedialnych), o ile jest się je w stanie samodzielnie wnieść i obsłużyć na scenie. Liczy się poprawność merytoryczna wystąpienia, umiejętność jasnego wytłumaczenia naukowych zagadnień oraz interesujący sposób prezentacji.

 

 

KALENDARIUM POLSKIEJ EDYCJI FAMELAB 2014:

  • Finał krajowy: 10 maja 2014, Centrum Nauki Kopernik

  • Finały międzynarodowe: 3-5 czerwca 2014, Cheltenham, Wielka Brytania

 

 

FameLab został stworzony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Festivals. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, szerząc w świecie ideę popularyzowania nauki. Dziś edycje FameLabu odbywają się w ponad 20 krajach na świecie: w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach.

 

Kryteria oceny występujących opierają się na „trzech C”. Dla jury liczy się CONTENT (treść, merytorycznie poprawna pod względem naukowym), CLARITY (jasność, pozwalająca na zrozumienie prezentowanego zagadnienia przez osobę niezajmującą się daną dziedziną) i CHARISMA (charyzma prezentera lub prezenterki oraz sposób zaprezentowania badań). 

Organizatorzy: Centrum Nauki Kopernik, British Council

Patronat honorowy: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Partner: Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej

Partnerzy wspierający: BASF Polska, BMW Group Polska

Patroni medialni: TVP 1, Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, Metro, Nauka PAP, Perspektywy, Crazy Nauka


 


 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 kwietnia 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca